Články odjinud

Loď Aquarius znovu v nesnázích. Na palubě má 141 migrantů, od žádné země nemá povolení k vylodění

Loď Aquarius znovu v nesnázích. Na palubě má 141 migrantů, od žádné země nemá povolení k vylodění

Záchranářská loď Aquarius, která v pátek vzala na svou palubu 141 uprchlíků, stále nedostala od žádné evropské země povolení k vylodění těchto lidí. Šéfka organizace SOS Méditerranée, která loď spolu s Lékaři bez hranic (MSF) provozuje, situaci označila za nepřijatelnou. Dva italští ministři dnes poukázali na to, že Aquarius pluje pod vlajkou Gibraltaru, a že by tedy odpovědnost měla přijmout Británie.

Aquarius obnovila svou misi po dvouměsíční odmlce, již vyvolala krize kolem 600 uprchlíků, které posádka zachránila v červnu, avšak Itálie a Malta lodi uzavřely své přístavy. Až po devíti dnech povolilo zakotvení Španělsko.

"Vyzýváme evropské státy, aby se ujaly své odpovědnosti," řekla dnes generální ředitelka SOS Méditerranée Sophie Beauová serveru franceinfo.

O uprchlících, kteří jsou nyní na palubě Aquariusu, řekla, že je jejich stav stabilní. Lidé jsou podle ní ale vyčerpaní, unavení a dehydrovaní. Mnozí prošli tábory v Libyi a mají za sebou špatné zacházení.

Loď je nyní v mezinárodních vodách poblíž Malty a italského ostrova Lampedusa.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini ale řekl, že tito uprchlíci do žádného italského přístavu nevplují. Na twitteru dnes uvedl, že loď Aquarius je "majetkem Německa, pronajala si ji francouzská nevládní organizace, má zahraniční posádku, je v maltských vodách a pluje pod gibraltarskou vlajkou". "Můžete si plout kamkoli chcete, ale ne do Itálie! Přestaňte obchodovat s lidskými bytostmi," napsal Salvini.

Jeho vládní kolega ministr dopravy a infrastruktury Danilo Toninelli rovněž na twitteru sdělil, že Aquarius se koordinuje s libyjskou pobřežní stráží v oblasti spadající do odpovědnosti této stráže. "Ta loď je nyní v maltských vodách a má gibraltarskou vlajku. Odpovědnost za poskytnutí ochrany lidí z těch ztroskotaných lodí má Británie," píše Toninelli. Aquarius vzal na palubu v pátek lidi ze dvou plavidel, na jednom bylo 25 uprchlíků, na druhém 116. Podle MSF pochází více než dvě třetiny z těchto lidí z Eritreje a ze Somálska.

Podle mezinárodního práva se má o zachráněné postarat země s nejbližším přístavem, což v době záchrany byla Libye. Beauová ale sdělila, že libyjská pobřežní hlídka ujistila, že Libye uprchlíkům bezpečný přístav nemůže zajistit. Bezpečný přístav znamená místo, které dokáže běžencům poskytnout ochranu, což podle Beauové "není za současné situace v žádném případě Libye".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud