Macron chce omezit vliv islámu ve Francii. Chystá se kvůli tomu změnit zákon z roku 1905 | info.cz

Články odjinud

Macron chce omezit vliv islámu ve Francii. Chystá se kvůli tomu změnit zákon z roku 1905

Francouzský prezident Emmanuel Macron nejspíš již velmi brzy představí legislativu, která má omezit vliv islámského náboženství ve Francii. Deník L´Opinion, na nějž se odvolává francouzský list Le Monde, získal návrh dodatků k zákonu o oddělení církve od státu, který pochází z roku 1905. Macronovou snahou je vytvoření „francouzského islámu“, jehož cílem bude větší integrace muslimů ve společnosti a zároveň boj proti extremismu.  

Francouzský prezident tak navazuje na snahu několika předcházejících prezidentů, kteří se o něco podobného pokouší již od začátku 80. let minulého století, ale dosud nebyli úspěšní. Situace je totiž nadmíru složitá. Islám ve Francii spadá pod zákon z roku 1901, který po jeho duchovních zástupcích nepožaduje příliš velkou transparentnost. Pokud jde ovšem o daňové úlevy, spadá islám pod zákon z roku 1905.

Macron se nyní pokusí prosadit, aby všechny náboženské organizace mohly volně nakládat s nemovitostmi, které jim patří. Pokud se je rozhodnout pronajímat, mohou si výtěžek ponechat pro vlastní účely. Zásadní regulace přichází ovšem v případě finančních darů. Pokud novela zákona projde, náboženské organizace budou muset hlásit každý finanční dar přesahující částku 10.000 eur. Státní úřady mohou tyto peníze zabavit, pokud budou mít pocit, že jde o infiltraci cizího vlivu či ohrožení veřejného pořádku. 

„Pro účely souladu s veřejným pořádkem a bezpečností,“ píše se podle L´Opinion v odůvodnění navrhované zákonné úpravy. Financování islámských organizací či duchovních je v současnosti netransparentní, protože úprava z roku 1901 s ničím podobným nepočítá. Není přitom pochyb, že například Saúdská Arábie určitou část muslimské komunity v Evropě podporuje. 

Macron v novele zákona navrhuje i posílení pravomocí ministerstva vnitra, které dohled nad církvemi ve Francii vykonává. Vnitro by mohlo nově účinněji zasáhnout proti duchovním, kteří hájí „nepřátelské zájmy“.  

Experti se shodují, Macronův návrh by mohl projít. Jeho podpora u veřejnosti je sice nejnižší v historii, ale je to jeden z klíčových bodů jeho předvolebního programu. Nálada mezi zákonodárci navíc podobnému typu zákona nahrává. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud