Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macron chce omezit vliv islámu ve Francii. Chystá se kvůli tomu změnit zákon z roku 1905

Macron chce omezit vliv islámu ve Francii. Chystá se kvůli tomu změnit zákon z roku 1905

Francouzský prezident Emmanuel Macron nejspíš již velmi brzy představí legislativu, která má omezit vliv islámského náboženství ve Francii. Deník L´Opinion, na nějž se odvolává francouzský list Le Monde, získal návrh dodatků k zákonu o oddělení církve od státu, který pochází z roku 1905. Macronovou snahou je vytvoření „francouzského islámu“, jehož cílem bude větší integrace muslimů ve společnosti a zároveň boj proti extremismu.  

Francouzský prezident tak navazuje na snahu několika předcházejících prezidentů, kteří se o něco podobného pokouší již od začátku 80. let minulého století, ale dosud nebyli úspěšní. Situace je totiž nadmíru složitá. Islám ve Francii spadá pod zákon z roku 1901, který po jeho duchovních zástupcích nepožaduje příliš velkou transparentnost. Pokud jde ovšem o daňové úlevy, spadá islám pod zákon z roku 1905.

Macron se nyní pokusí prosadit, aby všechny náboženské organizace mohly volně nakládat s nemovitostmi, které jim patří. Pokud se je rozhodnout pronajímat, mohou si výtěžek ponechat pro vlastní účely. Zásadní regulace přichází ovšem v případě finančních darů. Pokud novela zákona projde, náboženské organizace budou muset hlásit každý finanční dar přesahující částku 10.000 eur. Státní úřady mohou tyto peníze zabavit, pokud budou mít pocit, že jde o infiltraci cizího vlivu či ohrožení veřejného pořádku. 

„Pro účely souladu s veřejným pořádkem a bezpečností,“ píše se podle L´Opinion v odůvodnění navrhované zákonné úpravy. Financování islámských organizací či duchovních je v současnosti netransparentní, protože úprava z roku 1901 s ničím podobným nepočítá. Není přitom pochyb, že například Saúdská Arábie určitou část muslimské komunity v Evropě podporuje. 

Macron v novele zákona navrhuje i posílení pravomocí ministerstva vnitra, které dohled nad církvemi ve Francii vykonává. Vnitro by mohlo nově účinněji zasáhnout proti duchovním, kteří hájí „nepřátelské zájmy“.  

Experti se shodují, Macronův návrh by mohl projít. Jeho podpora u veřejnosti je sice nejnižší v historii, ale je to jeden z klíčových bodů jeho předvolebního programu. Nálada mezi zákonodárci navíc podobnému typu zákona nahrává. 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867