Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macron jako šance Evropy pro odvrácení obchodní války s USA. Má větší naději než Merkelová?

Macron jako šance Evropy pro odvrácení obchodní války s USA. Má větší naději než Merkelová?

Po čtvrtečním setkání s Angelou Merkelovou v Berlíně čeká francouzského prezidenta Emmanuela Macrona další důležitá státní návštěva, tentokrát ve Washingtonu. S americkým prezidentem se setkává v bouřlivé době, kdy se hraje o klíčové otázky, jako je možná obchodní válka mezi Evropskou unií a USA nebo íránská jaderná dohoda, jejíž osud visí kvůli postoji Donalda Trumpa na vlásku. Macrona tak v noci z pondělí na úterý ve Spojených státech čeká důležitá mise – otupit Trumpovu politiku, v rámci které má být „Amerika na prvním místě“. Oproti německé kancléřce, která má návštěvu USA naplánovanou na pátek, má větší šance něčeho dosáhnout. O souvislostech píše server Bloomberg.

V Mount Vernonu – historické rezidenci George Washingtona – bude v pondělí večer našeho času rušno. Francouzský prezident Emmanuel Macron s partnerkou Brigitte tu ke slavnostní tabuli usednou společně s americkým prezidentským párem.

K první státní návštěvě Macrona ve Washingtonu se upínají velká očekávání, právě šéf Elysejského paláce totiž může mít na další rozhodování nevypočitatelného amerického prezidenta značný vliv.

Vztahy mezi Evropskou unií a Spojenými státy pod Trumpovým vedením totiž nezažívají zrovna růžové chvilky. Rozbuškou se stalo hlavně nedávné rozhodnutí Bílého domu uvalit cla na ocel a hliník, ze kterých si Evropská unie vyjednala alespoň dočasnou výjimku. Ta ale vyprší už 1. května, Brusel tedy potřebuje z Washingtonu co nejrychleji vymámit výjimku trvalou. Přispět by k tomu mohla i Macronova návštěva.

„Je jedním z mála Evropanů, který vsadil na taktiku budovat s prezidentem Trumpem těsné a silné pracovní vztahy, aniž by se držel zpátky v jeho kritice,“ říká odborník z Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu Jeff Rathke. O amerických clech bude v pátek 27. dubna s Trumpem jednat i německá kancléřka Angela Merkelová, ta má ale podle analytiků vliv na amerického prezidenta mnohem menší. Symbolicky to může ilustrovat fakt, že k Macronovi se Trump při jejich předchozích střetnutích choval o poznání vřeleji a nešetřil gesty sympatie, zatímco s Merkelovou si v Bílém domě odmítl alespoň podat ruku.

Čtyřicetiletý francouzský prezident Trumpovi imponuje energickým a zdánlivě nekonvenčním vystupováním a v jeho očích ještě stoupnul poté, co Francie spolu se Spojenými státy a Velkou Británií zaútočila na vybrané cíle syrského režimu v odvetě za chemický útok v Dúmě. Naopak Německo se intervence v Sýrii zdrželo, kromě toho však Trumpovi není pochuti ani masivní přebytek obchodní bilance Německa nad USA nebo nedostatečné výdaje Berlína na obranu.

Rozhodný postoj Macrona tak Trump oceňuje. „Je to jednoznačně země, která je připravena riskovat a pracovat se Spojenými státy, což Francii získává ve Washingtonu respekt,“ míní Rathke. Podle analytiků může právě zkušenost Trumpa ze spolupráce s Francií při útoku v Sýrii posílit Macronovy šance dosáhnout pokroku i v dalších otázkách.

Kromě amerických cel na ocel a hliník totiž během Macronovy návštěvy dojde řeč i na íránskou jadernou dohodu, kterou Trump dlouhodobě kritizuje. Prezident USA hrozí, že diplomatický úspěch jeho předchůdce Baracka Obamy shodí ze stolu. Dohodu z roku 2015, která omezuje sankce vůči Teheránu výměnou za zpomalení tempa při budování jaderného programu země, přitom Evropská unie považuje za klíčovou pro bezpečnost na Blízkém východě.

Macron proto plánuje Trumpovi nabídnout další závazky evropských zemí, které mají zaručit, že dohoda udrží Írán na uzdě. „Francouzský prezident připravil několik ‚oprav‘ týkajících se íránské dohody, dohody o klimatu a obchodních otázek, které mají Trumpovi přinést něco, co považuje za výhru,“ tvrdí bývalý úředník Obamovy administrativy Brett Bruen. „Pokud jde o Trumpa, Macron zvládl umění dohody – zapomenout na podstatu, zaměřit se na jeho pocity a zahrnout ho lichotkami,“ popisuje Bruen schopnost Macrona hrát Trumpovi na strunu.

Podle odborníka z londýnského think-tanku Evropská rada pro zahraniční věci Jeremyho Shapira se návštěva sice ponese v duchu toho, že mají Macron s Trumpem dobré vzájemné vztahy, velké šance na ovlivnění Trumpovy politiky ale francouzskému prezidentovi nedává. „Osobní vztah je sice skvělý, ale Trump na něj zapomene, jen co odejde z místnosti,“ vysvětluje Shapiro.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1