Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macron jako šance Evropy pro odvrácení obchodní války s USA. Má větší naději než Merkelová?

Macron jako šance Evropy pro odvrácení obchodní války s USA. Má větší naději než Merkelová?

Po čtvrtečním setkání s Angelou Merkelovou v Berlíně čeká francouzského prezidenta Emmanuela Macrona další důležitá státní návštěva, tentokrát ve Washingtonu. S americkým prezidentem se setkává v bouřlivé době, kdy se hraje o klíčové otázky, jako je možná obchodní válka mezi Evropskou unií a USA nebo íránská jaderná dohoda, jejíž osud visí kvůli postoji Donalda Trumpa na vlásku. Macrona tak v noci z pondělí na úterý ve Spojených státech čeká důležitá mise – otupit Trumpovu politiku, v rámci které má být „Amerika na prvním místě“. Oproti německé kancléřce, která má návštěvu USA naplánovanou na pátek, má větší šance něčeho dosáhnout. O souvislostech píše server Bloomberg.

V Mount Vernonu – historické rezidenci George Washingtona – bude v pondělí večer našeho času rušno. Francouzský prezident Emmanuel Macron s partnerkou Brigitte tu ke slavnostní tabuli usednou společně s americkým prezidentským párem.

K první státní návštěvě Macrona ve Washingtonu se upínají velká očekávání, právě šéf Elysejského paláce totiž může mít na další rozhodování nevypočitatelného amerického prezidenta značný vliv.

Vztahy mezi Evropskou unií a Spojenými státy pod Trumpovým vedením totiž nezažívají zrovna růžové chvilky. Rozbuškou se stalo hlavně nedávné rozhodnutí Bílého domu uvalit cla na ocel a hliník, ze kterých si Evropská unie vyjednala alespoň dočasnou výjimku. Ta ale vyprší už 1. května, Brusel tedy potřebuje z Washingtonu co nejrychleji vymámit výjimku trvalou. Přispět by k tomu mohla i Macronova návštěva.

„Je jedním z mála Evropanů, který vsadil na taktiku budovat s prezidentem Trumpem těsné a silné pracovní vztahy, aniž by se držel zpátky v jeho kritice,“ říká odborník z Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu Jeff Rathke. O amerických clech bude v pátek 27. dubna s Trumpem jednat i německá kancléřka Angela Merkelová, ta má ale podle analytiků vliv na amerického prezidenta mnohem menší. Symbolicky to může ilustrovat fakt, že k Macronovi se Trump při jejich předchozích střetnutích choval o poznání vřeleji a nešetřil gesty sympatie, zatímco s Merkelovou si v Bílém domě odmítl alespoň podat ruku.

Čtyřicetiletý francouzský prezident Trumpovi imponuje energickým a zdánlivě nekonvenčním vystupováním a v jeho očích ještě stoupnul poté, co Francie spolu se Spojenými státy a Velkou Británií zaútočila na vybrané cíle syrského režimu v odvetě za chemický útok v Dúmě. Naopak Německo se intervence v Sýrii zdrželo, kromě toho však Trumpovi není pochuti ani masivní přebytek obchodní bilance Německa nad USA nebo nedostatečné výdaje Berlína na obranu.

Rozhodný postoj Macrona tak Trump oceňuje. „Je to jednoznačně země, která je připravena riskovat a pracovat se Spojenými státy, což Francii získává ve Washingtonu respekt,“ míní Rathke. Podle analytiků může právě zkušenost Trumpa ze spolupráce s Francií při útoku v Sýrii posílit Macronovy šance dosáhnout pokroku i v dalších otázkách.

Kromě amerických cel na ocel a hliník totiž během Macronovy návštěvy dojde řeč i na íránskou jadernou dohodu, kterou Trump dlouhodobě kritizuje. Prezident USA hrozí, že diplomatický úspěch jeho předchůdce Baracka Obamy shodí ze stolu. Dohodu z roku 2015, která omezuje sankce vůči Teheránu výměnou za zpomalení tempa při budování jaderného programu země, přitom Evropská unie považuje za klíčovou pro bezpečnost na Blízkém východě.

Macron proto plánuje Trumpovi nabídnout další závazky evropských zemí, které mají zaručit, že dohoda udrží Írán na uzdě. „Francouzský prezident připravil několik ‚oprav‘ týkajících se íránské dohody, dohody o klimatu a obchodních otázek, které mají Trumpovi přinést něco, co považuje za výhru,“ tvrdí bývalý úředník Obamovy administrativy Brett Bruen. „Pokud jde o Trumpa, Macron zvládl umění dohody – zapomenout na podstatu, zaměřit se na jeho pocity a zahrnout ho lichotkami,“ popisuje Bruen schopnost Macrona hrát Trumpovi na strunu.

Podle odborníka z londýnského think-tanku Evropská rada pro zahraniční věci Jeremyho Shapira se návštěva sice ponese v duchu toho, že mají Macron s Trumpem dobré vzájemné vztahy, velké šance na ovlivnění Trumpovy politiky ale francouzskému prezidentovi nedává. „Osobní vztah je sice skvělý, ale Trump na něj zapomene, jen co odejde z místnosti,“ vysvětluje Shapiro.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1