Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macron klesá na dno. Zvládne se francouzský prezident znovu postavit na nohy?

Macron klesá na dno. Zvládne se francouzský prezident znovu postavit na nohy?

Hvězda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který při svém zvolení do Elysejského paláce před 17 měsíci dokázal strhnout davy a vyvolat v nich naděje v lepší budoucnost, pohasíná. Macronovu politiku nyní podporuje necelých 30 % Francouzů a nízká popularita prezidenta tak trhá rekordy. Macron i proto sází na včera zveřejněný návrh státního rozpočtu, který má povzbudit francouzskou ekonomiku a vrátit jej zpět do hry.

„Ano, ano, je to velmi dobrá vláda! Opravdu velmi dobrá vláda, ale pro bohaté, kteří vyhazují chudé lidé na ulici. Není to vláda pro ty, co skutečně pracují!“ říká v reportáži The New York Times šedesátiletý Fernand Aso, který prodává olivy a koření na malém tržišti v městečku Civray ve střední Francii. A zdaleka není sám. Oblast, kde obyčejně dominovali socialisté, představuje jednu z mnoha, které v prezidentských volbách na jaře loňského roku místo „tradiční“ volby vsadily na charismatického, teprve devětatřicetiletého bývalého investičního bankéře Emmanuela Macrona.

Někdejší ministr hospodářství ve vládě socialistického prezidenta Francoise Hollanda dokázal přesvědčit davy, že zrovna on je ten, kdo dokáže znovu rozhýbat skomírající francouzskou ekonomiku. Jak podotýká NYT, zatím to však vypadá, že většinu lidí, kteří v něj věřili, zklamal.

Jak totiž ukázal nedávný průzkum veřejného mínění institutu Ifop, popularita francouzského prezidenta klesla na dosud nejnižší úroveň od jeho nástupu do funkce. Z čísel lze vyčíst, že politiku šéfa Elysejského paláce nyní podporuje jen 29 procent Francouzů – ještě v srpnu to bylo 35 %.

Jako možné vysvětlení se nabízejí dosud nesplněné sliby, které zaznívaly během Macronovy prezidentské kampaně a týkaly se zmiňované modernizace francouzské ekonomiky. I přesto, že sám Macron upozorňoval, že výsledky hospodářských reforem se dostaví až s časovým odstupem, tak řadě lidí se už nyní nelíbí, že z nich těží především velké firmy. Macron například snížil daně bohatým a korporacím, zatímco omezil některé sociální dávky a růst důchodů s nadějí, že to vytvoří nová pracovní místa. Nezaměstnanost se však stále drží na přibližně devíti procentech. Francouzského prezidenta navíc často obviňují z nedostatku sociálního cítění.

Velký rozruch v tomto ohledu způsobil nedávný videozáznam Macronova rozhovoru s nezaměstnaným zahradníkem, který také koloval po sociálních sítích, a shlédly ho tisíce Francouzů. Pětadvacetiletý mladík si na něm prezidentovi stěžoval, že nemůže najít práci, ale žádného pochopení se u něj nedočkal. Macron mu odvětil, že práci není těžké sehnat a sám mu nabídl, že kvůli němu přejde ulici a zeptá se na ni na prvním místě. „Něco pro vás určitě najdu,“ sdělil nezaměstnanému.

V očích veřejnosti francouzskému prezidentovi nepomohl ani odchod dvou oblíbených členů vlády. Bývalý novinář a spisovatel Nicolas Hulot rezignoval kvůli nedostatečnému pokroku v plnění klimatických a dalších ekologických cílů a demisi podala i ministryně sportu Laura Flesselová. K odchodu se navíc chystá také ministr vnitra Gérard Collomb, který je považován za jednoho z nejbližších Macronových spojenců. Collomb chce v roce 2020 znovu kandidovat na starostu Lyonu. Ministerské funkce se proto vzdá na jaře příštího roku.

Jak ve svém dnešním článku podotýká bruselský server Politico, Macron se bude nyní snažit situaci zachránit. Jako příležitost se nabízí návrh státního rozpočtu, s nímž francouzská vláda přišla včera. Rozpočet má pomoct firmám a pracujícím domácnostem. Naopak škrtat se bude ve státní správě.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1