Články odjinud

Macron klesá na dno. Zvládne se francouzský prezident znovu postavit na nohy?

Macron klesá na dno. Zvládne se francouzský prezident znovu postavit na nohy?

Hvězda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který při svém zvolení do Elysejského paláce před 17 měsíci dokázal strhnout davy a vyvolat v nich naděje v lepší budoucnost, pohasíná. Macronovu politiku nyní podporuje necelých 30 % Francouzů a nízká popularita prezidenta tak trhá rekordy. Macron i proto sází na včera zveřejněný návrh státního rozpočtu, který má povzbudit francouzskou ekonomiku a vrátit jej zpět do hry.

„Ano, ano, je to velmi dobrá vláda! Opravdu velmi dobrá vláda, ale pro bohaté, kteří vyhazují chudé lidé na ulici. Není to vláda pro ty, co skutečně pracují!“ říká v reportáži The New York Times šedesátiletý Fernand Aso, který prodává olivy a koření na malém tržišti v městečku Civray ve střední Francii. A zdaleka není sám. Oblast, kde obyčejně dominovali socialisté, představuje jednu z mnoha, které v prezidentských volbách na jaře loňského roku místo „tradiční“ volby vsadily na charismatického, teprve devětatřicetiletého bývalého investičního bankéře Emmanuela Macrona.

Někdejší ministr hospodářství ve vládě socialistického prezidenta Francoise Hollanda dokázal přesvědčit davy, že zrovna on je ten, kdo dokáže znovu rozhýbat skomírající francouzskou ekonomiku. Jak podotýká NYT, zatím to však vypadá, že většinu lidí, kteří v něj věřili, zklamal.

Jak totiž ukázal nedávný průzkum veřejného mínění institutu Ifop, popularita francouzského prezidenta klesla na dosud nejnižší úroveň od jeho nástupu do funkce. Z čísel lze vyčíst, že politiku šéfa Elysejského paláce nyní podporuje jen 29 procent Francouzů – ještě v srpnu to bylo 35 %.

Jako možné vysvětlení se nabízejí dosud nesplněné sliby, které zaznívaly během Macronovy prezidentské kampaně a týkaly se zmiňované modernizace francouzské ekonomiky. I přesto, že sám Macron upozorňoval, že výsledky hospodářských reforem se dostaví až s časovým odstupem, tak řadě lidí se už nyní nelíbí, že z nich těží především velké firmy. Macron například snížil daně bohatým a korporacím, zatímco omezil některé sociální dávky a růst důchodů s nadějí, že to vytvoří nová pracovní místa. Nezaměstnanost se však stále drží na přibližně devíti procentech. Francouzského prezidenta navíc často obviňují z nedostatku sociálního cítění.

Velký rozruch v tomto ohledu způsobil nedávný videozáznam Macronova rozhovoru s nezaměstnaným zahradníkem, který také koloval po sociálních sítích, a shlédly ho tisíce Francouzů. Pětadvacetiletý mladík si na něm prezidentovi stěžoval, že nemůže najít práci, ale žádného pochopení se u něj nedočkal. Macron mu odvětil, že práci není těžké sehnat a sám mu nabídl, že kvůli němu přejde ulici a zeptá se na ni na prvním místě. „Něco pro vás určitě najdu,“ sdělil nezaměstnanému.

V očích veřejnosti francouzskému prezidentovi nepomohl ani odchod dvou oblíbených členů vlády. Bývalý novinář a spisovatel Nicolas Hulot rezignoval kvůli nedostatečnému pokroku v plnění klimatických a dalších ekologických cílů a demisi podala i ministryně sportu Laura Flesselová. K odchodu se navíc chystá také ministr vnitra Gérard Collomb, který je považován za jednoho z nejbližších Macronových spojenců. Collomb chce v roce 2020 znovu kandidovat na starostu Lyonu. Ministerské funkce se proto vzdá na jaře příštího roku.

Jak ve svém dnešním článku podotýká bruselský server Politico, Macron se bude nyní snažit situaci zachránit. Jako příležitost se nabízí návrh státního rozpočtu, s nímž francouzská vláda přišla včera. Rozpočet má pomoct firmám a pracujícím domácnostem. Naopak škrtat se bude ve státní správě.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud