Macron podpořil vícerychlostní Evropu. Francie jako srdce reaktoru a Češi s Ruskem ve skupinách outsiderů? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macron podpořil vícerychlostní Evropu. Francie jako srdce reaktoru a Češi s Ruskem ve skupinách outsiderů?

Macron podpořil vícerychlostní Evropu. Francie jako srdce reaktoru a Češi s Ruskem ve skupinách outsiderů?

Francouzský prezident Emmanuel Macron si představuje, že Evropu budou do deseti až patnácti let tvořit tři okruhy zemí, přičemž Francie by měla patřit k těm nejvíce integrovaným, takzvanému srdci reaktoru. Macron to řekl během návštěvy Portugalska, uvedla agentura AFP.

Prezident při otevřené diskusi s občany v odpovědi na dotaz, jaká je jeho vize budoucí Evropy, uvedl, že architektura kontinentu se bude v příštích letech vyvíjet. Diskuse se Macron v Lisabonu zúčastnil s předsedou portugalské vlády Antóniem Costou.

"Vidím jeden velký okruh, který je možná větší než 27 (unijních států), něco mezi Evropskou unií a aktuální Radou Evropy. Bude tvořit velkou Evropu, méně integrovanou než EU, ale velmi náročnou na své hodnoty," řekl Macron. Počítá s tím, že buď přímo součástí tohoto okruhu, nebo spojení asociačními dohodami budou Turecko a Rusko, protože "pokud chceme mír, musíme tyto mocnosti stabilizovat".

Druhý okruh bude podle hlavy francouzského státu "nepochybně něco mezi aktuální Evropskou unií a eurozónou". Bude představovat "silný jednotný trh s politikou svrchovanosti, obchodu, výzkumu, inovací" a "se skutečnou svobodou pohybu uvnitř".

Třetí okruh si šéf Elysejského paláce představuje jako "srdce reaktoru se společnou měnou, s mnohem integrovanějším trhem práce a se skutečnou sociální konvergencí". Země, které budou tento okruh tvořit, "se budou řídit logikou eurozóny", míní Macron, který si přeje, aby mezi nimi byla i Francie.

Pro státy jako je Česko a jeho partneři z Visegradské čtyřky, kde více či méně zaznívají v politickém prostoru euroskeptické názory a volání po větší suverenitě, to může teoreticky představovat komplikaci. Jejich slovo by v Unii mohlo mít menší váhu, než budou mít názory těsně integrovaných členů. Tzv. vícerychlostní Evropa by s sebou mohla přinést také rozdílná práva a povinnosti jednotlivých členů nebo úpravu nároků na finance z fondů EU.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.