Macron podpořil vícerychlostní Evropu. Francie jako srdce reaktoru a Češi s Ruskem ve skupinách outsiderů? | info.cz

Články odjinud

Macron podpořil vícerychlostní Evropu. Francie jako srdce reaktoru a Češi s Ruskem ve skupinách outsiderů?

Francouzský prezident Emmanuel Macron si představuje, že Evropu budou do deseti až patnácti let tvořit tři okruhy zemí, přičemž Francie by měla patřit k těm nejvíce integrovaným, takzvanému srdci reaktoru. Macron to řekl během návštěvy Portugalska, uvedla agentura AFP.

Prezident při otevřené diskusi s občany v odpovědi na dotaz, jaká je jeho vize budoucí Evropy, uvedl, že architektura kontinentu se bude v příštích letech vyvíjet. Diskuse se Macron v Lisabonu zúčastnil s předsedou portugalské vlády Antóniem Costou.

"Vidím jeden velký okruh, který je možná větší než 27 (unijních států), něco mezi Evropskou unií a aktuální Radou Evropy. Bude tvořit velkou Evropu, méně integrovanou než EU, ale velmi náročnou na své hodnoty," řekl Macron. Počítá s tím, že buď přímo součástí tohoto okruhu, nebo spojení asociačními dohodami budou Turecko a Rusko, protože "pokud chceme mír, musíme tyto mocnosti stabilizovat".

Druhý okruh bude podle hlavy francouzského státu "nepochybně něco mezi aktuální Evropskou unií a eurozónou". Bude představovat "silný jednotný trh s politikou svrchovanosti, obchodu, výzkumu, inovací" a "se skutečnou svobodou pohybu uvnitř".

Třetí okruh si šéf Elysejského paláce představuje jako "srdce reaktoru se společnou měnou, s mnohem integrovanějším trhem práce a se skutečnou sociální konvergencí". Země, které budou tento okruh tvořit, "se budou řídit logikou eurozóny", míní Macron, který si přeje, aby mezi nimi byla i Francie.

Pro státy jako je Česko a jeho partneři z Visegradské čtyřky, kde více či méně zaznívají v politickém prostoru euroskeptické názory a volání po větší suverenitě, to může teoreticky představovat komplikaci. Jejich slovo by v Unii mohlo mít menší váhu, než budou mít názory těsně integrovaných členů. Tzv. vícerychlostní Evropa by s sebou mohla přinést také rozdílná práva a povinnosti jednotlivých členů nebo úpravu nároků na finance z fondů EU.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud