Macron před zákonodárci odmítl, že razí politiku elit. Promluvil i o islámu | info.cz

Články odjinud

Macron před zákonodárci odmítl, že razí politiku elit. Promluvil i o islámu

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v projevu před členy obou parlamentních komor řekl, že jeho politika je obranou podniků. To ale podle něj neznamená jen bohatých občanů, nýbrž celého národa. Macron loni slíbil, že bude každoročně předstupovat před členy Národního shromáždění a Senátu, aby podal zprávu o své politice.

„Politika ve prospěch podniků, to není politika pro bohaté, ale pro celý národ. Je to politika zaměstnanosti, politika veřejných služeb,“ řekl před zhruba 900 poslanci a senátory Macron, kterého kritici označují za prezidenta bohatých.

„Je lživé tvrdit, že chcete hájit zaměstnance, pokud nehájíte podniky,“ řekl také prezident, když v dnešním projevu na zámku ve Versailles u Paříže obhajoval fiskální reformy zavedené před rokem ve snaze posílit konkurenci.

Tyto reformy, zejména zrušení solidární daně z majetku, která zdaňovala velké majetky, kritizuje zejména levice. Podle ní jde o vstřícnost vůči zámožným lidem. To ale Macron odmítl. „Nemám rád kasty, renty, ani výhody a myslím si, že existuje úspěch, který se neměří finančním bohatstvím. Ale vytvořit bohatství, národní blahobyt - to jsou základy jakéhokoli projektu spravedlnosti,“ řekl.

Klíčem k silné ekonomice jsou podle Macrona investice. „Chceme-li si rozdělit koláč, pak ho musíme především mít. A jsou to podniky sdružující vedení, akcionáře a zaměstnance, kteří tento koláč vytvářejí,“ sdělil Macron.

Takzvaná superdaň, kterou Macronův předchůdce François Hollande uvalil na vysoké příjmy a jejíž platnost skončila v roce 2015, podle Macrona nepomohla vytvořit pracovní místa ani cokoli ve Francii zlepšit. „Kromě toho, že snad pomohla správcům majetku v Lucembursku, ve Švýcarsku nebo na Kajmanských ostrovech“.

K islámu Macron řekl, že Francie nemá důvod mít problém s tímto náboženstvím. Prohlásil, že na podzim budou stanovena pravidla pro tuto víru, jejíž stoupenci tvoří druhou nejpočetnější komunitu věřících ve Francii. „Na podzim situaci vyjasníme, vymezíme islámu pravidla, která zajistí, že se bude všude provozovat ve shodě se zákony republiky. Učiníme tak s Francouzi, jejichž vírou je islám,“ řekl Macron.

V devadesátiminutovém projevu také reagoval na obvinění, že je arogantní a odtažitý. „Toto je úřad, který vyžaduje pokoru. Ale pokoru v sobě samém, nikoli pokoru pro Francii,“ řekl. „Domnívám se, že Francie má na to, aby se stala velmocí 21. století. Naším kompasem je vývoj, důstojnost jednotlivce a síla republiky. To nám stačí. Naší jedinou ideologií je velikost Francie,“ řekl Macron. Jeho obliba mezi Francouzi nyní klesá, podle průzkumu z minulého týdne jeho politiku považuje za spravedlivou nebo účinnou zhruba třetina Francouzů.

Evropa je podle něj „ještě příliš pomalá, byrokratická a rozdělená, aby byla schopna čelit brutalitě politických, bezpečnostních, migračních a technologických změn“. „Klimatické, obranné, obchodní, ekonomické a finanční úkoly nelze řešit v izolaci, a úkoly spojené s migrací už vůbec ne. V těchto oblastech lze k řešení dospět jen evropskou spoluprací. Žádná krátkodobá nacionalistická politika uprchlickou situaci nevyřeší,“ sdělil prezident.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud