Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macron: Řešení migrační krize musí být založeno na principu solidarity a odpovědnosti

Macron: Řešení migrační krize musí být založeno na principu solidarity a odpovědnosti

Země Evropské unie se musí rozhodnout, zda hodlají migrační problematiku řešit společně, či se o to pokusí každá na vlastní pěst. Při příchodu na dnešní summit EU v Bruselu to prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron, který dal zároveň jasně najevo, že on a jeho země prosazují společné řešení na evropské úrovni.

Macron se ještě před začátkem summitu krátce setkal s předsedy vlád čtyř zemí visegrádské skupiny, tedy ČR, Slovenska, Polska a Maďarska. Francouzský prezident před novináři zopakoval, že práce na řešení migrační problematiky uvnitř EU i mimo ni musí být založena na principech solidarity a odpovědnosti.

Německá kancléřka Angela Merkelová, která doma čelí kvůli migrační problematice vážné politické krizi, před novináři poznamenala, že EU ve své snaze posílit ochranu vnější hranice a například dojednat přistávání migrantů mimo unijní území musí také vyjednávat s dotčenými státy. „Musíme hovořit s nimi, ne jenom o nich,“ poznamenala německá kancléřka.

Dnešní schůzka by mohla kromě jiného potvrdit plán na budoucí vznik „regionálních vyloďovacích platforem,“ nejspíš v severní Africe, kde by migranti přistávali. Podle Merkelové je věc zapotřebí projednávat kromě tamních států také s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) či Mezinárodní organizací pro migraci (IOM). Hovořit se podle ní bude také o posílení mandátu unijní pobřežní a pohraniční stráže, tedy agentury Frontex.

Merkelová se ale kvůli své situaci doma snaží dnes na okraj schůzky domluvit přinejmenším s částí členských zemí o tom, že jim Německo začne vracet tam registrované migranty, kteří se uvnitř unie přesunuli přes hranice.

Unijní politici se dnes scházejí v Bruselu na pravidelné schůzce, jejíž program je velmi nabitý. Očekává se diskuse o evropské kooperaci v obraně a bezpečnosti, o hospodářské problematice, mezinárodním obchodu ve světle zhoršených vztahů s USA či budoucím dlouhodobém rozpočtu EU.

Přesto je to právě migrační téma, které - přes výrazně nižší počty příchozích než před lety v době vrcholící migrační krize - bude dominovat večerní neformální diskusi šéfů států a vlád evropského bloku.

Italský premiér Giuseppe Conte, šéf nového protiimigračně jasně zaměřeného kabinetu v Římě, při příchodu zopakoval hrozbu své země, že zablokuje příslušnou část závěrů schůzky, pokud ostatní státy neslíbí konkrétní kroky, které by jeho zemi pomohly. "Slov už jsme za ty roky slyšeli dost. Dnes je velmi významný den, čekáme, že se slova promění v činy," poznamenal Conte před novináři.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867