Články odjinud

Macron: Řešení migrační krize musí být založeno na principu solidarity a odpovědnosti

Macron: Řešení migrační krize musí být založeno na principu solidarity a odpovědnosti

Země Evropské unie se musí rozhodnout, zda hodlají migrační problematiku řešit společně, či se o to pokusí každá na vlastní pěst. Při příchodu na dnešní summit EU v Bruselu to prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron, který dal zároveň jasně najevo, že on a jeho země prosazují společné řešení na evropské úrovni.

Macron se ještě před začátkem summitu krátce setkal s předsedy vlád čtyř zemí visegrádské skupiny, tedy ČR, Slovenska, Polska a Maďarska. Francouzský prezident před novináři zopakoval, že práce na řešení migrační problematiky uvnitř EU i mimo ni musí být založena na principech solidarity a odpovědnosti.

Německá kancléřka Angela Merkelová, která doma čelí kvůli migrační problematice vážné politické krizi, před novináři poznamenala, že EU ve své snaze posílit ochranu vnější hranice a například dojednat přistávání migrantů mimo unijní území musí také vyjednávat s dotčenými státy. „Musíme hovořit s nimi, ne jenom o nich,“ poznamenala německá kancléřka.

Dnešní schůzka by mohla kromě jiného potvrdit plán na budoucí vznik „regionálních vyloďovacích platforem,“ nejspíš v severní Africe, kde by migranti přistávali. Podle Merkelové je věc zapotřebí projednávat kromě tamních států také s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) či Mezinárodní organizací pro migraci (IOM). Hovořit se podle ní bude také o posílení mandátu unijní pobřežní a pohraniční stráže, tedy agentury Frontex.

Merkelová se ale kvůli své situaci doma snaží dnes na okraj schůzky domluvit přinejmenším s částí členských zemí o tom, že jim Německo začne vracet tam registrované migranty, kteří se uvnitř unie přesunuli přes hranice.

Unijní politici se dnes scházejí v Bruselu na pravidelné schůzce, jejíž program je velmi nabitý. Očekává se diskuse o evropské kooperaci v obraně a bezpečnosti, o hospodářské problematice, mezinárodním obchodu ve světle zhoršených vztahů s USA či budoucím dlouhodobém rozpočtu EU.

Přesto je to právě migrační téma, které - přes výrazně nižší počty příchozích než před lety v době vrcholící migrační krize - bude dominovat večerní neformální diskusi šéfů států a vlád evropského bloku.

Italský premiér Giuseppe Conte, šéf nového protiimigračně jasně zaměřeného kabinetu v Římě, při příchodu zopakoval hrozbu své země, že zablokuje příslušnou část závěrů schůzky, pokud ostatní státy neslíbí konkrétní kroky, které by jeho zemi pomohly. "Slov už jsme za ty roky slyšeli dost. Dnes je velmi významný den, čekáme, že se slova promění v činy," poznamenal Conte před novináři.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud