Články odjinud

Macron s Merkelovou reformují EU: Tragédie, nebo příležitost pro východní Evropu?

Macron s Merkelovou reformují EU: Tragédie, nebo příležitost pro východní Evropu?

Středeční schůzka Angely Merkelové s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem sice v otázce reformy Evropské unie přinesla jen první obecné proklamace, už dnes je ale podle odborníků jasné, že při nadcházejících debatách o budoucím směřování a změnách uvnitř unie bude Česko čekat složitý úkol. „Jelikož Česko nemá směřování v rámci EU příliš ukotvené, je tato iniciativa nebezpečná v tom, že vytvoří prostředí, v němž se česká diplomacie a zahraniční politika bude muset nově zorientovat,“ říká pro INFO.CZ expert Michal Vít. Ujasnění české pozice je nezbytné také podle Vladimíra Handla, který upozorňuje, že problémy v Evropě po ekonomické krizi řešily velké státy a právě to má nová reforma změnit.

Eurozóna, migrace, energetika, digitalizace i společná zahraniční a obranná politika – všech těchto oblastí by se měl dotknout návrh na reformu Evropské unie, kterou před červnovým summitem unijních lídrů plánuje představit francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. „Ve všech těchto oblastech musíme najít společné odpovědi,“ podotknul ve středu Macron.

Země východní a střední Evropy, kde se v posledních letech se stále větší silou objevují euroskeptické nálady, by se měly mít v následujících měsících na pozoru – některé reformní návrhy by se jim totiž nemusely líbit. Podle odborníka z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Michala Víta může ve francouzsko-německých reformách pro Česko tkvít určité nebezpečí, kdy si země bude muset ujasnit vlastní pozici v rámci Evropské unie.

„Pokud se podíváme na země našeho regionu, nejsem si úplně jistý, jestli si dokážeme představit, co tyto změny budou v budoucnu znamenat a zda mohou ohrozit naší pozici v rámci Evropské unie. Obzvlášť pro Českou republiku, která neví, jakým směrem se v procesu integrace vydat, je tato otázka klíčová. Jelikož Česko nemá směřování v rámci EU příliš ukotvené, je tato iniciativa nebezpečná v tom, že vytvoří prostředí, v němž se česká diplomacie a zahraniční politika bude muset nově zorientovat. Pro země jako Maďarsko nebo Polsko se v zásadě nic nemění, protože ty využijí těchto plánů k potvrzení jejich černopasažérského přístupu k evropské integraci,“ tvrdí Vít.

Expert na země střední Evropy však upozorňuje, že to, jak budou východoevropské země k reformám přistupovat, závisí především na tom, jakou pozici chtějí v unii hrát. „Musíme si položit otázku, kde se země střední a východní Evropy v Evropské unii ocitají – jestli to je pouhé členství, pak je to pro ně špatně. Ale jestli se chtějí snažit o nastolování agendy, pak je to pro ně příležitost, která ovšem znamená, že země našeho regionu budou muset vynaložit opravdu velké diplomatické a politické úsilí, aby mohly tyto reformní snahy adekvátně ovlivnit,“ varuje Vít.

Že by země Visegrádské skupiny měly reformní snahy Paříže a Berlína brát jako příležitost, si myslí také odborník na německou politiku z Ústavu mezinárodních vztahů Vladimír Handl. Záměrem reforem je totiž posílit funkčnost EU v souvislosti krizemi a výzvami, jako je problematický vztah se Spojenými státy a Ruskem nebo uprchlická krize. „Druhá věc je pak rostoucí populismus uvnitř Evropy, který se živí právě tím, že EU není dostatečně akceschopná, aby ty problémy řešila,“ tvrdí Handl s tím, že díky reformám by se unie měla lidem „představit jako funkční instrument řešení problémů“.

Německo-francouzská klasika

V centru plánovaných reforem stojí především změny v rámci eurozóny, které jsou podle ekonomů nezbytné a často upozorňují na to, že další ekonomická krize podobná té z roku 2008 může být brzy za rohem. Posílená spolupráce zemí platících eurem by však pro Česko mohla znamenat, že zůstane stát mimo, takzvaná vícerychlostní Evropa nahání českým politikům strach.

„Aby eurozóna stála na silnějších základech, musí proběhnout zásadní reforma, ale naše státy nemají v tomto ohledu jasnou pozici. Slovensko jako člen eurozóny určitě, ale pokud jde třeba o českou politiku, ta má sice zájem na stabilní eurozóně, ale zároveň má oprávněné obavy, že pokud se bude spolupráce eurozóny prohlubovat, může dojít k rozdělení EU na centrum a periferii,“ říká Handl.

Francouzsko-německé reformy Evropské unie by tak mohly ještě víc prohloubit příkopy mezi starými a novými členskými zeměmi, důležité proto je, aby spolu oba „tábory“ mluvily. „Bude záležet na tom, jakým způsobem budou země jako Francie a Německo ochotny trpělivě vysvětlovat tyto návrhy všem členům EU, což by měly, aby si tak státy především Visegrádské skupiny přiklonily na svou stranu,“ tvrdí Vít.

Ještě než se rozběhne vyjednávání v rámci celé unie, je potřeba, aby se na jedné pozici domluvila Paříž s Německem. Vývoj posledních týdnů však naznačuje, že to bude ještě velký oříšek. Jasnou pozici vůči reformám totiž nemá ani samotná německá koalice, která se ujala vedení teprve v polovině března. „Strany SPD a CDU/CSU si interpretují koaliční dohodu trochu odlišně, musí se proto nejdřív sjednotit uvnitř kabinetu a paralelně s tím hledat společný jmenovatel s Francií,“ říká odborník ÚMV.

Právě hledání společné francouzsko-německé pozice, které musí být hotové do června, však nebude nic snadného. Naznačují to i středeční slova Merkelové, která upozornila, že tu „jsou francouzské návrhy, ale také německé návrhy“ a ve formování společného postoje bude zapotřebí především „odhodlání ke kompromisu“. Právě na něm bude konečný návrh předložený na červnovém summitu založen – Německo má totiž k několika plánům Macrona silné výhrady, a to například ke vzniku Evropského měnového fondu, společného pojištění vkladů ale i vytvoření společného rozpočtu eurozóny.

Handl navíc upozorňuje, že manželství Německa s Francií není tak harmonické, jak se na první pohled může zdát. „V médiích i vyjádření politiků se často objevuje, že Francie a Německo je důležitý evropský tandem, protože jsou si velmi blízko a tím, jak jsou kompatibilní, mohou táhnout Evropskou unii. Skutečnost je ale úplně opačná – Francie a Německo jsou ve spoustě otázek o přístupu budování Evropské unie a fungování ekonomiky velmi odlišné,“ popisuje Handl, který včerejší optimistické proklamace lídrů Německa a Francie považuje za tradiční začátek všech vzájemných jednání.

„To, co bylo slyšet včera, je německo-francouzská klasika: ‚Máme poněkud odlišné pozice, ale těšíme se na spolupráci.‘ Tak to vždy začíná, změna je ale v tom, že lídrem je tentokrát Emmanuel Macron. On dodává celému procesu energii a německá politika je tou, která hledá řešení, aby se nepřetížily rozpočtové otázky a ve vzájemném vztahu je spíš konzervativnějším partnerem. Ale jinak je to německo-francouzská klasika,“ poznamenává odborník ÚMV.

Reforma EU bude i o migraci

Přestože se hovoří především o reformě eurozóny, Merkelová s Macronem ve středu potvrdili, že se jejich červnový návrh dotkne také migrační a azylové politiky, která má být založená na principu solidarity. „Nemůžeme nechat tu, nebo onu zemi, aby sama nesla břemeno při přijímání a integraci,“ řekl včera Macron. Oba se přitom shodli na tom, že města a obce, které budou přijímat běžence, by měly získat z evropského rozpočtu více peněz. Právě tyto plány přitom v zemích střední a východní Evropy silně rezonují.

„Je logické, že finanční podpora směřuje především těm městům, která se o nově příchozí starají. Takže z tohoto čistě logického pohledu si nemyslím, že by v tom měl být nějaký zásadní zádrhel. Ale z politického hlediska explicitně propojovat přijímaní migrantů s prospěchem z evropských fondů je dle mého názoru chyba a povede to jen k tomu, že bude politický diskurz například v České republice nebo Maďarsku, že je třeba Bruselu za každou cenu odporovat, dostávat své opodstatnění,“ tvrdí Vít s tím, že tyto návrhy na změnu azylové politiky přinesou těžkosti hlavně proevropským politikům.  

„Nejsem si vůbec jistý tím, jestli vyjednávání o relokačním mechanismu z roku 2015 přineslo pro současnou dobu nějaké poučení, jak citlivě reformovat EU. Politický odpor je v současné době tak velký, že jakákoliv snaha o přehlasování, i když je legitimním a legálním mechanismem kvalifikované většiny, bude pro evropský tábor v Česku, ale i Polsku nebo Maďarsku smrtícím polibkem. Takže z tohoto pohledu je to dost bezvýchodná situace,“ tvrdí expert Institut EUROPEUM.

Návrh na reformu azylového systému z pera Francie a Německa navíc přichází v době, kdy se o změnách migrační politiky v evropských institucích jedná už poslední dva roky. Rozdíly v pohledu jednotlivých členských států na nový azylový systém EU – především na otázku přerozdělování uprchlíků – je tak markantní, že se kompromis hledá těžko a nekonečné rozhovory zatím zůstávají bez výsledku. Je však otázka, zda německo-francouzský návrh do jednání nevnese ještě větší chaos.

Expert Ústavu mezinárodních vztahů přitom upozorňuje, že právě velké aktivní státy, jako je Francie a Německo, získávají při řešení závažných celoevropských problémů stále větší slovo. „Evropská unie byla v posledních letech – a to je také jedna z otázek reformy – vedená spíš těmi aktivními státy a mezinárodní spoluprací než institucemi EU. Nakonec to tedy vždy byly aktivní státy, které nějaké řešení ve spolupráci s institucemi realizovaly,“ říká s tím, že právě role národních států zesílila hlavně během ekonomické krize.

Právě reforma EU by podle něj měla vytvořit mechanismy, které by posílily instituce a řešení tak nebylo závislé na aktivismu velkých členských zemí. „Role velkých států vzrostla a to, že to není ideální řešení, si všichni uvědomují, ale zatím nikdo s reformou nepřišel,“ uzavírá Handl.

 

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818