Články odjinud

Macronova expertka pro Evropu: Je prezidentem všech, pokles popularity nic není

Macronova expertka pro Evropu: Je prezidentem všech, pokles popularity nic není

Je to rok, co se stal francouzským prezidentem Emmanuel Macron. Jeho vysoká popularita v měsících po zvolení klesala. V současnosti čelí zakladatel hnutí En Marche protestům ze strany železničářů nebo třeba studentů. „Reformy jsou důležité a byly od začátku součástí Macronova programu. A je prostě fakt, že Francie je zemí, kde lidé kvůli změnám protestují, vyjadřují svůj názor v ulicích. Je to naše tradice,“ komentuje to v rozhovoru pro INFO.CZ místostarostka francouzského města Štrasburk a členka En Marche Nawel Rafik Elmrini. Strana se už podle ní připravuje na volby do Evropského parlamentu v roce 2019. „Odehraje se Grande Marche pour l´Europe. Chodíme ode dveří ke dveřím a pokládáme Francouzům otázky, co by podle nich mělo být evropskými prioritami. V této chvíli jen posloucháme. Je to diagnostika toho, co si Francouzi myslí,“ vysvětluje.

Jste členkou strany En Marche francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. V těchto je dnech je to rok, co se ujal prezidentského úřadu. V posledních týdnech čelil výrazným protestům. Jak to podle vás zvládl?

Jsem členkou En Marche proto, že toto hnutí podle mě zastává to, co chceme dělat i tady ve Štrasburku na evropské úrovni. Například právě startují občanské konzultace, jak ve Francii, tak i v dalších evropských zemích. O co jde? Předtím než se příští rok budou konat evropské volby, se zeptáme občanů, co si myslí o unii, co funguje a co ne. Názory občanů pak budou formovat další vývoj.

Pokud jde o prezidenta Macrona, tak ten byl zvolen na základě velmi přesného programu, který popisoval jeho plány na reformy a transformaci země. A také změny na celoevropské úrovni. Volby to byly těžké. Po nich vyvolal změny, které mají za cíl oživit francouzskou ekonomiku. Za prvé bylo potřeba udělat pracovní právo flexibilnějším, aby mohly firmy nabírat zaměstnance, a tím se snížila nezaměstnanost.

Podporuje také změny, které ovlivní budoucnost mladých. Například jde o snížení počtu žáků ve třídách, které byly přeplněné a nebyla nad nimi kontrola. Jde i o univerzity. Některé z nich byly velmi žádané. Macron přinesl reformu způsobu přijímaní studentů na vysoké školy. Chce také přinést větší konkurenceschopnost, která by odpovídala evropským směrnicím, do podniků jako je státní železniční společnost SNCF. 

Reformy jsou důležité a byly od začátku součástí Macronova programu. A je prostě fakt, že Francie je zemí, kde lidé kvůli změnám protestují, vyjadřují svůj názor v ulicích. Je to naše tradice.

Faktem je i to, že Macronova popularita v měsících po zvolení klesla.

Pokud porovnáte stejnou periodu s předešlými prezidenty, tak uvidíte, že Macronova popularita zůstává vysoko. Je přirozené, že klesla. V měsících po zvolení jsou lidé nespokojení třeba s tou nebo tou reformou. Ale jaký je jejich smysl? Oživit Francii. Až třeba za tři roky budou lidé moct posoudit, zda změny mohou oživit francouzskou ekonomiku a vedou k poklesu nezaměstnanosti. Pokles popularity tedy není něco, co by nás mělo znervózňovat, je to normální.

Jsou stávky, které Francie prožívá, největší výzvou pro francouzského prezidenta?

Současné stávky jsou samozřejmě významnou události, kterou je potřebné zvládnout. Je potřeba opakovat, jaké jsou cíle reformy a navrhované transformace. Například co se týče stávky železničářů, tak změny mají sladit jejich status s evropskou úrovní. A ani ne těch současných, ale těch, co teprve budou přijati. Nejde o revoluci, ale o transformaci. Celý problém vyžaduje komunikaci a další vysvětlování. To je zásadní.

Bývalý francouzský prezident Francois Hollande, který sám Macronovu volbu podporoval, nedávno uvedl, že Macron je prezident pouze těch „velmi bohatých“. Jak si jeho vyjádření vysvětlujete?

K tomu, co Hollande uvedl, mohu říct jen velmi málo, protože si myslím, že bývalý prezident by se měl držet své role a neměl by komentovat kroky svého nástupce. Je tedy chybou říct, že Macron je prezidentem velmi bohatých. Navíc to není pravda. Svými reformami chce oživit Francii, je tedy prezidentem všech Francouzů.

Francouzská hlava státu také silně podporuje evropskou ideu. S dalším významným hráčem – Německem – se ale ne na všem shodne, například v otázce hospodářské politiky. Dokáže Francie přistupovat na kompromisy?

Evropská unie je tvořena různými státy s různými orientacemi. Je potřeba to vyvažovat a najít společný kompromis. Evropa není jen Francie a Německo, ale spolupráce těchto dvou zemí je jistě důležitá. V Německu teď nějaký čas zabralo domlouvání koalice a formování vlády.

I v tomto ohledu budou důležité občanské konzultace, které jsem již zmiňovala a jejich výsledek bude znám na podzim. Věřím, že Emmanuel Macron ani Angela Merkelová neztratí jejich výsledek ze zřetele.

1080p 720p 360p
Hnutí Tak jo! Reportáž o mladých českých liberálech, které Macron inspiroval

Příští rok se odehrají volby do Evropského parlamentu. Jak se na ně v En Marche připravujete?

Určitě jsou pro nás velmi důležité. Jsme proevropská strana. Evropská témata byla důležitou součástí i Macronova prezidentského programu. Nyní před evropskými volbami přichází nejprve na řadu diskuse se všemi francouzskými politickými strana, které mají stejné proevropské cíle jako my. Nezáleží na tom, zda jsou z pravice, levice nebo středu. Tato diskuse probíhá. Odehraje se také „Grande Marche pour l´Europe“, to je obdoba konzultací s občany. V tomto případě chodíme ode dveří ke dveřím a pokládáme Francouzům otázky, co by podle nich mělo být evropskými prioritami. V této chvíli jen posloucháme. Je to diagnostika toho, co si Francouzi myslí.

Takto to fungovalo i před prezidentskými volbami, v nichž Macron zvítězil. Také takto naslouchal a poznatky poté sloužily jako základ jeho programu. Nyní to zopakujeme.

Prosazujete celoevropské kandidátky do Evropského parlamentu, na nichž by byli zástupci z různých států. Instituce jsou ale v současnosti proti. V zimě myšlenku parlament odmítl. Jak se bude dál vyvíjet?

Ten, kdo je opravdu proevropský, nemůže být proti nadnárodní kandidátce. Umožňuje totiž kandidáty, kteří nemluví pouze o národních záležitostech, ale i těch evropských. Dovoluje to vytvořit společný evropský projekt. Podle mě je smutné, že to neprošlo Evropským parlamentem. Je to škoda. V současnosti by se dala využít křesla, která zůstanou poté, co z EP odejdou britští europoslanci. Je to příležitost, kterou jsme prošvihli. Chápu, že jde o velkou změnu mentality, když máte na kandidátce různé národnosti, když má například český kandidát oslovovat francouzské voliče a nebo naopak. Je ale potřeba jít změně naproti.

Hnutí En Marche je inspirací pro mladé strany, především ve střední a východní Evropě. Jste s nimi v kontaktu? Co jim radíte?

Já osobně s nimi v kontaktu nejsem, protože v hnutí je to na to speciální skupina lidí, kteří se setkávají s politickými stranami a diskutují s nimi představy a tvoří vazby. To je samozřejmě velmi důležité. Jde o to vytvořit společný projekt. Ani celoevropské kandidátky nemohou vzniknout bez diskuse s dalšími politickými stranami. Moje rada by tedy byla: setkávejte se s námi a diskutujte. Existuje mnohem více věcí, které nás spojují, než které nás rozdělují. Navíc když mluvíme o tématech jako třeba migrace, tak ty nevyřešíme na úrovni Francie, Německa nebo Česka. Jsou to otázky, na něž je třeba hledat odpověď na evropské úrovni.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818