Macronova spolupracovníka, který bil účastníka demonstrace, vzala policie do vazby. Čeká ho vyhazov | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macronova spolupracovníka, který bil účastníka demonstrace, vzala policie do vazby. Čeká ho vyhazov

Macronova spolupracovníka, který bil účastníka demonstrace, vzala policie do vazby. Čeká ho vyhazov

Francouzská policie dnes vzala do vazby poradce prezidenta Emmanuela Macrona, kterého kamera zachytila, jak v civilním oblečení, ale s policejní helmou na hlavě bije účastníka prvomájové demonstrace. Podle agentury AFP se již Macron rozhodl, že Alexandra Benallu ze svých služeb propustí.

Na francouzského prezidenta se tento týden snesla kritika poté, co vyšlo najevo, že se jeho bezpečnostní poradce Benalla na Svátek práce účastnil jako pozorovatel policejního zásahu proti demonstrantům a v rozporu se svými pravomocemi se zapojil do potlačení protestů.

Kamera ukázala, jak Benalla z místa potyčky demonstrantů s policií odvlekl mladou dívku. Následně se vrátil a zapojil se do snahy policistů zpacifikovat mladého demonstranta. Tomu podle záběrů uštědřil několik ran.

Macron krátce po incidentu svému spolupracovníkovi na dva týdny pozastavil výkon funkce a poté ho přeřadil na jinou práci. Podle kritiků z řad opozice to byl ale příliš mírný trest a prezident měl chování svého spolupracovníka ohlásit policii.

Macron se nyní rozhodl, že Benallu, který se během kampaně před loňskými prezidentskými volbami staral o jeho bezpečnost, ze svých služeb propustí. „Prezident se dozvěděl nová fakta o chování Alexandra Benally, která by mohla představovat přestupek,“ uvedl mluvčí Elysejského paláce. „Proto se rozhodl zahájit proceduru vedoucí k propuštění Alexandra Benally,“ dodal.

Benallu mezitím zadržela policie a vyslýchá ho. Kromě násilí na demonstrantovi čelí také obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele či neoprávněného nošení odznaků státní moci, uvedla agentura AFP s odkazem na své zdroje. V první květnový den se ve Francii pravidelně konají demonstrace, které často vyústí ve střety s policí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.