Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macronova trnitá cesta za reformou EU. Snahy o změnu unie jdou pomaleji, než čekal

Macronova trnitá cesta za reformou EU. Snahy o změnu unie jdou pomaleji, než čekal

Pomaleji, než by si zřejmě představoval Emmanuel Macron sám, postupují plány francouzského prezidenta na hluboké reformy Evropské unie. Macron s nimi francouzskou i evropskou veřejnost seznámil v klíčovém projevu na pařížské Sorbonně před rokem. S blížícími se volbami do europarlamentu na jaře 2019 je proto pro něj důležité ukázat, že se jeho snahy o změny daří, upozorňuje Manuel Lafont Rapnouil, šéf pařížské pobočky Evropské rady pro mezinárodní vztahy (ECFR).

"Řeč ze Sorbonny byla vytyčením dlouhodobého cíle, popisovala, kam by se Macron chtěl dostat. Pravdou ale je, že v době, kdy na Sorbonně mluvil, chtěl věcmi pohnout rychle, bezprostředně po volbách v Německu," připomněl odborník.

Německé parlamentní volby a následné komplikované vyjednávání o složení vlády ale akceschopnost Berlína výrazně omezily a Paříž nyní kancléřku Angelu Merkelovou vnímá v evropských otázkách zřejmě buď jako slabší či bez většího zájmu.

Podle Rapnouila je pro Merkelovou nyní zjevně složitější dál posunovat kupředu věci jako je prohlubování eurozóny. "Ale i kdyby už tu byla francouzsko-německá dohoda, je v EU mnoho dalších, kteří mají obavy z konkrétních detailů toho, co Macron navrhoval - a zdaleka nejde jen o populisty," dodal s poukazem na chladné přijetí francouzských návrhů k reformě eurozóny ze strany Nizozemska či severských členů unie.

Elysejský palác už zveřejnil své hodnocení toho, co se za rok od Macronova vystoupení podařilo v EU posunout. Francouzsko-německá dohoda z léta o budoucím vzniku rozpočtu pro eurozónu je označována jako "historická". Jako klíčový je pro další změny podoby měnové unie zmiňován blížící se prosincový summit EU. Macron ale loni na Sorbonně navrhl také například vznik funkce unijního ministra financí, s touto představou však narazil a nynější dokument ji vůbec nezmiňuje.

Macron a jeho administrativa bude před blížícími se volbami do europarlamentu příští květen zdůrazňovat své úspěchy při prosazování Evropy, "která chrání", míní Rapnouil. V soupisu, který nyní nabídl prezidentský palác, je uvedena už delší dobu domlouvaná evropská obranná spolupráce či Macronův plán na evropskou intervenční iniciativu. V boji s migrací dokument připomíná nedávný záměr Evropské komise výrazně posílit pravomoci i personál unijní pobřežní a pohraniční stráže, který ale ještě není definitivně schválený.

Podle šéfa pařížské pobočky ECFR je tak Macron ve složité situaci, protože prvním krokem k Evropě, která skutečně své občany chrání, je "Evropa, která reálně dokáže věci zařídit" a ještě o tom přesvědčit občany. "Ve hře je skutečně hodně. Ve Francii je hodně lidí zvědavých, jestli se mu eurovolby 19. května podaří vyhrát," poznamenal Rapnouil.

Český velvyslanec ve Francii Petr Drulák míní, že v jádru Macronových reformních snah je francouzský technokratický přístup. "Vnímá disfunkčnosti, které jsou v eurozóně. Všude, kam se podíváte, lze najít slabá místa, a jeho cíl je tyto věci napravit," myslí si diplomat. S podobným přístupem reformátora podle něj Macron ostatně vstoupil i do francouzské nejvyšší politiky a doma prosadil změny, ačkoli mnozí nečekali, že uspěje. "Na evropské úrovni to je mnohem těžší. Jeho pozice tam samozřejmě není taková jako doma, musí hledat partnery. Je proto zřejmé, že z něčeho musel slevit," poznamenal velvyslanec.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1