Články odjinud

Macronův poradce v hledáčku finanční prokuratury. Kohler je vyšetřován z údajného konfliktu zájmů

Macronův poradce v hledáčku finanční prokuratury.  Kohler je vyšetřován z údajného konfliktu zájmů

Francouzská finanční prokuratura začala vyšetřovat prezidentova poradce a jeho pravou ruku Alexise Kohlera kvůli podezření z konfliktu zájmů. Stalo se tak poté, co protikorupční skupina Anticor v pátek upozornila na rodinné i profesní vazby Kohlera na italsko-švýcarského lodního přepravce MSC. Společnost je významným klientem francouzských loděnic STX France v Saint-Nazaire. Úřad prezidenta Emmanuela Macrona dnes v prohlášení uvedl, že tvrzení Anticoru je založené na zprávách médií, které obsahovaly mylné informace.

"Pan Kohler poskytne veškerou dokumentaci nezbytnou k tomu, aby dokázal, že vždy postupoval v souladu se zákonem," uvedl Elysejský palác. Anticor podle agentury AFP tvrdí, že Kohler zastupoval v letech 2010 až 2012 stát ve správní radě STX France, a nedbal přitom na konflikt zájmů. Ten podle Anticoru nastal tím, že společnost MSC založili a řídí bratranci Kohlerovy matky. MSC hrála klíčovou roli v diskusích se státem o budoucnosti loděnice v Saint-Nazaire na západě země.

Anticor uvádí, že Kohler se dříve jako vysoký činitel ministerstva hospodářství a financí dvakrát pokusil dostat do vedení MSC. V dubnu 2014 se mu to nepodařilo, ale v srpnu 2016, kdy ministerstvo opustil stejně jako jeho tehdejší šéf Macron, se stal finančním ředitelem filiálky MSC Cruises.

Ze společnosti MSC Kohler odešel po loňských prezidentských volbách a stal se Macronovým poradcem. Během prezidentské kampaně Kohler ale podle Anticoru z titulu vedoucího činitele MSC zasáhl do jedné schůze na ministerstvu, která se zabývala převzetím tehdy krachujících loděnic STX France. Společnost se nakonec spojila se svým italským konkurentem Fincantieri. MSC ale do skupiny kapitálově nevstoupila, třebaže se to původně plánovalo.