Články odjinud

Makedonský premiér hrozí prezidentovi sesazením. Odmítá podepsat změnu názvu země

Makedonský premiér hrozí prezidentovi sesazením. Odmítá podepsat změnu názvu země

Makedonský premiér Zoran Zaev pohrozil prezidentovi Ďorgemu Ivanovovi sesazením, pokud odmítne podepsat dohodu, jež má vyřešit spor s Řeckem o název Makedonie, přestože by ji schválili občané v referendu. Podle médií by parlament mohl ratifikaci tohoto dokumentu schválit už dnes.

„Je tu snaha rozšířit parlamentní většinu a uděláme to výhradně pro sesazení prezidenta, pokud budeme muset. Občané rozhodnou, zda chtějí změnu názvu (země). Pokud bude v referendu dohoda přijata, nikdo nemá právo bránit jejich názoru,“ řekl premiér Zaev v úterý večer v rozhovoru poskytnutém televizi Kanal 5.

Ivanov stejně jako jeho opoziční strana VMRO-DPMNE dohodu - řešící spor kompromisním novým názvem země Severní Makedonie - rezolutně odmítá. Mimo jiné prohlásil, že ji nikdy nepodepíše a nenechá se k tomu přinutit ani žádným nátlakem.

Parlament v úterý rozhodl, že zákon o ratifikaci dohody projedná ve zkráceném řízení. Vzhledem k tomu, že poslanci VMRO-DPMNE debatu bojkotují, je možné, že zákonodárný sbor ratifikaci schválí už dnes. Vládní koalice má podporu 69 z celkového počtu 120 členů parlamentu. Souhlas je prakticky jistý, protože k tomu stačí prostá většina hlasů, tedy většina hlasů přítomných poslanců, což znamená 31 vzhledem k tomu, že kvorum je 61.

Předpokládá se, že Ivanov využije své právo veta a ve stanovené sedmidenní lhůtě ratifikační zákon nepodepíše. Normativní akt se následně vrátí k novému hlasování parlamentu. V tomto případě bude potřeba souhlas absolutní většiny, tedy 61 zákonodárců, nicméně i při tomto hlasování se předpokládá schválení ratifikace. Prezident pak podle ústavy má povinnost dokument podepsat, ale není jasné, zda to Ivanov vzhledem ke svému silnému nesouhlasu skutečně udělá.

Konečné slovo mají mít při schvalování dohody makedonští občané v referendu, které se předpokládá v září nebo v říjnu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud