Články odjinud

Malta po kritice vyhnala migranty z kravína, teď jsou z nich bezdomovci

Malta po kritice vyhnala migranty z kravína, teď jsou z nich bezdomovci

Maltská policie dnes vystěhovala více než stovku přistěhovalců z přestavěného kravína nedaleko metropole Valletty. Reagovala tak na kritiku mimo jiné od organizací hájících lidská práva, že takováto forma ubytování je nelidská. Podle agentury Reuters ale výsledkem je, že migranti přišli o střechu nad hlavou a stali se z nich bezdomovci.

Za lehátko v budově sloužící dříve dobytku platili nocležníci převážně z Afriky, z nichž mnozí si na pobyt na ostrově vydělávají příležitostnými pracemi, až 200 eur (přes 5100 Kč) měsíčně.

Farma podle úřadů ubytovávala skupinu více než 110 zahraničních pracovníků nelegálně a v nelidských podmínkách. Sprchy a záchody, které dala migrantům k dispozici, představovaly podle místního činitele Charlese Gafy zdravotní riziko.

Podle maltských médií migranti uvedli, že se dostali na Maltu trajektem z Itálie. Některým se po dnešním vystěhování podařilo najít nouzový nocleh u přátel. Zhruba 80 lidí ale takové štěstí nemá a nezbývá jim, než strávit další noci pod širým nebem, pokud jim nikdo nepomůže.

Maltská charitativní nadace Aditus, která vyzvala úřady k vyšetření případu nezákonného ubytování migrantů, upozornila, že se opakovaně objevují zprávy o „vážném zneužívání přistěhovaleckých pracovníků v zemědělském sektoru“. Podle ní jsou migranti „často obětí nucených prací, otrokářství a obchodování s lidmi za účelem jejich vykořisťování“.

Malta se v posledních týdnech ocitla v centru pozornosti médií kvůli evropské migrační krizi, kterou vyostřila nová italská vláda tím, že začala odmítat některé záchranné lodě s uprchlíky zachráněnými na moři. Vznikl tím tlak na to, aby se na přijímání migrantů cestujících zejména z Libye podílely i další jihoevropské státy kolem pobřeží. Malta se tomu ale brání.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud