Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Malta po kritice vyhnala migranty z kravína, teď jsou z nich bezdomovci

Malta po kritice vyhnala migranty z kravína, teď jsou z nich bezdomovci

Maltská policie dnes vystěhovala více než stovku přistěhovalců z přestavěného kravína nedaleko metropole Valletty. Reagovala tak na kritiku mimo jiné od organizací hájících lidská práva, že takováto forma ubytování je nelidská. Podle agentury Reuters ale výsledkem je, že migranti přišli o střechu nad hlavou a stali se z nich bezdomovci.

Za lehátko v budově sloužící dříve dobytku platili nocležníci převážně z Afriky, z nichž mnozí si na pobyt na ostrově vydělávají příležitostnými pracemi, až 200 eur (přes 5100 Kč) měsíčně.

Farma podle úřadů ubytovávala skupinu více než 110 zahraničních pracovníků nelegálně a v nelidských podmínkách. Sprchy a záchody, které dala migrantům k dispozici, představovaly podle místního činitele Charlese Gafy zdravotní riziko.

Podle maltských médií migranti uvedli, že se dostali na Maltu trajektem z Itálie. Některým se po dnešním vystěhování podařilo najít nouzový nocleh u přátel. Zhruba 80 lidí ale takové štěstí nemá a nezbývá jim, než strávit další noci pod širým nebem, pokud jim nikdo nepomůže.

Maltská charitativní nadace Aditus, která vyzvala úřady k vyšetření případu nezákonného ubytování migrantů, upozornila, že se opakovaně objevují zprávy o „vážném zneužívání přistěhovaleckých pracovníků v zemědělském sektoru“. Podle ní jsou migranti „často obětí nucených prací, otrokářství a obchodování s lidmi za účelem jejich vykořisťování“.

Malta se v posledních týdnech ocitla v centru pozornosti médií kvůli evropské migrační krizi, kterou vyostřila nová italská vláda tím, že začala odmítat některé záchranné lodě s uprchlíky zachráněnými na moři. Vznikl tím tlak na to, aby se na přijímání migrantů cestujících zejména z Libye podílely i další jihoevropské státy kolem pobřeží. Malta se tomu ale brání.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018autor: INFO.CZ

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232