Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mayová obchází Brusel a jedná s lídry EU na vlastní pěst. Turné jí může přinést úspěch, tvrdí expert

Mayová obchází Brusel a jedná s lídry EU na vlastní pěst. Turné jí může přinést úspěch, tvrdí expert

Britská premiérka Theresa Mayová a francouzský prezident Emmanuel Macron dnes musí na okamžik přerušit letní dovolenou a vrátit se k pracovním povinnostem – konkrétně k vyjednávání o odchodu Spojeného království z Evropské unie. Dnešní večeře s Macronem je pro Mayovou jedna ze série schůzek s evropskými státníky, které chce Mayová přesvědčit, aby podpořili její kompromisní návrh o nastavení budoucích vztahů s EU po brexitu. Plán totiž koncem července sejmul unijní vyjednavač Michel Barnier, Mayová se tak rozhodla Evropskou komisi obejít a rozjet jednání s ostatními evropskými lídry po vlastní ose. Jak úspěšná ale může být její mise?

Ručičky na hodinkách Theresy Mayové neúprosně tikají – obrysy budoucích vztahů Londýna s Bruselem mají být načrtnuty do října, rozhovory však postupují velmi pomalu. Jednání se sice rozhýbala poté, co britská premiérka začátkem prázdnin zveřejnila svou představu o tom, jak by měly být po brexitu nastaveny obchodní vztahy s EU, s plánem ale nesklidila velký úspěch.

Hlasy v Británii i Evropě premiérku sice chválí, že díky představení jejího plánu je jasnější, jak si Londýn odchod z evropských struktur vlastně představuje, mnozí ale její návrh kritizují jako nereálný a pro dva ministry – Borise Johnsona a Davida Davise – byl dokonce důvodem k rezignaci. Kompromisní řešení, kterým chce Mayová udržet těsnější vztahy s Evropskou unií, se však nelíbí nejen zastáncům tvrdého brexitu, ale ani hlavnímu unijnímu vyjednavači Michelu Barnierovi.

Barnier, který vede jednání o brexitu za Evropskou komisi, poslal koncem července Mayovou zpátky za rýsovací prkno s vysvětlením, že Evropská unie „nemůže a nebude“ delegovat výběr svých cel, DPH a dalších poplatků na zemi, která už nebude členem EU. Právě takzvaná zástupná celní procedura, kdy by Britové vybírali cla namísto unie, byla premiérčiným návrhem řešení stále nedořešené otázky budoucího nastavení hraničního režimu mezi Británií a zbytkem unie.

Barnier ale tvrdí, že něco takového je absolutně realizovatelné, a připomíná, že brexit pro Londýn znamená, že Británie opět převezme kontrolu nad „svými penězi a hranicemi“, to samé si chce ale udržet také Evropská unie.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Mayová se tak rozhodla vzít jednání do svých rukou – rozhoupala se k tomu obejít Barniera a jednat s evropskými lídry na vlastní pěst. Cíl jejího letního turné je jasný – obměkčit a přesvědčit unijní státníky, aby na její kompromisní návrh kývli. Může s touto taktikou uspět? Podle ředitele Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Vladimíra Bartovice to bez šance není.

„Částečně s tím určitě úspěšná být může. Mayová se tak snaží vytvářet tlak na Evropskou komisi, aby v některých věcech ustoupila. Komise totiž musí dělat to, co jí dovolí členské země Evropské unie, pokud se tedy Mayové podaří přesvědčit nejdůležitější představitele evropských zemí, Komise to bude muset vzít v úvahu,“ vysvětluje pro INFO.CZ Bartovic, podle něhož britské premiérce ani nic jiného nezbývá.

„Nemyslím si, že návrh, který je momentálně v Británii na stole, by byl pro většinu evropských státníků, se kterými se premiérka Mayová setkává, přijatelný. Ale je to z její strany nutnost – ona to musí dělat, protože nemá jinou šanci. Na návrhu, který v Británii prosadila, stojí a padá celé její premiérství a politická budoucnost,“ dodává odborník.

Francie jako hlavní potížista

První pozitivní signál, že by objíždění evropských státníků nemusela být pro Mayovou marná snaha, ukázalo už její setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou počátkem července. Podle britského deníku The Guardian je totiž Berlín ochotný tvrdý evropský postoj zmírnit. Jak uvádí zdroj z britské vlády, kancléřka uvedla, že je ochotná dát Barnierovi v úsilí o uzavření brexitové dohody „větší prostor“ – unijní vyjednavač totiž rozhovory s Londýnem vede právě na základě toho, co mu určí členské státy a státy jako Německo nebo Francie mají velkou váhu.

„Je docela jasné, že Němci chtějí dohodu uzavřít. Debata Mayové s Merkelovou je konstruktivní a Nizozemci jsou také nápomocní. Jsou to Francouzi, kteří pravidelně lijí studenou vodu na všechno, co Bitové chtějí,“ tvrdí zdroj z britské vlády s tím, že v Evropě není vedle Francie jiná země, která by byla tak „neochotná“ k ústupkům vůči Londýnu.

Britská očekávání od dnešní schůzky Mayové s Macronem jsou proto vysoká. Veškerá nadšení však už včera zchladil mluvčí francouzského prezidenta, který uvedl, že Macron Barnierovi plně věří a jeho ráznou reakci na plán britské vlády podporuje. „Páteční schůzka nenahrazuje jednání vedená Michelem Barnierem,“ dodal Macronův mluvčí a v podobném duchu se před páteční schůzkou vyjádřil i jeden z bruselských diplomatů, který pro server Politico potvrdil, že vyjednávání o brexitu může probíhat výhradně prostřednictvím Barniera.

INFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITUINFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITUautor: INFO.CZ

Přestože v Bruselu a Paříži vidí obcházení Komise ze strany Mayové jen neradi, například český premiér Andrej Babiš vnímá její počínání jako smysluplné. I on patří mezi evropské lídry, kteří už mají jednání s Mayovou za sebou – s britskou premiérkou se sešel koncem července v Salcburku, kde s ní jednal také rakouský kancléř Sebastian Kurz.

„Není to zbytečné. Michel Barnier vyjednává podle instrukcí jednotlivých členských států a my se k tomu všichni vyjadřujeme,“ vysvětlil novinářům Babiš to, proč věří, že schůzky Mayové s evropskými politiky pomohou jednání o brexitu posunout.

Ani Bartovic si nemyslí, že by přesvědčování evropských lídrů ze strany Mayové mohlo oficiální jednání mezi Londýnem a Bruselem nějakým způsobem narušit. Upozorňuje ale, že je klíčové, aby si unijní země během bilaterálních jednání s Mayovou udržely vůči Londýnu jednotnou pozici.

„Pokud se evropským lídrům povede nenarušit tu jednotu, kterou teď mají, nemyslím si, že by jednání Mayové bylo v neprospěch Evropské unie. Horší by bylo, kdyby se jí nějakým způsobem povedlo jednotný postoj Evropské unie narušit. To by v konečném důsledku nepomohlo ani samotné Británii, protože když má unie společnou pozici, je to jednodušší i pro Londýn,“ říká pro INFO.CZ.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1