Články odjinud

Mayová obchází Brusel a jedná s lídry EU na vlastní pěst. Turné jí může přinést úspěch, tvrdí expert

Mayová obchází Brusel a jedná s lídry EU na vlastní pěst. Turné jí může přinést úspěch, tvrdí expert

Britská premiérka Theresa Mayová a francouzský prezident Emmanuel Macron dnes musí na okamžik přerušit letní dovolenou a vrátit se k pracovním povinnostem – konkrétně k vyjednávání o odchodu Spojeného království z Evropské unie. Dnešní večeře s Macronem je pro Mayovou jedna ze série schůzek s evropskými státníky, které chce Mayová přesvědčit, aby podpořili její kompromisní návrh o nastavení budoucích vztahů s EU po brexitu. Plán totiž koncem července sejmul unijní vyjednavač Michel Barnier, Mayová se tak rozhodla Evropskou komisi obejít a rozjet jednání s ostatními evropskými lídry po vlastní ose. Jak úspěšná ale může být její mise?

Ručičky na hodinkách Theresy Mayové neúprosně tikají – obrysy budoucích vztahů Londýna s Bruselem mají být načrtnuty do října, rozhovory však postupují velmi pomalu. Jednání se sice rozhýbala poté, co britská premiérka začátkem prázdnin zveřejnila svou představu o tom, jak by měly být po brexitu nastaveny obchodní vztahy s EU, s plánem ale nesklidila velký úspěch.

Hlasy v Británii i Evropě premiérku sice chválí, že díky představení jejího plánu je jasnější, jak si Londýn odchod z evropských struktur vlastně představuje, mnozí ale její návrh kritizují jako nereálný a pro dva ministry – Borise Johnsona a Davida Davise – byl dokonce důvodem k rezignaci. Kompromisní řešení, kterým chce Mayová udržet těsnější vztahy s Evropskou unií, se však nelíbí nejen zastáncům tvrdého brexitu, ale ani hlavnímu unijnímu vyjednavači Michelu Barnierovi.

Barnier, který vede jednání o brexitu za Evropskou komisi, poslal koncem července Mayovou zpátky za rýsovací prkno s vysvětlením, že Evropská unie „nemůže a nebude“ delegovat výběr svých cel, DPH a dalších poplatků na zemi, která už nebude členem EU. Právě takzvaná zástupná celní procedura, kdy by Britové vybírali cla namísto unie, byla premiérčiným návrhem řešení stále nedořešené otázky budoucího nastavení hraničního režimu mezi Británií a zbytkem unie.

Barnier ale tvrdí, že něco takového je absolutně realizovatelné, a připomíná, že brexit pro Londýn znamená, že Británie opět převezme kontrolu nad „svými penězi a hranicemi“, to samé si chce ale udržet také Evropská unie.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Mayová se tak rozhodla vzít jednání do svých rukou – rozhoupala se k tomu obejít Barniera a jednat s evropskými lídry na vlastní pěst. Cíl jejího letního turné je jasný – obměkčit a přesvědčit unijní státníky, aby na její kompromisní návrh kývli. Může s touto taktikou uspět? Podle ředitele Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Vladimíra Bartovice to bez šance není.

„Částečně s tím určitě úspěšná být může. Mayová se tak snaží vytvářet tlak na Evropskou komisi, aby v některých věcech ustoupila. Komise totiž musí dělat to, co jí dovolí členské země Evropské unie, pokud se tedy Mayové podaří přesvědčit nejdůležitější představitele evropských zemí, Komise to bude muset vzít v úvahu,“ vysvětluje pro INFO.CZ Bartovic, podle něhož britské premiérce ani nic jiného nezbývá.

„Nemyslím si, že návrh, který je momentálně v Británii na stole, by byl pro většinu evropských státníků, se kterými se premiérka Mayová setkává, přijatelný. Ale je to z její strany nutnost – ona to musí dělat, protože nemá jinou šanci. Na návrhu, který v Británii prosadila, stojí a padá celé její premiérství a politická budoucnost,“ dodává odborník.

Francie jako hlavní potížista

První pozitivní signál, že by objíždění evropských státníků nemusela být pro Mayovou marná snaha, ukázalo už její setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou počátkem července. Podle britského deníku The Guardian je totiž Berlín ochotný tvrdý evropský postoj zmírnit. Jak uvádí zdroj z britské vlády, kancléřka uvedla, že je ochotná dát Barnierovi v úsilí o uzavření brexitové dohody „větší prostor“ – unijní vyjednavač totiž rozhovory s Londýnem vede právě na základě toho, co mu určí členské státy a státy jako Německo nebo Francie mají velkou váhu.

„Je docela jasné, že Němci chtějí dohodu uzavřít. Debata Mayové s Merkelovou je konstruktivní a Nizozemci jsou také nápomocní. Jsou to Francouzi, kteří pravidelně lijí studenou vodu na všechno, co Bitové chtějí,“ tvrdí zdroj z britské vlády s tím, že v Evropě není vedle Francie jiná země, která by byla tak „neochotná“ k ústupkům vůči Londýnu.

Britská očekávání od dnešní schůzky Mayové s Macronem jsou proto vysoká. Veškerá nadšení však už včera zchladil mluvčí francouzského prezidenta, který uvedl, že Macron Barnierovi plně věří a jeho ráznou reakci na plán britské vlády podporuje. „Páteční schůzka nenahrazuje jednání vedená Michelem Barnierem,“ dodal Macronův mluvčí a v podobném duchu se před páteční schůzkou vyjádřil i jeden z bruselských diplomatů, který pro server Politico potvrdil, že vyjednávání o brexitu může probíhat výhradně prostřednictvím Barniera.

INFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITUINFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITUautor: INFO.CZ

Přestože v Bruselu a Paříži vidí obcházení Komise ze strany Mayové jen neradi, například český premiér Andrej Babiš vnímá její počínání jako smysluplné. I on patří mezi evropské lídry, kteří už mají jednání s Mayovou za sebou – s britskou premiérkou se sešel koncem července v Salcburku, kde s ní jednal také rakouský kancléř Sebastian Kurz.

„Není to zbytečné. Michel Barnier vyjednává podle instrukcí jednotlivých členských států a my se k tomu všichni vyjadřujeme,“ vysvětlil novinářům Babiš to, proč věří, že schůzky Mayové s evropskými politiky pomohou jednání o brexitu posunout.

Ani Bartovic si nemyslí, že by přesvědčování evropských lídrů ze strany Mayové mohlo oficiální jednání mezi Londýnem a Bruselem nějakým způsobem narušit. Upozorňuje ale, že je klíčové, aby si unijní země během bilaterálních jednání s Mayovou udržely vůči Londýnu jednotnou pozici.

„Pokud se evropským lídrům povede nenarušit tu jednotu, kterou teď mají, nemyslím si, že by jednání Mayové bylo v neprospěch Evropské unie. Horší by bylo, kdyby se jí nějakým způsobem povedlo jednotný postoj Evropské unie narušit. To by v konečném důsledku nepomohlo ani samotné Británii, protože když má unie společnou pozici, je to jednodušší i pro Londýn,“ říká pro INFO.CZ.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818