Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mayovou tlačí čas. Kvůli brexitu vyšle ministry hledat pomoc po Evropě, „zpracovat“ chce i Babiše

Mayovou tlačí čas. Kvůli brexitu vyšle ministry hledat pomoc po Evropě, „zpracovat“ chce i Babiše

Hodiny běží. A právě čas je hlavní motivací britské premiérky Theresy Mayové, která se rozhodla prolomit současný status quo ohledně dohody o tom, co nastane po odchodu Velké Británie z Evropské unie. Na kompromisu mezi Londýnem a Bruselem se nedokáže na sto procent shodnout ani sama britská vláda a Mayová navíc s posledními návrhy narazila u unijního vyjednavače Michela Barniera. Pokusí se proto Evropskou komisi částečně obejít a v příštích týdnech vyšle své ministry vyjednávat přímo s politiky jednotlivých evropských zemí. Jeden zamíří i do Česka za premiérem Andrejem Babišem, upozorňuje britský deník Independent.

Vyjednávání o postbrexitovém uspořádání mezi Velkou Británií a Evropskou unií se zasekla na mrtvém bodě poté, co Barnier odmítnul plán Mayové na vznik zóny volného obchodu pro průmyslové a zemědělské výrobky. Podle evropského vyjednavače by šlo o „pašerácký ráj“, kdy by zboží mohlo „na papíře“ směřovat do Velké Británie s nižší celní sazbou, ale fakticky by skončilo v Evropské unii, kde jsou sazby vyšší. Barnier rovněž varoval, že je stále třeba urychleně vyřešit hraniční režim mezi evropským Irskem a britským Severním Irskem.

Britská premiérka se proto nyní rozhodla, že se pokusí evropskou exekutivu částečně obejít a získat pro svůj plán podporu přímo u evropských státníků. Jak informuje deník Independent, Mayová vyšle během léta zástupce svého kabinetu do konkrétních států Evropské unie, aby tam získali podporu pro její plán. V příštích týdnech vyšle ministry do Česka, Rakouska a Estonska, později i do čtyř největších ekonomik eurozóny: Francie, Německa, Španělska a Itálie.

INFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITU

Dohoda o rozluce, která řeší konkrétní okolnosti ukončení členství Británie v unii, včetně otázky práv občanů EU v Británii či přechodného období do konce roku 2020, stále domluvena není. Poslední kolo jednání skončilo tento týden ve čtvrtek, Londýn poprvé zastupoval nový britský vyjednavač Dominic Raab poté, co vyjednavač David Davis před 14 dny rezignoval.

„Musíme zrychlit tempo vyjednávání a podepsat dobrou dohodu, která přinese prosperitu a bezpečnost evropským i britským občanům,“ cituje deník Independent Mayovou. „Obě strany vědí, že hodiny tikají – tak se do toho pusťme.“

Že se čas krátí, je jasné i evropskému vyjednavači Barnierovi, který v pátek uvedl, že na domluvu zbývá přibližně 13 týdnů. Jak Unie, tak i Londýn ji totiž chtějí mít hotovou nejpozději v říjnu, aby ještě do data ukončení členství Británie v EU stihla projít příslušnou ratifikací v britském i Evropském parlamentu a mohla začít platit.

Zástupci EU ale jedním dechem dodávají, že Evropa by se měla připravit i na možnost, že se nic dojednat nepodaří. „Stále nevíme, jestli to bude, nebo nebude, tak je třeba mít s velkou vážností nachystaný i druhý scénář,“ řekl k pomyslnému „divokému“ brexitu náměstek českého ministra zahraničí Jakub Dürr, který Českou republiku zastupoval na jednání 27 členských států.

Velká Británie opustí Evropskou unii 29. března 2019. „Nejhorší, co se může stát, je, že se zastaví letadla, neodjedou kamiony a lidé budou po 20 letech života v Británii třeba vraceni,“ popsal náměstek v týdnu možné dopady brexitu, pokud by se nepodařilo do klíčového data uzavřít kompromisní dohodu.

Brexit - firmy, infografika

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1