Merkelová varuje Trumpa před válkou. Německo zvýší výdaje na obranu | info.cz

Články odjinud

Merkelová varuje Trumpa před válkou. Německo zvýší výdaje na obranu

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes varovala amerického prezidenta Donalda Trumpa před rizikem vzniku skutečné obchodní války. V německém parlamentu ale zároveň uvedla, že Evropská unie učiní vše proto, aby obchodní válku odvrátila. Merkelová také řekla, že Německo do roku 2025 zvýší výdaje na obranu na 1,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) ze současných 1,24 procenta HDP. Právě nízký obranný rozpočet je jednou z výtek, které Washington Berlínu opakovaně adresuje.

„Stojí za to pokusit se všemi silami tento konflikt zmírnit, aby se nezměnil ve skutečnou válku, ale k tomu je samozřejmě zapotřebí obou stran,“ řekla kancléřka v Bundestagu. Dodala, že do USA brzy odcestuje předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker s návrhy na řešení současné patové situace.

Trumpova administrativa uvalila cla na dovoz oceli a hliníku z EU a zvažuje, že zvýší i cla na automobily a automobilové součástky. Takový krok by byl zrovna pro Německo a jeho rozsáhlý automobilový průmysl bolestivý, zdůraznila agentura AP.

Merkelová také zpochybnila nynější způsob měření obchodních schodků a přebytků. „Je téměř staromódní počítat pouze výrobky a nikoli i služby,“ řekla. Pokud by se do statistik zahrnuly i digitální služby, bylo by podle kancléřčiných slov pravděpodobné, že Spojené státy budou mít s Evropou obchodní přebytek.

Přestože Německo výdaje na obranu zvyšuje, je to podle šéfky německé vlády stále nedostatečné s ohledem na to, jak jsou na tom ostatní státy v poměru k jejich HDP. Německo se prý nemůže chovat tak, jako by problém obrany v současnosti nebyl závažný. Zdůraznila také, že země je a bude i nadále spolehlivým partnerem v NATO.

Členové NATO se v roce 2014 dohodli, že díky růstu svých ekonomik přestanou snižovat své obranné rozpočty a do deseti let se přiblíží cíli dvou procent HDP vynakládaných na obranu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud