Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Merkelová varuje Trumpa před válkou. Německo zvýší výdaje na obranu

Merkelová varuje Trumpa před válkou. Německo zvýší výdaje na obranu

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes varovala amerického prezidenta Donalda Trumpa před rizikem vzniku skutečné obchodní války. V německém parlamentu ale zároveň uvedla, že Evropská unie učiní vše proto, aby obchodní válku odvrátila. Merkelová také řekla, že Německo do roku 2025 zvýší výdaje na obranu na 1,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) ze současných 1,24 procenta HDP. Právě nízký obranný rozpočet je jednou z výtek, které Washington Berlínu opakovaně adresuje.

„Stojí za to pokusit se všemi silami tento konflikt zmírnit, aby se nezměnil ve skutečnou válku, ale k tomu je samozřejmě zapotřebí obou stran,“ řekla kancléřka v Bundestagu. Dodala, že do USA brzy odcestuje předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker s návrhy na řešení současné patové situace.

Trumpova administrativa uvalila cla na dovoz oceli a hliníku z EU a zvažuje, že zvýší i cla na automobily a automobilové součástky. Takový krok by byl zrovna pro Německo a jeho rozsáhlý automobilový průmysl bolestivý, zdůraznila agentura AP.

Merkelová také zpochybnila nynější způsob měření obchodních schodků a přebytků. „Je téměř staromódní počítat pouze výrobky a nikoli i služby,“ řekla. Pokud by se do statistik zahrnuly i digitální služby, bylo by podle kancléřčiných slov pravděpodobné, že Spojené státy budou mít s Evropou obchodní přebytek.

Přestože Německo výdaje na obranu zvyšuje, je to podle šéfky německé vlády stále nedostatečné s ohledem na to, jak jsou na tom ostatní státy v poměru k jejich HDP. Německo se prý nemůže chovat tak, jako by problém obrany v současnosti nebyl závažný. Zdůraznila také, že země je a bude i nadále spolehlivým partnerem v NATO.

Členové NATO se v roce 2014 dohodli, že díky růstu svých ekonomik přestanou snižovat své obranné rozpočty a do deseti let se přiblíží cíli dvou procent HDP vynakládaných na obranu.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232