Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Merkelová varuje Trumpa před válkou. Německo zvýší výdaje na obranu

Merkelová varuje Trumpa před válkou. Německo zvýší výdaje na obranu

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes varovala amerického prezidenta Donalda Trumpa před rizikem vzniku skutečné obchodní války. V německém parlamentu ale zároveň uvedla, že Evropská unie učiní vše proto, aby obchodní válku odvrátila. Merkelová také řekla, že Německo do roku 2025 zvýší výdaje na obranu na 1,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) ze současných 1,24 procenta HDP. Právě nízký obranný rozpočet je jednou z výtek, které Washington Berlínu opakovaně adresuje.

„Stojí za to pokusit se všemi silami tento konflikt zmírnit, aby se nezměnil ve skutečnou válku, ale k tomu je samozřejmě zapotřebí obou stran,“ řekla kancléřka v Bundestagu. Dodala, že do USA brzy odcestuje předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker s návrhy na řešení současné patové situace.

Trumpova administrativa uvalila cla na dovoz oceli a hliníku z EU a zvažuje, že zvýší i cla na automobily a automobilové součástky. Takový krok by byl zrovna pro Německo a jeho rozsáhlý automobilový průmysl bolestivý, zdůraznila agentura AP.

Merkelová také zpochybnila nynější způsob měření obchodních schodků a přebytků. „Je téměř staromódní počítat pouze výrobky a nikoli i služby,“ řekla. Pokud by se do statistik zahrnuly i digitální služby, bylo by podle kancléřčiných slov pravděpodobné, že Spojené státy budou mít s Evropou obchodní přebytek.

Přestože Německo výdaje na obranu zvyšuje, je to podle šéfky německé vlády stále nedostatečné s ohledem na to, jak jsou na tom ostatní státy v poměru k jejich HDP. Německo se prý nemůže chovat tak, jako by problém obrany v současnosti nebyl závažný. Zdůraznila také, že země je a bude i nadále spolehlivým partnerem v NATO.

Členové NATO se v roce 2014 dohodli, že díky růstu svých ekonomik přestanou snižovat své obranné rozpočty a do deseti let se přiblíží cíli dvou procent HDP vynakládaných na obranu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744