Články odjinud

Migrace? Matka všech problémů, míní německý ministr vnitra. Naštvaní občané nejsou nacisti, dodává

Migrace? Matka všech problémů, míní německý ministr vnitra. Naštvaní občané nejsou nacisti, dodává

Za "matku všech problémů" označil migraci německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) v souvislosti s napjatou situací ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici). Informuje o tom deník Die Welt, podle něhož se tak Seehofer vyjádřil na okraj setkání poslanců své Křesťanskosociální unie v braniborském Neuhardenbergu.

Seehofer také vyslovil pochopení pro rozhořčení, které cítí řada obyvatel Chemnitzu. To z nich ale ještě vůbec nedělá nacisty, míní. Podle listu Bild také řekl, že se o situaci ve městě vedou debaty, v nichž ale prvotní zločin už nehraje žádnou roli.

Narážel tak na vraždu pětatřicetiletého Němce, z níž jsou obviněni dva mladí muži z Iráku a Sýrie. Po třetím podezřelém, kterým je také občan Iráku, policie pátrá. Vražda muže v Chemnitzu vedla k řadě demonstrací. Části z nich se účastnili i pravicoví radikálové, kteří napadali přistěhovalce a novináře.

Od konce srpna se v Německu vede o vyhrocené situaci politická debata. Řeší se například to, proč k podobným výbuchům napětí dochází opakovaně v Sasku, nebo to, jaká část demonstrantů jsou "běžní občané" a jaká pravicoví extremisté.

"Nenávist" a "pronásledování nevinných lidí" opakovaně tvrdě odsoudila kancléřka Angela Merkelová (CDU). Její stranický kolega a saský premiér Michael Kretschmer události také odsoudil, ve středu ale prohlásil, že nešlo o žádnou štvanici, jak o tom v minulosti mluvil Merkelové mluvčí.

 

Články odjinud