Migrace? Matka všech problémů, míní německý ministr vnitra. Naštvaní občané nejsou nacisti, dodává | info.cz

Články odjinud

Migrace? Matka všech problémů, míní německý ministr vnitra. Naštvaní občané nejsou nacisti, dodává

Za "matku všech problémů" označil migraci německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) v souvislosti s napjatou situací ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici). Informuje o tom deník Die Welt, podle něhož se tak Seehofer vyjádřil na okraj setkání poslanců své Křesťanskosociální unie v braniborském Neuhardenbergu.

Seehofer také vyslovil pochopení pro rozhořčení, které cítí řada obyvatel Chemnitzu. To z nich ale ještě vůbec nedělá nacisty, míní. Podle listu Bild také řekl, že se o situaci ve městě vedou debaty, v nichž ale prvotní zločin už nehraje žádnou roli.

Narážel tak na vraždu pětatřicetiletého Němce, z níž jsou obviněni dva mladí muži z Iráku a Sýrie. Po třetím podezřelém, kterým je také občan Iráku, policie pátrá. Vražda muže v Chemnitzu vedla k řadě demonstrací. Části z nich se účastnili i pravicoví radikálové, kteří napadali přistěhovalce a novináře.

Od konce srpna se v Německu vede o vyhrocené situaci politická debata. Řeší se například to, proč k podobným výbuchům napětí dochází opakovaně v Sasku, nebo to, jaká část demonstrantů jsou "běžní občané" a jaká pravicoví extremisté.

"Nenávist" a "pronásledování nevinných lidí" opakovaně tvrdě odsoudila kancléřka Angela Merkelová (CDU). Její stranický kolega a saský premiér Michael Kretschmer události také odsoudil, ve středu ale prohlásil, že nešlo o žádnou štvanici, jak o tom v minulosti mluvil Merkelové mluvčí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud