Migranti jsou na Diciotti uvěznění už pátý den, ven mohli jen děti a nemocní. Do krize se vložila OSN | info.cz

Články odjinud

Migranti jsou na Diciotti uvěznění už pátý den, ven mohli jen děti a nemocní. Do krize se vložila OSN

Loď Diciotti italské pobřežní stráže, která už pátý den kotví s desítkami afrických migrantů v sicilském přístavu, opustilo dnes 16 běženců. Nařídily to úřady kvůli jejich zdravotnímu stavu, protože mají podezření na tuberkulózu. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Italská vláda nechce nechat migranty vylodit, dokud jí státy EU neslíbí, že jí s nimi pomůžou. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval k ukončení krize. 

Italští zdravotníci dnes prohlédli 150 migrantů, kteří jsou na lodi Diciotti už od 16. srpna, kdy je nabrala ve Středozemním moři na trase z Libye do Evropy italská pobřežní stráž. V pondělí italská vláda povolila lodi zakotvit v sicilské Katánii, nenechala je ale vystoupit na pevninu.

Zdravotníci dnes rozhodli, že 11 žen a pět mužů by mělo být z lodi přemístěno do zdravotnického zařízení, protože u nich mají podezření na tuberkulózu.

Na loď Diciotti nabrala italská pobřežní stráž původně 190 migrantů, většina z nich je podle agentury ANSA z Eritreje. Krátce poté přepravila 13 z nich, kteří byli ve vážném zdravotním stavu, na ostrov Lampedusa. Se zbylými migranty pak doplula na Sicílii. Ve středu večer nechala italská vláda po kritice a nátlaku prokurátora vylodit 29 nezletilých.

Záchranné loděZáchranné loděautor: Info.cz

Itálie se v posledních letech potýká s masovým přílivem migrantů z Afriky přes Středomoří a nová italská vláda se mu snaží zamezit. Už v červnu oznámil ministr vnitra Matteo Salvini, že nebude ve svých přístavech přijímat lodě zahraničních nevládních organizací, protože podle něj nahrávají pašerákům.

Nyní se italská vláda snaží vyvinout nátlak na EU, aby jí s migranty pomohla. Žádá, aby si běžence z lodě Diciotti přerozdělily další země EU, jako to některé z nich už učinily v předchozích týdnech v případě jiných lodí, které připluly do Itálie či na Maltu.

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval země Evropské unie k převzetí odpovědnosti za loď Diciotti. Na Itálii pak naléhal, aby migranty nechala okamžitě vystoupit na pevninu. Podle dnešního sdělení vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippa Grandiho by státy EU „měly udělat správnou věc a nabídnout azyl lidem zachráněným v nouzové situaci ve Středozemním moři.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud