Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministři eurozóny vyslali na post viceprezidenta ECB Španěla de Guidose. Vedení banky připadne „seveřanům“

Ministři eurozóny vyslali na post viceprezidenta ECB Španěla de Guidose. Vedení banky připadne „seveřanům“

Ministři financí eurozóny dnes do funkce viceprezidenta Evropské centrální banky (ECB) podpořili španělského ministra hospodářství Luise de Guindose. Španěl byl jediným kandidátem. Irský ministr financí Paschal Donohoe totiž krátce před schůzkou oznámil, že stahuje nominaci šéfa irské centrální banky Philipa Lanea. Krok zdůvodnil snahou o to, aby členské země o obsazení funkce rozhodly konsensuálně. Postup de Guindose zapadá do nepsaného rámce, na jehož konci bude v čele ECB někdo ze „severních“, rozpočtově přísnějších států Unie.

Doporučení euroskupiny bude formálně potvrzené v úterý na jednání ministrů financí celé EU. Šéfové států a vlád unie by o novém viceprezidentovi evropské centrální banky měli rozhodnout na summitu 22. a 23. března. Potřeba je ještě názor europarlamentu a Rady guvernérů ECB.

Šéf euroskupiny Mario Centeno novinářům řekl, že ECB je pro Evropu významnou institucí. "Je odpovědná za finanční stabilitu a v tomto smyslu ovlivňuje životy občanů, proto je to pro Evropu významný moment," podotkl.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici odmítl, že by nominace aktivního politika do vedení ECB znamenala překročení nepsaných zásad. "Politici mají mnoho zkušeností, na těch tématech pracovali dlouhodobě a umí se učit," podotkl. De Guindos, který je ve španělské vládě řadu let, tedy podle něj bude platným členem vedení evropské banky. "A ministři (na radě) jsou ti odpovědní lidé, kteří mohou vybrat koho chtějí," doplnil.

De Guindos ve funkci vystřídá Portugalce Vitora Constancia, kterému mandát končí v červnu. Funkční období je osmileté a nelze jej prodloužit. Stávající šéf ECB Mario Draghi ve funkci zůstává až do listopadu příštího roku.

Postup de Guindose není překvapením. Jak INFO.CZ již psalo, je zcela očekávaný a zapadá do nepsané dohody, na jejímž základě „jižním“ státům měnové unie připadne křeslo viceprezidenta a post šéfa banky následně obsadí někdo ze „severních“ zemí. Podle očekávání německý stoupenec úspor a disciplíny Jens Wiedmann.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1