Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministři eurozóny vyslali na post viceprezidenta ECB Španěla de Guidose. Vedení banky připadne „seveřanům“

Ministři eurozóny vyslali na post viceprezidenta ECB Španěla de Guidose. Vedení banky připadne „seveřanům“

Ministři financí eurozóny dnes do funkce viceprezidenta Evropské centrální banky (ECB) podpořili španělského ministra hospodářství Luise de Guindose. Španěl byl jediným kandidátem. Irský ministr financí Paschal Donohoe totiž krátce před schůzkou oznámil, že stahuje nominaci šéfa irské centrální banky Philipa Lanea. Krok zdůvodnil snahou o to, aby členské země o obsazení funkce rozhodly konsensuálně. Postup de Guindose zapadá do nepsaného rámce, na jehož konci bude v čele ECB někdo ze „severních“, rozpočtově přísnějších států Unie.

Doporučení euroskupiny bude formálně potvrzené v úterý na jednání ministrů financí celé EU. Šéfové států a vlád unie by o novém viceprezidentovi evropské centrální banky měli rozhodnout na summitu 22. a 23. března. Potřeba je ještě názor europarlamentu a Rady guvernérů ECB.

Šéf euroskupiny Mario Centeno novinářům řekl, že ECB je pro Evropu významnou institucí. "Je odpovědná za finanční stabilitu a v tomto smyslu ovlivňuje životy občanů, proto je to pro Evropu významný moment," podotkl.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici odmítl, že by nominace aktivního politika do vedení ECB znamenala překročení nepsaných zásad. "Politici mají mnoho zkušeností, na těch tématech pracovali dlouhodobě a umí se učit," podotkl. De Guindos, který je ve španělské vládě řadu let, tedy podle něj bude platným členem vedení evropské banky. "A ministři (na radě) jsou ti odpovědní lidé, kteří mohou vybrat koho chtějí," doplnil.

De Guindos ve funkci vystřídá Portugalce Vitora Constancia, kterému mandát končí v červnu. Funkční období je osmileté a nelze jej prodloužit. Stávající šéf ECB Mario Draghi ve funkci zůstává až do listopadu příštího roku.

Postup de Guindose není překvapením. Jak INFO.CZ již psalo, je zcela očekávaný a zapadá do nepsané dohody, na jejímž základě „jižním“ státům měnové unie připadne křeslo viceprezidenta a post šéfa banky následně obsadí někdo ze „severních“ zemí. Podle očekávání německý stoupenec úspor a disciplíny Jens Wiedmann.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867