Ministryně Dostálová pro INFO.CZ: Služební zákon jedu projednat do Bruselu, iniciativa šla od nás | info.cz

Články odjinud

Ministryně Dostálová pro INFO.CZ: Služební zákon jedu projednat do Bruselu, iniciativa šla od nás

Návrh na změny služebního zákona, který se setkal s ostrou kritikou, jede projednat ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová do Bruselu s Evropskou komisí. Členka Babišova kabinetu v demisi se má s eurokomisaři setkat během příštího týdne. „Nemáme tam žádné problematické body. To už jsme si s komisí samozřejmě vyměňovali. Nicméně oni to chtějí vidět v kontextu celého zákona, takže spíše jedu představit naše změny v kontextu celého zákona, nikoliv nějaký konkrétní bod. Jedná se o to, abychom se vzájemně informovali a nebyli jsme někde překvapení,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Dostálová s tím, že iniciativa vzešla od české vlády.

Chystáte se konzultovat vládní návrh novelizace zákona o státní službě s Evropskou komisí. Kdy by se měla schůzka odehrát?

Určitě se tam chystám. Nebude to tento týden, protože jsme jim poslali všechny verze v angličtině k prostudování - to znamená ve změnových verzích, aby viděli, kde jsou úpravy stávajícího znění. Připravuje se schůzka, myslím, že na středu nebo čtvrtek příští týden, kde bych se měla sejít s příslušnými komisařkami, jak pro DG Employment, tak DG Regio (Generální ředitelství Evropské komise zabývající se zaměstnaností a regionální politikou – pozn. red.).

To je také důvod, proč vláda posunula jednání o zákonu? Minulý týden nedošla ke shodě, pokračovat měla v úterý, ale odložila to.

Ano, přesně tak. Komise samozřejmě musí nastudovat anglickou verzi, abychom se měli nad čím bavit. Abychom tam nepřijeli, aniž by s tím byli seznámeni. Tedy abychom měli téma k jednání.

Až podle toho, co se dozvíte v Evropské komisi, plánujete další projednávání zákona na vládě?

Ano, přesně tak.

Je tam nějaký bod, o kterém chcete s EK přímo jednat?

Ne, my tam nemáme žádné problematické body. To už jsme si s komisí samozřejmě vyměňovali. Nicméně oni to chtějí vidět v kontextu celého zákona, takže spíše jedu představit naše změny v kontextu celého zákona, nikoliv nějaký konkrétní bod. Jedná se o to, abychom se vzájemně informovali a nebyli jsme někde překvapení.

Od koho vzešla iniciativa? Služební zákon sám o sobě je podmínkou pro čerpání eurofondů.

Ano, je to kondicionalita, takže my jsme se na vládě bavili, když jsme projednávali služební zákon, že mantinely, na kterých jsme se shodli, by bylo dobré projednat s komisí. A pan premiér k tomu jednání pověřil mě. Takže jsme oslovili Evropskou komisi se zájmem jednat, oni řekli: „Ano, super, ale potřebujeme ten materiál dopředu, abychom to mohli nastudovat“. A že budu očekávaná příští týden.

Vládní návrh se setkal s kritikou v meziresortním řízení. Stojíte si za tím, že je potřeba zákon předělat navzdory tomu, že to musíte projednávat s EK? Budete muset našlapovat opatrně.

Proto to vláda projednávala. Je tam vlastně úplně dohoda nad jiným návrhem, než byl v rámci meziresortního připomínkového řízení, takže skutečně k žádným zásadním změnám nedojde. Pořád je zachováno třístupňové řízení, všichni jsou pod státní službou na dobu neurčitou. Jsou tam zachovány tyto základní mantinely. A jsou tam jenom z mého úhlu pohledu drobnější věci, aby bylo efektivnější hodnocení, aby to bylo motivační a tak dále. To jsou úpravy, u nichž jsem já přesvědčená, že s nimi Evropská komise nebude mít problém. Ale je slušnost, abychom to s nimi – i kvůli kondicionalitě – projednali.

Pro vysvětlení: jedná se tedy o nějakou novou verzi? Ve veřejně dostupných systémech je k dispozici verze, která šla do meziresortního řízení. Na jeho základě tedy došlo k určité úpravě verze, o které nyní mluvíte. A která by podle vás neměla vzbuzovat problémy.

Přesně tak. Detailnější komentář skutečně až po projednání s EK. Až to poté budu představovat vládě, jestli je všechno v pořádku i z její strany.

Potíže se služebním zákonem
Vláda v demisi v čele s premiérem Andrejem Babišem připravila návrh novelizace zákona o státní službě. V meziresortním řízení se setkal s řadou zásadních připomínek od jednotlivých resortů, státních firem nebo třeba odborů. Jak už INFO.CZ popsalo, jeden z problematických bodů představovaly změny v hodnocení úředníků. Tyto měly probíhat ne jednou ročně jako doposud, ale nahodileji v mnohem kratších, nebo naopak delších intervalech. Vláda se nad služebním zákonem neshodla ani na svém jednání minulý týden, kdy ho bez výsledku projednávala několik hodin. Podle slov ministryně Dostálové má kabinet v rukou upravenou verzi zákona, která by dle jejího mínění neměla v Evropské komisi narazit. Služební zákon je potřebnou součástí legislativy, bez něj by Česko nemohlo čerpat eurofondy. Potíže provázely už jeho samotný vznik. Pro zákon tehdy hlasovalo i ANO.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud