Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mocný úředník Selmayr ovládající Brusel zůstává, ustál i kritiku europoslanců. Zatím

Mocný úředník Selmayr ovládající Brusel zůstává, ustál i kritiku europoslanců. Zatím

Německý právník a šedá eminence Bruselu s velkým vlivem na šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera Martin Selmayr si i nadále ponechá křeslo generálního tajemníka celé instituce. Evropští poslanci, kteří včera zasedali ve Štrasburku, způsob jeho jmenování, které se vymykalo běžným standardům a zavánělo politickou motivací, sice zpochybnili, Selmayrovu hlavu ale nakonec nepožadovali. Případ ale ještě není zdaleka uzavřen, Evropský parlament ho chce znovu otevřít a na stole ho má i unijní ombudsman.

„Nyní jsme se ocitli v situaci, kdy musíme na celou tuto věc nahlížet bez emocí, objektivně a s jistou dávkou klidu,“ reagoval na včerejší usnesení Evropského parlamentu eurokomisař pro lidské zdroje Günther Oettinger. „Při jmenování svého nového generálního tajemníka dodržela Komise ducha i literu všech pravidel stanovených ve služebním řádu, která platí pro všechny instituce,“ zopakoval už poněkolikáté.

Evropští poslanci se včera ve Štrasburku shodli na tom, že postup, který Komise při jmenování Selmayra zvolila, nebyl transparentní a „mohlo by se na něj nahlížet jako na pokus o puč“. Připustili, že komisaři, kteří bývalého šéfa Junckerova kabinetu jednomyslně podpořili na novou pozici, kde bude mít pod palcem více než 30 tisíc úředníků, mohli vybočit z daných pravidel, a jejich kroky by se proto měly znovu přezkoumat. Nelíbilo se jim ani to, že kritizovaný postup pošpinil pověst unijních institucí, a neměl by se proto do budoucna opakovat. O rezignaci Selmayra ale Evropský parlament nakonec nepožádal.

„V usnesení je navíc správně uvedeno, že rozhodnutí Komise jmenovat svého nového generálního tajemníka nemůže být zrušeno. My tak neučiníme, neboť dodržujeme služební řád,“ reagoval na to komisař Oettinger.

Aféra Selmayrgate, jak se celé kauze přezdívá v zahraničních médiích a na sociálních sítích, tím ale pravděpodobně nekončí. Kromě toho, že případ řeší unijní ombudsman, v Evropském parlamentu přetrvávají hlasy, které chtějí Selmayrovou hlavu.

V tento moment další možnosti zvažují předsedové politických skupin v Evropském parlamentu. Téma na jednání parlamentních špiček přinesl podle informací redakce šéf evropských liberálů Guy Verhofstadt. Komise by navíc měla usednout s europoslanci a zástupci dalších unijních institucí ke kulatému stolu a mluvit s nimi o nastavení vnitřních pravidel pro jmenování lidí na vysoké úřednické pozice.

Na kontroverzní jmenování německého právníka, který je v bruselských kruzích považován za šedou eminenci tahající za zákulisní nitky, upozornil začátkem března respektovaný bruselský zpravodaj francouzského listu Libération Jean Quatremer. Jeho zpráva si získala pozornost i proto, že novinář stál v roce 1999 za odhalením korupčního skandálu, který zlomil politický vaz tehdejší Komisi vedené Jacquesem Santerem.

Kontroverzní jmenování Selmayra do čela generálního sekretariátu Komise proběhlo totiž podle všeho za zavřenými dveřmi a nezvykle rychle. Klíčoví komisaři se o tom dozvěděli jen den předem a zbytek kolegia jen pár minut před tím, než rozhodnutí jednomyslně podpořilo. Podobný postup nahrává spekulacím, zda povýšení Junckerova nejbližšího spolupracovníka nebylo dopředu připravené a politicky motivované.

Evropská komise se v minulosti pokusila své kroky vysvětlit, mj. i formou odpovědí na sérii obsáhlých dotazů europoslanců zasedajícího ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT). O jmenování Selmayra s redakcí INFO.CZ před nedávnem mluvil také komisař Oettinger.

„Jsem přesvědčený, že je to předseda Evropské komise, kdo má právo a povinnost rozhodnout, kdo bude jeho generální tajemník. Každý premiér nebo hlava státu má právo určit, kdo bude jeho ministr. Myslím, že generální tajemník má být osoba, která pochází z okolí předsedy Komise,“ uvedl.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1