Mocný úředník Selmayr ovládající Brusel zůstává, ustál i kritiku europoslanců. Zatím | info.cz

Články odjinud

Mocný úředník Selmayr ovládající Brusel zůstává, ustál i kritiku europoslanců. Zatím

Německý právník a šedá eminence Bruselu s velkým vlivem na šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera Martin Selmayr si i nadále ponechá křeslo generálního tajemníka celé instituce. Evropští poslanci, kteří včera zasedali ve Štrasburku, způsob jeho jmenování, které se vymykalo běžným standardům a zavánělo politickou motivací, sice zpochybnili, Selmayrovu hlavu ale nakonec nepožadovali. Případ ale ještě není zdaleka uzavřen, Evropský parlament ho chce znovu otevřít a na stole ho má i unijní ombudsman.

„Nyní jsme se ocitli v situaci, kdy musíme na celou tuto věc nahlížet bez emocí, objektivně a s jistou dávkou klidu,“ reagoval na včerejší usnesení Evropského parlamentu eurokomisař pro lidské zdroje Günther Oettinger. „Při jmenování svého nového generálního tajemníka dodržela Komise ducha i literu všech pravidel stanovených ve služebním řádu, která platí pro všechny instituce,“ zopakoval už poněkolikáté.

Evropští poslanci se včera ve Štrasburku shodli na tom, že postup, který Komise při jmenování Selmayra zvolila, nebyl transparentní a „mohlo by se na něj nahlížet jako na pokus o puč“. Připustili, že komisaři, kteří bývalého šéfa Junckerova kabinetu jednomyslně podpořili na novou pozici, kde bude mít pod palcem více než 30 tisíc úředníků, mohli vybočit z daných pravidel, a jejich kroky by se proto měly znovu přezkoumat. Nelíbilo se jim ani to, že kritizovaný postup pošpinil pověst unijních institucí, a neměl by se proto do budoucna opakovat. O rezignaci Selmayra ale Evropský parlament nakonec nepožádal.

„V usnesení je navíc správně uvedeno, že rozhodnutí Komise jmenovat svého nového generálního tajemníka nemůže být zrušeno. My tak neučiníme, neboť dodržujeme služební řád,“ reagoval na to komisař Oettinger.

Aféra Selmayrgate, jak se celé kauze přezdívá v zahraničních médiích a na sociálních sítích, tím ale pravděpodobně nekončí. Kromě toho, že případ řeší unijní ombudsman, v Evropském parlamentu přetrvávají hlasy, které chtějí Selmayrovou hlavu.

V tento moment další možnosti zvažují předsedové politických skupin v Evropském parlamentu. Téma na jednání parlamentních špiček přinesl podle informací redakce šéf evropských liberálů Guy Verhofstadt. Komise by navíc měla usednout s europoslanci a zástupci dalších unijních institucí ke kulatému stolu a mluvit s nimi o nastavení vnitřních pravidel pro jmenování lidí na vysoké úřednické pozice.

Na kontroverzní jmenování německého právníka, který je v bruselských kruzích považován za šedou eminenci tahající za zákulisní nitky, upozornil začátkem března respektovaný bruselský zpravodaj francouzského listu Libération Jean Quatremer. Jeho zpráva si získala pozornost i proto, že novinář stál v roce 1999 za odhalením korupčního skandálu, který zlomil politický vaz tehdejší Komisi vedené Jacquesem Santerem.

Kontroverzní jmenování Selmayra do čela generálního sekretariátu Komise proběhlo totiž podle všeho za zavřenými dveřmi a nezvykle rychle. Klíčoví komisaři se o tom dozvěděli jen den předem a zbytek kolegia jen pár minut před tím, než rozhodnutí jednomyslně podpořilo. Podobný postup nahrává spekulacím, zda povýšení Junckerova nejbližšího spolupracovníka nebylo dopředu připravené a politicky motivované.

Evropská komise se v minulosti pokusila své kroky vysvětlit, mj. i formou odpovědí na sérii obsáhlých dotazů europoslanců zasedajícího ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT). O jmenování Selmayra s redakcí INFO.CZ před nedávnem mluvil také komisař Oettinger.

„Jsem přesvědčený, že je to předseda Evropské komise, kdo má právo a povinnost rozhodnout, kdo bude jeho generální tajemník. Každý premiér nebo hlava státu má právo určit, kdo bude jeho ministr. Myslím, že generální tajemník má být osoba, která pochází z okolí předsedy Komise,“ uvedl.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud