Moderní autorské právo v EU je zatím v nedohlednu. Návrh zamrzl v europarlamentu | info.cz

Články odjinud

Moderní autorské právo v EU je zatím v nedohlednu. Návrh zamrzl v europarlamentu

Hlasování v Evropském parlamentu o reformě autorského práva, která má odpovídat na měnící se digitální prostředí, je zatím v nedohlednu. K novým pravidlům se europoslanci ve výboru pro právní záležitosti JURI měli vyjadřovat v těchto týdnech, podle zjištění redakce se však projednávání stále více protahuje, a zpoždění tak nabere i hlasování na plénu. Podle vlivného českého europoslance Pavla Svobody, který výbor JURI vede, nelze vyloučit ani možnost, že návrh nové legislativy bude dotahovat až nově složený Evropský parlament, který vzejde z voleb v květnu příštího roku.

„Přesný termín hlasování v právním výboru v tuto chvíli nemůžeme potvrdit,” řekl redakci český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL), který výboru JURI předsedá. Za důvod označuje to, že se jedná o náročnou problematiku. „Ještě více než kdy jindy je důležitá prvořadá kvalita a nikoli rychlost projednávání,” uvedl.

Evropská komise přišla s reformou autorského práva v EU v roce 2016. Chtěla tak reagovat na rychle se rozvíjející digitální prostředí. Nové technologie totiž postupně proměnily způsob produkce a distribuce hudby, filmů, televizních a rozhlasových pořadů, knih a tisku a změnily také způsob, jak se k nim lze dostat. Běžně se dnes využívá streamování hudby, platformy s nabídkou videí na vyžádání a také agregátory informací.

Za zpožděním projednávání nových pravidel v Evropském parlamentu stojí jednak jejich složitost a komplexnost - návrh má v tuto chvíli téměř tisíc pozměňovacích návrhů, tak i personální změny na místě tzv. zpravodajů konkrétní legislativy. Ti jsou zodpovědní za vypracování zprávy k návrhu, k níž se posléze vyjadřují ostatní europoslanci. „V rámci projednávání každého návrhu je třeba na úvod stanovit určitý harmonogram, který si ale určují sami projednávající, tedy zpravodaj a stínoví zpravodajové. Pokud dojdou k závěru, že potřebují více času, tento harmonogram změní,” vysvětluje Svoboda.

Konkrétní práce na legislativě ale podle něj nestojí. „Je třeba říci, že stínoví zpravodajové pracují, jedno jejich jednání se uskutečnilo tento čtvrtek ve Štrasburku, další se uskuteční v úterý příští týden. Projednáváme zásadní změnu autorského práva tak, aby toto vyhovovalo potřebám jednotného digitálního trhu. To není běžná novelizace. To je de facto práce na zcela nové legislativě,” uvedl.

Výbor JURI by podle Svobody mohl o návrhu reformy autorského práva v EU hlasovat ještě předtím, než se Evropský parlament odebere na letní pauzu. Nelze ale ani vyloučit možnost, že by se jednání protáhla natolik, že je budou finalizovat až europoslanci zvolení ve volbách, které proběhnou v květnu příštího roku.

„Nelze to vyloučit, nicméně se domnívám, že nikdo nemá zájem zahodit všechnu práci do projednávání dosud vloženou a případně složitě obnovovat celý proces s novou Komisí. Panuje obecná shoda, že reforma je potřeba. Je nutné reagovat na digitální realitu, která zde ještě před 15 lety nebyla,“ myslí si Svoboda.

Reforma autorského práva obsahuje několik bodů, o kterých se vedou diskuse. Jedním z nich je i přebírání zpráv nebo jejich části agregátory zpráv, jako je třeba Google News. Návrh Komise dále počítá s posílením postavení vydavatelů novin a časopisů, kteří musí hájit svá práva vůči poskytovatelům internetových služeb. „Mezi největší diskuse patří rozhodně výjimka z autorského práva pro tzv. text and data mining v oblasti vědy a výzkumu,“ dodává Svoboda. 

Poté, co reforma projde hlasováním v klíčovém výboru JURI, bude se k ní vyjadřovat celé plénum. Následně proběhne hledání kompromisu mezi Evropským parlamentem, Evropskou komisí a členskými státy EU.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud