„Musíme udržet klid a pořádek,“ varoval Macron. Vestám přesto ustoupí. Zvedne minimální mzdu | info.cz

Články odjinud

„Musíme udržet klid a pořádek,“ varoval Macron. Vestám přesto ustoupí. Zvedne minimální mzdu

Francouzský prezident Emmanuel Macron odsoudil v dlouho očekávaném projevu násilné protesty takzvaných žlutých vest. Podle něj je třeba v zemi udržet „klid a pořádek“. Macron rovněž uvedl, že při protestech vyšlo najevo, že země je posledních 40 let „neklidná“. „Žádný vztek nemůže omluvit útok na policistu,“ dodal. Protestujícím nicméně v mnoha ohledech ustoupil. 

Francouzský prezident, který se potýká s velmi nízkou důvěrou voličů, zároveň odmítl znovu zavést speciální daň pro bohaté, kterou v minulosti zrušil. Je to přitom jeden ze zásadních požadavků žlutých vest. Na druhé straně slíbil větší daňové úlevy pro bohaté a vyzval firmy, aby vyplatily bonusy zaměstnancům, kteří se ocitli v nouzi. 

Žluté vesty uspěly i s požadavkem na zvýšení minimální mzdy, která by v příštím roce měla narůst o 100 euro. To je pro protestující poměrně výrazné vítězství, které se přidává ještě ke zrušené dani z pohonných hmot. „Mám z toho poměrně pozitivní dojem,“ řekl ve francouzské televizi France 24 Thierry Paul Valet, který organizoval protesty žlutých vest v Paříži.

Macron uznal, že ve Francii existuje důvod k hněvu, který protestující zachvátil. „Nezapomínám, že hněv a rozhořčení může hodně lidí sdílet,“ uvedl. Protestujícím se v podstatě omluvil, když řekl, že mohl svými poznámkami mnohým z nich ublížit. Podle něj je ovšem „hluboký hněv“ šancí na změny, kterou Francie dostala. 

Prezident rovněž odpověděl na kritiku, že centrální vláda opomíjí některé regiony. V projevu slíbil, že se setká s vedením každého regionu, aby mohl přijmout odpovídající opatření. 

„Nemůžeme pokračovat v našich životech, aniž by se cokoliv změnilo. Nacházíme se v historickém momentu pro celou Francii. Můj jediný boj je boj za vás. Náš jediný boj je boj za Francii. Ať žije Francie!“ uzavřel Macron své vystoupení. Po jeho projevu nicméně zůstává několik odpovědí nezodpovězených. Zejména pak dopad opatření na státní rozpočet a na soukromé podniky.

Francouzská centrální banka už varovala, že protesty tvrdě zasáhly ekonomiku země, která by měla v posledním čtvrtletí letošního roku stagnovat. Je zřejmé, že některá opatření navržená Macronem budou pro státní rozpočet problematická. Nejde jen o růst minimální mzdy, ale i o zastavení plánu na růst sociálních odvodů u důchodů. Nebude se totiž týkat důchodů nižších než 2000 eur (52 tisíc Kč) měsíčně, tedy značné části. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud