Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž, kterému mafie zavraždila bratra i „strůjce největší politické krize“ v Itálii. Kdo je Sergio Mattarella?

Muž, kterému mafie zavraždila bratra i „strůjce největší politické krize“ v Itálii. Kdo je Sergio Mattarella?

Itálie prochází pravděpodobně největší politickou krizí za poslední dekády a na podzim ji nejspíše čekají předčasné volby. Někteří Italové z toho viní prezidenta země Sergia Mattarellu, který v neděli odmítl schválit na postu ministra financí euroskeptika Paola Savonu. Prezident se obával zahraničních reakcí a toho, že se Savona bude zasazovat o to, aby Itálie opustila eurozónu. Lidé na sociálních sítích vyhrožují Mattarellovi smrtí a populisté navrhují, aby byl prezident sesazen. Podle jiných ale hlava státu pouze plnila svou roli a zachovala se jako garant ústavnosti a proevropské orientace Itálie. Kdo je muž, kterému italská ústava nepřisuzuje silné pravomoci, ale nyní drží v rukou osud dalšího směřování jedné z největších ekonomik EU?

„Hanebnost“ a „nezodpovědnost“. Tak útok na italského prezidenta Sergia Mattarellu označují bývalí premiéři a velká jména italské politiky Matteo Renzi a Silvio Berlusconi. „V takovéto době je první povinností bránit úspory italského lidu a chránit naši zemi, rodiny a společnost,“ řekl Berlusconi. To přesně podle mnohých komentátorů a znalců italské politiky Mattarella udělal, když v neděli odmítl přijmout za ministra financí euroskeptického ekonoma Paola Savonu, kterého spolu s dalšími jmény v novém kabinetě navrhly populistické Hnutí pěti hvězd (M5S) a protiimigrační a euroskeptická Liga.

„Souhlasil jsem se všemi ministry kromě ministra financí. Návrh na tento post je okamžitým vzkazem do finančního světa, jestli mají Itálii důvěřovat, nebo se mít na pozoru. Požádal jsem o to, aby toto ministerstvo řídil uznávaný člověk z většinového politického proudu. Někdo, kdo nepodporuje linii, kterou koaliční strany tak často dávaly najevo, která může vést k vystoupení z eurozóny,“ prohlásil prezident.

Svým včerejším rozhodnutím Mattarella utnul snahy populistů a euroskeptiků o sestavení vlády, protože designovaný premiér Giuseppe Conte pokus o zformování kabinetu vzdal a odstoupil. Předseda Ligy Matteo Salvini v reakci na to uvedl, že prezident zastupuje zájmy jiných států a nikoliv Itálie. Lídr Hnutí pěti hvězd Luigi di Maio rozhodnutí prezidenta také ostře kritizoval a dokonce prohlásil, že by měl být sesazen ústavní žalobou. Podle posledních informací di Maio vyzývá Italy, aby 2. června vyvěsili do oken vlajky a vyrazili protestovat proti prezidentovi do ulic hlavního města Říma.

„Itálie prochází největší politickou krizí,“ napsal na sociálních sítích respektovaný italský novinář Antonello Guerrera. Na stejném místě se začaly objevovat také četné reakce Italů, kteří prezidentův krok odsoudili. Někteří v nich zašli až tak daleko, že hlavě státu vyhrožovali smrtí.

„Mafie si vybrala špatného bratra,“ napsal například jeden z nich. Narážel tak na smrt Mattarellova bratra Piersantiho, kterého v lednu 1980 zastřelila italská mafie. Sergio Mattarella byl jedním z prvních lidí, kteří dorazili na místo. Piersanti, který od roku 1978 až do své smrti stál v čela autonomní sicilské vlády, zemřel v sanitce po cestě do nemocnice v náručí svého bratra. Když později toho dne Sergio Mattarella přijímal kondolence, měl na sobě stále košili potřísněnou Piersantiho krví. Jak napsala agentura AFP, jednalo se o jeho vůbec první vystoupení na veřejnosti.

Sergio Mattarella se narodil v roce 1941 v Palermu. V roce 1964 vystudoval práva na palermské univerzitě a o tři roky později se stal advokátem. V roce 1998 se stal vicepremiérem ve vládě Massima D'Alemy, později byl ministrem obrany a od roku 2011 působil jako vážený ústavní soudce. Prezidentem byl zvolen v roce 2015.

V březových parlamentních volbách, které proběhly v Itálii, nezískala žádná ze tří hlavních politických sil - středopravé koalice, M5S a levého středu - potřebnou většinu a veškeré dosavadní pokusy o sestavení vlády skončily nezdarem. Dnes odpoledne prezident Mattarella pověřil zformováním vládního kabinetu Carla Cottarelliho, který v minulosti pracoval na vedoucích postech v italské centrální bance a v Mezinárodním měnovém fondu. Případná vláda tohoto čtyřiašedesátiletého ekonoma ale dle vyjádření nejsilnějších stran v parlamentu nemá naději na získání důvěry zákonodárců, takže se jeho mandát nebude protahovat do začátku příštího roku, v což Mattarella doufal. Na podzim se tak s nejvyšší pravděpodobností budou v Itálii konat předčasné volby.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1