Články odjinud

Muž, kterému mafie zavraždila bratra i „strůjce největší politické krize“ v Itálii. Kdo je Sergio Mattarella?

Muž, kterému mafie zavraždila bratra i „strůjce největší politické krize“ v Itálii. Kdo je Sergio Mattarella?

Itálie prochází pravděpodobně největší politickou krizí za poslední dekády a na podzim ji nejspíše čekají předčasné volby. Někteří Italové z toho viní prezidenta země Sergia Mattarellu, který v neděli odmítl schválit na postu ministra financí euroskeptika Paola Savonu. Prezident se obával zahraničních reakcí a toho, že se Savona bude zasazovat o to, aby Itálie opustila eurozónu. Lidé na sociálních sítích vyhrožují Mattarellovi smrtí a populisté navrhují, aby byl prezident sesazen. Podle jiných ale hlava státu pouze plnila svou roli a zachovala se jako garant ústavnosti a proevropské orientace Itálie. Kdo je muž, kterému italská ústava nepřisuzuje silné pravomoci, ale nyní drží v rukou osud dalšího směřování jedné z největších ekonomik EU?

„Hanebnost“ a „nezodpovědnost“. Tak útok na italského prezidenta Sergia Mattarellu označují bývalí premiéři a velká jména italské politiky Matteo Renzi a Silvio Berlusconi. „V takovéto době je první povinností bránit úspory italského lidu a chránit naši zemi, rodiny a společnost,“ řekl Berlusconi. To přesně podle mnohých komentátorů a znalců italské politiky Mattarella udělal, když v neděli odmítl přijmout za ministra financí euroskeptického ekonoma Paola Savonu, kterého spolu s dalšími jmény v novém kabinetě navrhly populistické Hnutí pěti hvězd (M5S) a protiimigrační a euroskeptická Liga.

„Souhlasil jsem se všemi ministry kromě ministra financí. Návrh na tento post je okamžitým vzkazem do finančního světa, jestli mají Itálii důvěřovat, nebo se mít na pozoru. Požádal jsem o to, aby toto ministerstvo řídil uznávaný člověk z většinového politického proudu. Někdo, kdo nepodporuje linii, kterou koaliční strany tak často dávaly najevo, která může vést k vystoupení z eurozóny,“ prohlásil prezident.

Svým včerejším rozhodnutím Mattarella utnul snahy populistů a euroskeptiků o sestavení vlády, protože designovaný premiér Giuseppe Conte pokus o zformování kabinetu vzdal a odstoupil. Předseda Ligy Matteo Salvini v reakci na to uvedl, že prezident zastupuje zájmy jiných států a nikoliv Itálie. Lídr Hnutí pěti hvězd Luigi di Maio rozhodnutí prezidenta také ostře kritizoval a dokonce prohlásil, že by měl být sesazen ústavní žalobou. Podle posledních informací di Maio vyzývá Italy, aby 2. června vyvěsili do oken vlajky a vyrazili protestovat proti prezidentovi do ulic hlavního města Říma.

„Itálie prochází největší politickou krizí,“ napsal na sociálních sítích respektovaný italský novinář Antonello Guerrera. Na stejném místě se začaly objevovat také četné reakce Italů, kteří prezidentův krok odsoudili. Někteří v nich zašli až tak daleko, že hlavě státu vyhrožovali smrtí.

„Mafie si vybrala špatného bratra,“ napsal například jeden z nich. Narážel tak na smrt Mattarellova bratra Piersantiho, kterého v lednu 1980 zastřelila italská mafie. Sergio Mattarella byl jedním z prvních lidí, kteří dorazili na místo. Piersanti, který od roku 1978 až do své smrti stál v čela autonomní sicilské vlády, zemřel v sanitce po cestě do nemocnice v náručí svého bratra. Když později toho dne Sergio Mattarella přijímal kondolence, měl na sobě stále košili potřísněnou Piersantiho krví. Jak napsala agentura AFP, jednalo se o jeho vůbec první vystoupení na veřejnosti.

Sergio Mattarella se narodil v roce 1941 v Palermu. V roce 1964 vystudoval práva na palermské univerzitě a o tři roky později se stal advokátem. V roce 1998 se stal vicepremiérem ve vládě Massima D'Alemy, později byl ministrem obrany a od roku 2011 působil jako vážený ústavní soudce. Prezidentem byl zvolen v roce 2015.

V březových parlamentních volbách, které proběhly v Itálii, nezískala žádná ze tří hlavních politických sil - středopravé koalice, M5S a levého středu - potřebnou většinu a veškeré dosavadní pokusy o sestavení vlády skončily nezdarem. Dnes odpoledne prezident Mattarella pověřil zformováním vládního kabinetu Carla Cottarelliho, který v minulosti pracoval na vedoucích postech v italské centrální bance a v Mezinárodním měnovém fondu. Případná vláda tohoto čtyřiašedesátiletého ekonoma ale dle vyjádření nejsilnějších stran v parlamentu nemá naději na získání důvěry zákonodárců, takže se jeho mandát nebude protahovat do začátku příštího roku, v což Mattarella doufal. Na podzim se tak s nejvyšší pravděpodobností budou v Itálii konat předčasné volby.