Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž, který vrtí Orbánem a chce mu vyhrát další volby. Kdo je maďarský Steve Bannon?

Muž, který vrtí Orbánem a chce mu vyhrát další volby. Kdo je maďarský Steve Bannon?

Překvapení čeká v nedělních maďarských volbách málokdo. Premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz má jasně nakročeno k vítězství. Celkově už ke čtvrtému, pokud počítáme první období před porážkou v roce 2002. Od té doby se jeho pozice stále upevňuje. Vděčný za to může být i svým poradcům – konkrétně jednomu – Árpádu Habonymu. Jeho fotografií na internetu najdete jen pár, rozhovor s ním už v podstatě žádný a specifikaci jeho pozice v maďarské vládě nebo kanceláři byste také hledali marně. Nejen Orbán ale i ostatní členové strany Fidesz o jeho oficiální roli v kampani opakovaně mlží. Podle řady liberálních médií ale právě on stvořil Orbána, tak jak ho známe dnes. Přezdívají mu proto maďarský Steve Bannon.

Strašák jménem migrant

Snědý muž, který na střeše autobusu napadá policisty. Dvojice žen, která vykrádá kostel. Migranti, kteří organizují vzpouru v maďarských ulicích. U toho popisek „Evropa 2018 – je tohle to, co chceme?“ To je jen výběr z fotek a videí, která v posledních týdnech a měsících kolují maďarskou veřejností. Jsou vytržené z kontextu, několik let staré, často natočené v jiné zemi nebo dokonce na jiném kontinentu, případně jde o úplnou fotomontáž a podvrh.  Na svém facebooku je přesto sdílí i přední soukromá maďarská televize nebo ruská RT. Další byly zveřejněné na jednom z kanálů youtube v den, kdy měl Orbán jeden ze svých posledních a nejdůležitějších předvolebních projevů. Účet, který je šířil, si někdo založil jen den před tím a následně ho společnost smazala pro porušování pravidel.

Možná jen klasické šíření dezinformací, které v dnešní době zažívá i Česko. Podle serveru Buzzfeed jde ale mnohem pravděpodobněji o propagandu, na které se podílí i maďarská státní média, jež s blížícími se volbami vysílala stále více materiálu zaměřeného oproti migrantům. Mimo jiné pořad o Maďarech, kteří se přestěhovali do Švédska a měli panickou hrůzu z tamních imigrantů. Později se ale ukázalo, že někteří z nich už řadu let bydlí zpět v Maďarsku a současnou uprchlickou vlnu tak ve Skandinávii nezažili.

Objevují se v nich hesla nápadně podobná těm, které používá sám Orbán. „Evropa a Maďarsko jsou v epicentru hroutící se civilizace“.Afričané prý buší na bránu Evropu a EU Evropu nijak nebrání. „Nechceme jen vyhrát volby, ale také naši budoucnost,“ hřímal opakovaně Orbán.

Bannon z východu

Maďarsko léta přidělává vrásky ostatním unijním státům kvůli postupnému přibližování se autoritářskému režimu. Podobné taktiky, jako jsou znázorněné ve výše zmíněných videích, se v tamních kampaních objevují už léta. Teď jsou ale viditelnější a zdá se, že fungují lépe. Ten, kdo tlačí rasistickou a xenofobní agendu, je podle místních liberálních novinářů právě Orbánův téměř neviditelný poradce Árpád Habony. Právě on má ovlivňovat Orbánovi nakloněná média, některá z nich dokonce vlastní, podobně jako měl Trumpův Steve Bannon pod palcem krajně pravicový server Breitbart News.

Po Orbánově porážce v roce 2002 se měl Habony stát jedním z jeho nejužších spolupracovníků, pomohl mu vybudovat síť loajálních médií, zprostředkoval kontakty s poradcem amerických republikánů se specializací na negativní kampaň a přetvořil stranu Fidesz na dobře fungující mašinu s protiimigrační politikou. A mezitím se z něj podle serveru Buzzfeed stal velmi bohatý muž.

Když se Orbána ptal jeden z opozičních poslanců, jaká je jeho role ve vládě, přečetl mu Orbán předem připravenou odpověď: „Tuto osobu jsem nenašel na výplatní pásce žádné z vládních institucí nebo státních společností, proto na tuto otázku nemohu kompetentně odpovědět.“

Muž v ústraní

Pro média, která Fidesz nedodporují, se Habony stal vděčným tématem. Na rozdíl od Bannona se jich totiž dokonale straní. Novináři se o něm snaží zjistit jakýkoliv detail z jeho předchozího života. Moc se jim to ale nedaří. Získali pár fotografií z mládí, z dob, kdy závodil v šermu a pár současných, na kterých je vidět jeho vášeň pro luxusní módní značky, jako je třeba Gucci. Právě slabost pro západní konzum je mnohým členum strany Fidesz trnem v oku. Naznačila to i uniklá nahrávka, na které o něm jeden ze straníků říká, že může být pro stranu nebezpečný. „Ve vztahu k médiím je pro nás Habony vážná hrozba,“ říká na záznamu, který zveřejnil nezávislý server 444, Lajos Kósa, předseda poslaneckého klubu Fideszu. „Árpad má jednu nevýhodu: je to exhibicionista. To ale není důvod, abychom si ho přestali cenit. My mu nic nedáváme žádné peníze, jen si od něj necháváme radit.“

Hobany ale podle serveru 444 dostával od lidí z okolí Orbána řadu bezúročných půjček, což vláda popírá. Měl být také součástí skupiny, které získala ze státních fondů miliardy eur, které šly následně do investicí do médií a to v době, kdy začínala uprchlická krize. Právě tehdy měl Habony poradit Orbánovi, aby převzal krajně pravivovou a antimuslimskou agendu od radikálního Jobbiku a přetáhl jejich voliče.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1