Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Myslí si, že jsme idioti?“ Macron ztrácí půdu pod nohama. Mlčení o excesu byla chyba, míní analytici

„Myslí si, že jsme idioti?“ Macron ztrácí půdu pod nohama. Mlčení o excesu byla chyba, míní analytici

Mladý, charismatický Emmanuel Macron byl po nástupu do Elysejského pláce považován za čerstvý vítr francouzské politiky, dnes však čelí největšímu skandálu od usednutí do křesla francouzského prezidenta. Důvodem je kauza jednoho z jeho bezpečnostních poradců, který se podle odhalení deníku Le Monde podílel na tvrdém zásahu vůči prvomájovým demonstrantům v centru Paříže. Prezident je kritizován především za svou chladnou reakci, která je pro mnohé Francouze velkým zklamáním. Podle odborníků tak může přijít o část voličů.

Skandál kolem Macronova bezpečnostní poradce Alexandra Benally otřásá francouzskou politickou scénou. A není divu – záběry muže blízkého prezidentu Macronovi šokovaly celou Francii. Kamera totiž zachytila Benallu, jak v civilním oblečení, ale s policejní helmou na hlavě, bije účastníka prvomájové demonstrace.

Poradce byl přitom pouze policejními složkami přizván, aby během květnové demonstrace přihlížel jako pozorovatel. Rozhodl se ale vzít věci do svých rukou a sám se do policejního zásahu aktivně zapojil. Z místa potyčky demonstrantů s policií odvlekl mladou dívku. Pak se vrátil, aby francouzským policistům ještě pomohl zpacifikovat demonstrujícího mladíka, kterému neváhal uštědřit několik ran.

Celý skandál odstartoval francouzský deník Le Monde, který bezpečnostního poradce poznal na kamerových záznamech jako první. Od té doby plní kauza titulní strany všech francouzských médií. Veřejnosti i opozici je však trnem v oku především to, jak prezident na skandál zareagoval. Macron Benallovi nejdřív pozastavil na dva týdny výkon funkce, teprve později se ho rozhodl z funkce propustit.

Sám Macron kauzu označuje za „bouři ve sklenici vody“, pro Francouze to je však mnohem citlivější problém, než by se na první pohled mohlo zdát. Jak vysvětluje bruselský server Politico, Francie má totiž historické zkušenosti s prezidenty, kteří zneužívali neoficiální bezpečností složky ve vlastní prospěch.

Počínaje otcem francouzské Páté republiky Charlesem de Gaullem francouzští prezidenti zakládali paralelní policejní nebo zpravodajské složky, které obcházely oficiální cesty a prováděly často velmi pochybné akce. Například de Gaulle skvěle využíval takzvanou Službu občanské akce (SAC) k provádění operací, které byly buď nelegální, nebo velmi citlivé na to, aby o nich kdokoli věděl.

Vlastní síť bezpečnostní agentů měl i další francouzský prezident Fancois Mitterrand, který elitní důstojníky využil k masivní operaci, jejíž hlavním úkolem bylo potvrdit existenci nemanželské dcery. Z vedení soukromé policejní operace pak byl obviněn i Nikolas Sarkozy a podobnému tvrzení čelí i jeho nástupce Francois Hollande.

INFOGRAFIKA DNE: Ženy vůdkyněINFOGRAFIKA DNE: Ženy vůdkyněautor: info.cz

Profesor historie z Orléanské univerzity Jean Garrigues však varuje, že kauzy bývalých francouzských prezidentů jsou v porovnání s tou Macronovou nesrovnatelně větší a nic nenasvědčuje tomu, že by sám Macron bezpečnostní složky jakýmkoliv způsobem zneužíval. V zemi, kde má funkce prezidenta velké pravomoci, je však logické, že se budou tyto historické události opět vytahovat a přirovnávat k té dnešní. Macron navíc při nástupu do funkce sliboval, že podobné špinavosti v politice co nejvíc eliminuje.

Macron tak kvůli kauze teď už bývalého bezpečnostního poradce ztrácí u části francouzského lidu podporu. Podle francouzských analytiků měla o Emmanuelovi Macronovi pochybnosti třetina francouzských voličů, kteří v prvním kole prezidentských voleb nehodili hlas ani jemu, ani krajně-pravicové političce Marine Le Penové. Ve druhém kole se však museli pro jednoho z nich rozhodnout a dali šanci právě Macronovi.

To je případ i Francoise Hitiera – důchodce a rodáka z Normandie, který patří k táboru Macronových rozčarovaných voličů. „Tohle jsem nečekal. Teď jsem v jeho vládu ztratil důvěru,“ přiznává pro britský deník The Guardian. Rozhořčený je hlavně kvůli chladné reakci prezidenta. „Myslí si, že jsme idioti? Děkujeme Le Monde za laskavost, že tuto záležitost odhalil, jinak bychom o ní vůbec nevěděli,“ dodává Hitier. „Místo bagatelizování tohoto nepřijatelného násilí o tom měl okamžitě veřejně promluvit,“ tvrdí naštvaný senior.

Po šokujícím odhalení totiž prezident místo veřejného prohlášení týden mlčel. Tím podle analytiků ztrácí u veřejnosti důležité body. „Někdy mi to připadá, jako bych se vrátil do sedmdesátých let. Studoval jsem Macrona dva roky a sám jsem z toho překvapený. Je považován za mistra komunikace, přesto udělal tak závažnou chybu,“ komentuje pro Guardian jednání francouzského prezidenta politolog Bruno Cautrés.

Kauza tak Macronovu obrazu uštědřila velkou ránu. Skandál navíc může ohrozit jeho klíčovou ústavní reformu, která mimo jiné počítá s posílením pravomocí prezidenta. Prosazení reformy tak bude pro Macrona velmi komplikované, tvrdí Cautrés. Nejzávažnějším důsledkem však zřejmě bude právě ztráta podpory francouzského lidu.

„Hlavním důsledkem pro Emmanuela Macrona bude to, že nastane dělení na dobu ‚před‘ a ‚po‘ Benallově aféře. Po dobu několika měsíců zde byla část voličů – něco mezi 35 až 40 procenty, kteří měli o Macronovi pochybnosti, stále ale měli v Macrona důvěru,“ říká Cautrés s tím, že právě o ně může prezident kvůli násilnickým choutkám jeho exporadce přijít.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1