Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na dva dny zadržet a vrátit. Bavorsko spustilo migrační centra. Jak fungují a co znamenají pro ČR?

Na dva dny zadržet a vrátit. Bavorsko spustilo migrační centra. Jak fungují a co znamenají pro ČR?

Na bavorských hranicích dnes začala fungovat záchytná centra pro migranty, která mají přispět k rychlejšímu vracení odmítnutých žadatelů o azyl. Nová zařízení jsou výsledkem kompromisu, který ukončil koaliční krizi vyvolanou ministrem vnitra Horstem Seehoferem. Přestože mají centra dneškem začít fungovat naplno, vše stále nese řadu otázek. Kde jsou kameny úrazu a jak to má v praxi fungovat?

Proč centra vznikla?

Na zřízení center se německá vláda složená z CDU kancléřky Angely Merkleové, CSU Horsta Seehofera a sociálních demokratů v čele s Andreou Nahlesovou dohodla začátkem července. Plán se stal základem kompromisní dohody, která ukončila vážný spor o podobu německé migrační politiky. Krizi, která mohla skončit rozpadem těžce sestavované německé koalice, rozpoutal kritik kancléřky Seehofer i s ohledem na nadcházející volby v Bavorsku, kde stále víc bodů získává protiimigrační Alternativa pro Německo.

Nová centra však nejsou přesnou kopií toho, co se Seehofer snažil prosadit. Předseda CSU požadoval zřídit takzvaná tranzitní centra, odkud měli být migranti registrovaní v jiné zemi Evropské unie do těchto států okamžitě vraceni. Seehoferův návrh ale okamžitě smetla ze stolu SPD a výhrady k němu měla i Merkelová. „Obava na straně levice byla, že to budou detenční centra, kde nebude probíhat řádné řízení, na které ti lidé mají podle německých zákonů nárok. Dnes zřízená centra proto tímto způsobem nemají fungovat,“ vysvětluje pro INFO.CZ odborník na německou politiku z FSV UK Vladimír Handl.

Přesto bude dnešní den, kdy centra odstartovala svou činnost, předseda CSU nejspíš označovat za svůj úspěch. „Seehofer to bude prezentovat jako realizaci svého konceptu v nové podobě, ale je to kompromis stejně jako byl kompromis stanovit maximální počet nově příchozích migrantů na 180 až 220 tisíc, se kterým počítá koaliční smlouva této vlády,“ tvrdí analytik.

Kolik center bylo zřízeno a jaký mají plnit úkol?

Dnes začalo v Bavorsku fungovat celkem sedm záchytných center, která mají v první řadě přispět k rychlejšímu vyhošťování odmítnutých žadatelů o azyl. Zadržení migranti, kteří přišli do Bavorska přes sousední Rakousko, budou v nových zařízeních pobývat po celou dobu vyřizování své žádosti. Podle odborníka Fakulty sociálních věd se však od nových center velké zázraky čekat nedají. „Můj dojem je ten, že centra toho moc nového nepřinesou. Realita jejich fungování se příliš neposunula, až na to, že v centrech mají být zastoupeny instituce a orgány, které rozhodují o azylu a vyhoštění. To má přinést zjednodušení celého procesu,“ popisuje Handl.

Kromě sedmi záchytných center dnes začal fungovat také Úřad pro azyl a návraty, který má v Bavorsku koordinovat vyhošťování neúspěšných žadatelů o azyl. Proces rozhodování o udělení, či neudělení azylu má ale nadále spadat do agendy Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF). Podle Handla se tak funkce obou zařízení zatím spíš vzájemně tluče. „Rozdělení kompetencí mezi federální správou a Bavorskem je záležitost, která podle mě není úplně vyřešená,“ popisuje další z vad dnes zavedených novinek.  

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018

Jak dlouho smějí být migranti zadržováni?

Podle německé ústavy můžou být migranti v nových centrech zadrženi maximálně 48 hodin, během kterých by se mělo rozhodnout o jejich dalším osudu. Podle očekávání v nich bavorští úředníci zvládnou zpracovat maximálně dva až pět případů denně.

Můžou se migranti v centru volně pohybovat?

Jak píše německý server Deutsche Welle, zadržení migranti se budou moct po záchytném centru volně pohybovat, rozhodně však nebudou chodit, kam se jim zlíbí. Uzavření migrantů do detenčních center s odkazem na omezení jejich svobody ostře odmítala německá sociální demokracie, Seehofer ale nová centra obhajuje s tím, že migranti mají volnost v tom, že se můžou vrátit do zemí, odkud přišli.

Začnou centra fungovat v celém Německu?

Zatím určitě ne. Například premiér největší spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Armin Laschet  z CDU se už nechal slyšet, že žádná podobná střediska na svých hranicích se sousední Belgií a Nizozemskem nechce. K zřizování nových center se však nemají ani další spolkové republiky. „Ukazuje se jako problém to, že těchto sedm center funguje jen v Bavorsku a žádná jiná spolková země se k tomu zatím nepropracovala. Je to tedy takový první pokus toho, jak to má v budoucnu fungovat,“ tvrdí Handl.  

Dotknou se změny i Česka?

Německo ujišťuje, že nikoli. To ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi potvrdil i jeho německý protějšek Horst Seehofer. „Ujistil mě, že Německo neplánuje změny režimu na našich hranicích,“ řekl po telefonátu Hamáček s tím, že se oba politici dohodli na Seehoferově návštěvě Česka, během které by měli problém nelegální migrace probrat.

Nadále také platí, že centra jsou zřízena pouze na bavorských hranicích s Rakouskem, nikoli s Českem. Je ovšem otázkou, zda to migranty nebude inspirovat právě k tomu, aby se rakousko-německé hranici vyhnuli a nezkusili se do spolkové republiky dostat přes tuzemsko. Německou hranici s Českou republikou se v první polovině tohoto roku pokusilo nezákonně překročit 2228 lidí. Loni to bylo ve stejném období 1868 lidí, jak minulý týden informovala agentura DPA.

Na německo-rakouské hranici počet ilegálních přechodů klesl ve stejném období z loňských 8358 na 5758. I když tato cesta zůstává nejfrekventovanější, míří tudy do Německo pouze zhruba 27 procent všech migrantů. Podle Deutsche Welle se tak problém sekundární migrace zdá být mnohem menší, než politici CSU tvrdí. Opozice proto jednobarevnou bavorskou vládu CSU kritizuje za to, že zřizování nových úřadů je v první řadě součást předvolební kampaně před podzimními zemskými volbami, ve kterých Seehoferově straně hrozí ztráta většiny.

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1