Články odjinud

Na dva dny zadržet a vrátit. Bavorsko spustilo migrační centra. Jak fungují a co znamenají pro ČR?

Na dva dny zadržet a vrátit. Bavorsko spustilo migrační centra. Jak fungují a co znamenají pro ČR?

Na bavorských hranicích dnes začala fungovat záchytná centra pro migranty, která mají přispět k rychlejšímu vracení odmítnutých žadatelů o azyl. Nová zařízení jsou výsledkem kompromisu, který ukončil koaliční krizi vyvolanou ministrem vnitra Horstem Seehoferem. Přestože mají centra dneškem začít fungovat naplno, vše stále nese řadu otázek. Kde jsou kameny úrazu a jak to má v praxi fungovat?

Proč centra vznikla?

Na zřízení center se německá vláda složená z CDU kancléřky Angely Merkleové, CSU Horsta Seehofera a sociálních demokratů v čele s Andreou Nahlesovou dohodla začátkem července. Plán se stal základem kompromisní dohody, která ukončila vážný spor o podobu německé migrační politiky. Krizi, která mohla skončit rozpadem těžce sestavované německé koalice, rozpoutal kritik kancléřky Seehofer i s ohledem na nadcházející volby v Bavorsku, kde stále víc bodů získává protiimigrační Alternativa pro Německo.

Nová centra však nejsou přesnou kopií toho, co se Seehofer snažil prosadit. Předseda CSU požadoval zřídit takzvaná tranzitní centra, odkud měli být migranti registrovaní v jiné zemi Evropské unie do těchto států okamžitě vraceni. Seehoferův návrh ale okamžitě smetla ze stolu SPD a výhrady k němu měla i Merkelová. „Obava na straně levice byla, že to budou detenční centra, kde nebude probíhat řádné řízení, na které ti lidé mají podle německých zákonů nárok. Dnes zřízená centra proto tímto způsobem nemají fungovat,“ vysvětluje pro INFO.CZ odborník na německou politiku z FSV UK Vladimír Handl.

Přesto bude dnešní den, kdy centra odstartovala svou činnost, předseda CSU nejspíš označovat za svůj úspěch. „Seehofer to bude prezentovat jako realizaci svého konceptu v nové podobě, ale je to kompromis stejně jako byl kompromis stanovit maximální počet nově příchozích migrantů na 180 až 220 tisíc, se kterým počítá koaliční smlouva této vlády,“ tvrdí analytik.

Kolik center bylo zřízeno a jaký mají plnit úkol?

Dnes začalo v Bavorsku fungovat celkem sedm záchytných center, která mají v první řadě přispět k rychlejšímu vyhošťování odmítnutých žadatelů o azyl. Zadržení migranti, kteří přišli do Bavorska přes sousední Rakousko, budou v nových zařízeních pobývat po celou dobu vyřizování své žádosti. Podle odborníka Fakulty sociálních věd se však od nových center velké zázraky čekat nedají. „Můj dojem je ten, že centra toho moc nového nepřinesou. Realita jejich fungování se příliš neposunula, až na to, že v centrech mají být zastoupeny instituce a orgány, které rozhodují o azylu a vyhoštění. To má přinést zjednodušení celého procesu,“ popisuje Handl.

Kromě sedmi záchytných center dnes začal fungovat také Úřad pro azyl a návraty, který má v Bavorsku koordinovat vyhošťování neúspěšných žadatelů o azyl. Proces rozhodování o udělení, či neudělení azylu má ale nadále spadat do agendy Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF). Podle Handla se tak funkce obou zařízení zatím spíš vzájemně tluče. „Rozdělení kompetencí mezi federální správou a Bavorskem je záležitost, která podle mě není úplně vyřešená,“ popisuje další z vad dnes zavedených novinek.  

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018

Jak dlouho smějí být migranti zadržováni?

Podle německé ústavy můžou být migranti v nových centrech zadrženi maximálně 48 hodin, během kterých by se mělo rozhodnout o jejich dalším osudu. Podle očekávání v nich bavorští úředníci zvládnou zpracovat maximálně dva až pět případů denně.

Můžou se migranti v centru volně pohybovat?

Jak píše německý server Deutsche Welle, zadržení migranti se budou moct po záchytném centru volně pohybovat, rozhodně však nebudou chodit, kam se jim zlíbí. Uzavření migrantů do detenčních center s odkazem na omezení jejich svobody ostře odmítala německá sociální demokracie, Seehofer ale nová centra obhajuje s tím, že migranti mají volnost v tom, že se můžou vrátit do zemí, odkud přišli.

Začnou centra fungovat v celém Německu?

Zatím určitě ne. Například premiér největší spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Armin Laschet  z CDU se už nechal slyšet, že žádná podobná střediska na svých hranicích se sousední Belgií a Nizozemskem nechce. K zřizování nových center se však nemají ani další spolkové republiky. „Ukazuje se jako problém to, že těchto sedm center funguje jen v Bavorsku a žádná jiná spolková země se k tomu zatím nepropracovala. Je to tedy takový první pokus toho, jak to má v budoucnu fungovat,“ tvrdí Handl.  

Dotknou se změny i Česka?

Německo ujišťuje, že nikoli. To ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi potvrdil i jeho německý protějšek Horst Seehofer. „Ujistil mě, že Německo neplánuje změny režimu na našich hranicích,“ řekl po telefonátu Hamáček s tím, že se oba politici dohodli na Seehoferově návštěvě Česka, během které by měli problém nelegální migrace probrat.

Nadále také platí, že centra jsou zřízena pouze na bavorských hranicích s Rakouskem, nikoli s Českem. Je ovšem otázkou, zda to migranty nebude inspirovat právě k tomu, aby se rakousko-německé hranici vyhnuli a nezkusili se do spolkové republiky dostat přes tuzemsko. Německou hranici s Českou republikou se v první polovině tohoto roku pokusilo nezákonně překročit 2228 lidí. Loni to bylo ve stejném období 1868 lidí, jak minulý týden informovala agentura DPA.

Na německo-rakouské hranici počet ilegálních přechodů klesl ve stejném období z loňských 8358 na 5758. I když tato cesta zůstává nejfrekventovanější, míří tudy do Německo pouze zhruba 27 procent všech migrantů. Podle Deutsche Welle se tak problém sekundární migrace zdá být mnohem menší, než politici CSU tvrdí. Opozice proto jednobarevnou bavorskou vládu CSU kritizuje za to, že zřizování nových úřadů je v první řadě součást předvolební kampaně před podzimními zemskými volbami, ve kterých Seehoferově straně hrozí ztráta většiny.

 

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818