Nastal čas udělat tečku. Španělský expremiér Rajoy odchází z čela lidovců | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nastal čas udělat tečku. Španělský expremiér Rajoy odchází z čela lidovců

Nastal čas udělat tečku. Španělský expremiér Rajoy odchází z čela lidovců

Bývalý premiér španělské konzervativní vlády Mariano Rajoy, jehož kabinetu vyslovil v pátek parlament nedůvěru, dnes oznámil, že opouští funkci předsedy Lidové strany (PP). Tu zastává od roku 2004.

"Nastal čas udělat konečnou tečku za touto etapou. Lidová strana musí pokračovat kupředu a budovat své dějiny ve službách Španělů pod vedením jiné osoby," řekl podle agentury AFP 63letý politik po setkání s vedením strany.

Španělští poslanci v pátek vyslovili nedůvěru Rajoyově vládě; bylo to poprvé od pádu diktatury v roce 1975, co parlament vyjádřil kabinetu nedůvěru. Rajoye, který byl premiérem od prosince 2011, vystřídal v premiérské funkci lídr socialistů Pedro Sánchez.

Návrh na vyslovení nedůvěry podali socialisté kvůli několik let staré korupční kauze bývalých regionálních politiků PP, v níž minulý měsíc padl verdikt s vysokými tresty. Rajoy se před poslanci hájil tím, že nikdo z jeho ministrů ani ze současného vedení PP odsouzen nebyl a že korupce existuje ve všech stranách.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.