100 let Československa: Češi mají být na co hrdí. Komentář europoslance Pavla Svobody | info.cz

Články odjinud

100 let Československa: Češi mají být na co hrdí. Komentář europoslance Pavla Svobody

K narozeninám, zejména těm jubilejním, se sluší přát. Já si dovolím popřát Česku, tedy nám všem, abychom si uvědomovali hned několik věcí.

Máme být nač hrdi, je co slavit. Uspěli jsme od začátku jako průmyslová země. Prvorepubliková značka Made in Czechoslovakia je slavná dodnes. Před sto lety jsme byli jediný demokratický stát uprostřed svých sousedů. Kulturně jsme Evropu ovlivnili na mnoha úrovních, ať už hudbou, architekturou nebo literaturou. Hrdost na dědictví minulosti nás má vést k sebevědomí, to vede k vlastenectví. Vlastenectví, pokud mu nedovolíme degenerovat ve slepý nacionalismus a buranství, z nás udělá hrdé a srozumitelné partnery v Evropě.

Dále nám přeji vědomí, že republika znamená věc společná. Hledání společného dobra je opakem individualismu na osobní úrovni a izolacionismu na úrovni státní. Nelze slavit sto let republiky a zároveň nehledat společné dobro.

Třetí mé přání směřuje k věrnosti společných evropských či západních hodnot, jejichž společným jmenovatelem je úcta k člověku. Dennodenní znovuobjevování této hodnoty nám dovolí nejen spolu civilizovaně komunikovat, k čemuž nás vybízí elementární slušnost, ale i hledat společné dobro včetně řešení existenciální budoucnosti národa, které se bude potýkat s problémy demografie a bioetiky.

Konečně republice přeji, aby svoji zeměpisnou polohu k srdci Evropy vytěžila geopoliticky i ekonomicky. Proto máme všechny důvody podporovat propojování Evropy na všech úrovních, proto zejména v případě Česka se snahy některých nahnědlých politiků o izolacionismus nedají přirovnat k ničemu jinému než ke kolektivnímu masochismu čili sebepoškozování.

Využívat propojování Evropy nám umožňuje nejlépe členství v EU. Jsme poprvé v dějinách v situaci, kdy můžeme daleko intenzivněji než kdy předtím prosazovat české zájmy v Evropě: žít v míru, bohatnout exportem z bezprecedentní otevřenosti trhů jiných evropských států, svobodně cestovat bez hraničních kontrol, spoluovlivňovat, jaké stroje či potraviny se smějí prodávat po celé Evropě, naše policie může zasahovat na území okolních států při pronásledování pachatelů a mnoho dalšího. Nic z toho jsme před sto lety neměli, a přesto jsme uspěli.

Jak ještě úspěšnější můžeme být, pokud budeme plně využívat výhod spojené Evropy. Duch legendárních Svatoplukových prutů „v jednotě je síla“ platí i dnes, a to na celém kontinentu. Na nacionalistické výkřiky typu „Amerika první“ odpovídáme: „Evropa jednotná“. To proto, že v této jednotě se nachází klíč i k českému zájmu - k úspěchu v globalizovaném světě.

Autor komentáře je český europoslanec (KDU-ČSL) a předseda právního výboru (JURI) Evropského parlamentu.

Pavel Svoboda

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud