Aféra Selmayrgate a arogance institucí ničí pověst EU. Zbytečně. Glosa Lucie Bednárové | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aféra Selmayrgate a arogance institucí ničí pověst EU. Zbytečně. Glosa Lucie Bednárové

Aféra Selmayrgate a arogance institucí ničí pověst EU. Zbytečně. Glosa Lucie Bednárové

Německý právník Martin Selmayr má s profesním působením v institucích EU dlouholeté zkušenosti. Není na místě pochybovat o tom, že by práci v čele sekretariátu Evropské komise zaměstnávajícím více než třicet tisíc lidí nezvládal. V tom zakopaný pes není. Okolnosti, které nedávné povýšení bývalého šéfa Junckerova kabinetu provázejí a které vyvolávají závažná podezření, už ale znepokojivé jsou. A není to problém vzdáleného Bruselu, ale nás všech. Kauza Selmayrgate, která prakticky nezmizela ze stránek evropských novin a dnes se jí dlouze věnoval i Evropský parlament, má totiž potenciál nenávratně poškodit celý projekt evropské integrace a znechutit i jeho zaryté zastánce. To před blížícími se evropskými volbami není ani pro Čechy dobrá zpráva.

Martin Selmayr nechyběl u žádného zásadního rozhodnutí v Bruselu a těší se absolutní důvěře ze strany šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, kterému dosud vedl kabinet. Junckerův důvěrník zvyklý tahat z nejvyšších míst za nitky a zůstávat v polostínu se ovšem náhle dostal do centra pozornosti bruselských novinářů. Selmayr se za podivných okolností stal generálním tajemníkem instituce. Od té doby se v „hlavním městě unie“ prakticky nemluví a nepíše o ničem jiném. 

Vše totiž proběhlo za zavřenými dveřmi na jednom z běžných zasedání dvaceti osmi komisařů a komisařek a výsledek bleskového jmenování, které se podle všeho vymyká zaběhnutým standardům, nepřekvapil pouze zmiňované novináře, ale zaskočil i přítomné členy Komise. Jak vyšlo najevo ze zápisů jednání a také z odpovědí, které si od instituce o víkendu vyžádal Evropský parlament, o Selmayrově povýšení se komisař pro lidské zdroje dozvěděl teprve den před zasedáním a ostatní jeho kolegové dokonce jen pár minut před tím, než rozhodnutí jednomyslně podpořili. Okamžitě se proto začaly objevovat pochybnosti, zda povýšení Junckerova nejbližšího spolupracovníka nebylo dopředu připravené a politicky motivované. 

Pozice generálního tajemníka Evropské komise je sice tabulkově více méně srovnatelná s vedením kabinetu šéfa této instituce (je ale hůře placená), nabízí však větší jistotu s ohledem na to, že mandát současné unijní exekutivy vyprší za méně než dvacet měsíců. V tu dobu se neloučí pouze komisaři, ale i lidé, které si s sebou do svých kabinetů přivedli. 

Ponechme stranou, zda Komise v postupu výběru nového generálního tajemníka procesně pochybila – argumenty pro i proti jsme se snažili předložit v několika předchozích článcích. Svým jednáním, ať už ho provázely jakékoliv úmysly, ale zadělala na pořádný problém. A to nejen pověstné bruselské bublině, ale nám všem. 

Jak správně při dnešní debatě v Evropském parlamentu, která trvala více než dvě hodiny a byl při ní grilován komisař pro lidské zdroje Günther Oettinger, poznamenávali někteří europoslanci – kauza Selmayrgate dalece přesahuje hranice Bruselu a skrývá v sobě potenciál nenávratně poškodit těžce tvořenou pověst EU o jejích dobře fungujících institucích. S tím nelze nesouhlasit a je velká škoda, že si něco takového neuvědomuje sama Evropská komise, která své postupy u Selmayra neústupně obhajuje. 

Komise patří k předním institucím, které už několik let soustavně vyzývají k boji s euroskepticismem a populismem v Evropě. V konečném důsledku to ale může být ona, kdo zcela zbytečně nažene vodu na mlýn euroskeptikům. A co je možná ještě horší – otráví i zaryté zastánce pokračující evropské integrace a lidi, kteří evropskému projektu i přes jeho četné nedostatky fandí. 

Navíc se tak neděje v nijak vhodnou dobu. Za čtrnáct měsíců budou po celé Evropě volby do Evropského parlamentu, kterou provází stabilně nízká volební účast. Jednou z nejhorších volebních účastí se v roce 2014 mohlo pochlubit i Česko – k urnám přišlo jen 19,5 % voličů. Bylo by smutné klesat kvůli aktuální aféře ještě níž.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.