Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aféra Selmayrgate a arogance institucí ničí pověst EU. Zbytečně. Glosa Lucie Bednárové

Aféra Selmayrgate a arogance institucí ničí pověst EU. Zbytečně. Glosa Lucie Bednárové

Německý právník Martin Selmayr má s profesním působením v institucích EU dlouholeté zkušenosti. Není na místě pochybovat o tom, že by práci v čele sekretariátu Evropské komise zaměstnávajícím více než třicet tisíc lidí nezvládal. V tom zakopaný pes není. Okolnosti, které nedávné povýšení bývalého šéfa Junckerova kabinetu provázejí a které vyvolávají závažná podezření, už ale znepokojivé jsou. A není to problém vzdáleného Bruselu, ale nás všech. Kauza Selmayrgate, která prakticky nezmizela ze stránek evropských novin a dnes se jí dlouze věnoval i Evropský parlament, má totiž potenciál nenávratně poškodit celý projekt evropské integrace a znechutit i jeho zaryté zastánce. To před blížícími se evropskými volbami není ani pro Čechy dobrá zpráva.

Martin Selmayr nechyběl u žádného zásadního rozhodnutí v Bruselu a těší se absolutní důvěře ze strany šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, kterému dosud vedl kabinet. Junckerův důvěrník zvyklý tahat z nejvyšších míst za nitky a zůstávat v polostínu se ovšem náhle dostal do centra pozornosti bruselských novinářů. Selmayr se za podivných okolností stal generálním tajemníkem instituce. Od té doby se v „hlavním městě unie“ prakticky nemluví a nepíše o ničem jiném. 

Vše totiž proběhlo za zavřenými dveřmi na jednom z běžných zasedání dvaceti osmi komisařů a komisařek a výsledek bleskového jmenování, které se podle všeho vymyká zaběhnutým standardům, nepřekvapil pouze zmiňované novináře, ale zaskočil i přítomné členy Komise. Jak vyšlo najevo ze zápisů jednání a také z odpovědí, které si od instituce o víkendu vyžádal Evropský parlament, o Selmayrově povýšení se komisař pro lidské zdroje dozvěděl teprve den před zasedáním a ostatní jeho kolegové dokonce jen pár minut před tím, než rozhodnutí jednomyslně podpořili. Okamžitě se proto začaly objevovat pochybnosti, zda povýšení Junckerova nejbližšího spolupracovníka nebylo dopředu připravené a politicky motivované. 

Pozice generálního tajemníka Evropské komise je sice tabulkově více méně srovnatelná s vedením kabinetu šéfa této instituce (je ale hůře placená), nabízí však větší jistotu s ohledem na to, že mandát současné unijní exekutivy vyprší za méně než dvacet měsíců. V tu dobu se neloučí pouze komisaři, ale i lidé, které si s sebou do svých kabinetů přivedli. 

Ponechme stranou, zda Komise v postupu výběru nového generálního tajemníka procesně pochybila – argumenty pro i proti jsme se snažili předložit v několika předchozích článcích. Svým jednáním, ať už ho provázely jakékoliv úmysly, ale zadělala na pořádný problém. A to nejen pověstné bruselské bublině, ale nám všem. 

Jak správně při dnešní debatě v Evropském parlamentu, která trvala více než dvě hodiny a byl při ní grilován komisař pro lidské zdroje Günther Oettinger, poznamenávali někteří europoslanci – kauza Selmayrgate dalece přesahuje hranice Bruselu a skrývá v sobě potenciál nenávratně poškodit těžce tvořenou pověst EU o jejích dobře fungujících institucích. S tím nelze nesouhlasit a je velká škoda, že si něco takového neuvědomuje sama Evropská komise, která své postupy u Selmayra neústupně obhajuje. 

Komise patří k předním institucím, které už několik let soustavně vyzývají k boji s euroskepticismem a populismem v Evropě. V konečném důsledku to ale může být ona, kdo zcela zbytečně nažene vodu na mlýn euroskeptikům. A co je možná ještě horší – otráví i zaryté zastánce pokračující evropské integrace a lidi, kteří evropskému projektu i přes jeho četné nedostatky fandí. 

Navíc se tak neděje v nijak vhodnou dobu. Za čtrnáct měsíců budou po celé Evropě volby do Evropského parlamentu, kterou provází stabilně nízká volební účast. Jednou z nejhorších volebních účastí se v roce 2014 mohlo pochlubit i Česko – k urnám přišlo jen 19,5 % voličů. Bylo by smutné klesat kvůli aktuální aféře ještě níž.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1