Články odjinud

Aféra Selmayrgate a arogance institucí ničí pověst EU. Zbytečně. Glosa Lucie Bednárové

Aféra Selmayrgate a arogance institucí ničí pověst EU. Zbytečně. Glosa Lucie Bednárové

Německý právník Martin Selmayr má s profesním působením v institucích EU dlouholeté zkušenosti. Není na místě pochybovat o tom, že by práci v čele sekretariátu Evropské komise zaměstnávajícím více než třicet tisíc lidí nezvládal. V tom zakopaný pes není. Okolnosti, které nedávné povýšení bývalého šéfa Junckerova kabinetu provázejí a které vyvolávají závažná podezření, už ale znepokojivé jsou. A není to problém vzdáleného Bruselu, ale nás všech. Kauza Selmayrgate, která prakticky nezmizela ze stránek evropských novin a dnes se jí dlouze věnoval i Evropský parlament, má totiž potenciál nenávratně poškodit celý projekt evropské integrace a znechutit i jeho zaryté zastánce. To před blížícími se evropskými volbami není ani pro Čechy dobrá zpráva.

Martin Selmayr nechyběl u žádného zásadního rozhodnutí v Bruselu a těší se absolutní důvěře ze strany šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, kterému dosud vedl kabinet. Junckerův důvěrník zvyklý tahat z nejvyšších míst za nitky a zůstávat v polostínu se ovšem náhle dostal do centra pozornosti bruselských novinářů. Selmayr se za podivných okolností stal generálním tajemníkem instituce. Od té doby se v „hlavním městě unie“ prakticky nemluví a nepíše o ničem jiném. 

Vše totiž proběhlo za zavřenými dveřmi na jednom z běžných zasedání dvaceti osmi komisařů a komisařek a výsledek bleskového jmenování, které se podle všeho vymyká zaběhnutým standardům, nepřekvapil pouze zmiňované novináře, ale zaskočil i přítomné členy Komise. Jak vyšlo najevo ze zápisů jednání a také z odpovědí, které si od instituce o víkendu vyžádal Evropský parlament, o Selmayrově povýšení se komisař pro lidské zdroje dozvěděl teprve den před zasedáním a ostatní jeho kolegové dokonce jen pár minut před tím, než rozhodnutí jednomyslně podpořili. Okamžitě se proto začaly objevovat pochybnosti, zda povýšení Junckerova nejbližšího spolupracovníka nebylo dopředu připravené a politicky motivované. 

Pozice generálního tajemníka Evropské komise je sice tabulkově více méně srovnatelná s vedením kabinetu šéfa této instituce (je ale hůře placená), nabízí však větší jistotu s ohledem na to, že mandát současné unijní exekutivy vyprší za méně než dvacet měsíců. V tu dobu se neloučí pouze komisaři, ale i lidé, které si s sebou do svých kabinetů přivedli. 

Ponechme stranou, zda Komise v postupu výběru nového generálního tajemníka procesně pochybila – argumenty pro i proti jsme se snažili předložit v několika předchozích článcích. Svým jednáním, ať už ho provázely jakékoliv úmysly, ale zadělala na pořádný problém. A to nejen pověstné bruselské bublině, ale nám všem. 

Jak správně při dnešní debatě v Evropském parlamentu, která trvala více než dvě hodiny a byl při ní grilován komisař pro lidské zdroje Günther Oettinger, poznamenávali někteří europoslanci – kauza Selmayrgate dalece přesahuje hranice Bruselu a skrývá v sobě potenciál nenávratně poškodit těžce tvořenou pověst EU o jejích dobře fungujících institucích. S tím nelze nesouhlasit a je velká škoda, že si něco takového neuvědomuje sama Evropská komise, která své postupy u Selmayra neústupně obhajuje. 

Komise patří k předním institucím, které už několik let soustavně vyzývají k boji s euroskepticismem a populismem v Evropě. V konečném důsledku to ale může být ona, kdo zcela zbytečně nažene vodu na mlýn euroskeptikům. A co je možná ještě horší – otráví i zaryté zastánce pokračující evropské integrace a lidi, kteří evropskému projektu i přes jeho četné nedostatky fandí. 

Navíc se tak neděje v nijak vhodnou dobu. Za čtrnáct měsíců budou po celé Evropě volby do Evropského parlamentu, kterou provází stabilně nízká volební účast. Jednou z nejhorších volebních účastí se v roce 2014 mohlo pochlubit i Česko – k urnám přišlo jen 19,5 % voličů. Bylo by smutné klesat kvůli aktuální aféře ještě níž.

 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud