Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bez plastových výrobků na jedno použití bychom se měli umět obejít. Komentář europoslance L. Niedermayera

Bez plastových výrobků na jedno použití bychom se měli umět obejít. Komentář europoslance L. Niedermayera

Respekt k životnímu prostředí a snaha o to, abychom předávali naši Zemi následujícím generacím ve stavu, kdy na ni budou moci stejně jako my kvalitně žít, by měly být v dnešní době samozřejmostí. Zároveň to je i příležitost k rozvoji evropské ekonomiky a příležitost pro firmy investovat do nových technologií. Píše v komentáři pro INFO.CZ český europoslanec Luděk Niedermayer (EPP).

EU by totiž měla být moderní oběhovou ekonomikou vyvíjející technologie šetrné k životnímu prostředí a v maximální míře využívající ty, které jsou již dostupné. A měla by usilovat o to, abychom se od vytváření stále více odpadů a jejich nevhodného využívání posouvali směrem opačným. K tomu je třeba nastavovat srozumitelné, odůvodněné, stabilní a také poměrně ambiciózní cíle v oblasti využití zdrojů. Do ní spadá i oblast udržitelného nakládání s plastovými výrobky. 

Jsem zastánce jasných a funkčních kroků směřujících k omezení plastových výrobků na jedno použití. Tam, kde už nyní existuje rovnocenná alternativa (z hlediska funkce a přiměřeného nákladu), by měl platit zákaz uvádění na trh. Do této kategorie spadají třeba plastové příbory, talíře, brčka, míchátka či ultratenké mikrotenové tašky, s výjimkou těch používaných pro hygienické účely či k balení mokrých či vlhkých potravin. Tam, kde rovnocenná alternativa v podobě materiálů šetrných k životnímu prostředí prozatím neexistuje, by měla být volena opatření mírnější, jako je postupné snižování spotřeby, označování, zvýšení odpovědnost výrobce či jejich kombinace. 

Souhlasím proto s tím, že návrh směrnice předpokládá postupné snižování spotřeby nápojových kelímků a nádob (boxů) na jídlo a saláty, takže výrobci i uživatelé budou mít dostatek času přejít na jiné, k přírodě šetrnější varianty těchto obalů. Za důležitou považuji zvýšenou odpovědnost výrobců včetně podílu na nákladech souvisejících s odklízením plastových odpadků tak, aby veškerá odpovědnost za odklízení plastových odpadků neležela pouze na bedrech obcí. Jsem rád, že Evropský parlament podpořil nastavení recyklačního cíle 90 % v r. 2025 pro plastové lahve, protože jsem přesvědčen, že tam, kde nelze plastové obaly zcela nahradit, je třeba jít cestou důsledné recyklace a opětovného užívání obalů, a tedy bránění vzniku plastových odpadů. 

Středečním hlasováním schválil Evropský parlament svůj postoj a na řadě nyní jsou členské státy v Radě, aby ten svůj zaujaly ony. Pak bude možné dospět k řešení, jehož výsledkem by mělo být razantní snížení plastového odpadu, který zamořuje jak moře a oceány, tak i naše bezprostřední okolí. Množství plastových částic třeba v naší podzemní vodě přitom jasně ilustruje, že nejde o problém jedné země a také, že řešení je třeba hledat na půdorysu větším, než je jeden stát. 

Při hlasování mohla někoho překvapit neobvykle velká shoda poslanců napříč politickými skupinami i státy, kteří podpořili tento poměrně přísný text. Rozumím tomu tak, že neudržitelnost dnešního využití plastů a jeho dopadu na životní prostředí leží na srdci opravdu většině lidí. Toto považuji za velmi dobrou zprávu. Jak pro naši Zemi, tak pro generace, které přijdou po nás.

Autor komentáře je český europoslanec zvolený za TOP 09.

Luděk NiedermayerLuděk Niedermayerautor: Info.cz

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232