Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čeští europoslanci naletěli nejsilnější lobby současnosti. Komentář Michala Půra

Čeští europoslanci naletěli nejsilnější lobby současnosti. Komentář Michala Půra

Skupina několika málo českých europoslanců (Pavel Telička, Dita Charanzová, Petr Ježek, Jiří Maštálka a Kateřina Konečná) podepsala otevřený dopis, který zájmy velkých technologických společností staví nad zájmy kvalitní žurnalistiky, důvěryhodného zpravodajství a fungování časem prověřených médií. Dopis je posledním pokusem, jak odvrátit blížící se porážku dominantních společností Google či Facebook v Evropském parlamentu.

Evropský parlament v současnosti projednává směrnici, která upravuje autorská práva. Zjednodušeně řečeno by měla „dílům“ novinářů poskytnout podobnou ochranu, které se mohou těšit hudebníci, literáti a další. Měla by rovněž zastavit nebezpečný trend, kdy na obsahu vytvořeném novináři bohatnou téměř výhradně technologické firmy. V podstatě jde o velmi jednoduchý systém. Google či Facebook obsah, který zaplatil někdo jiný (například vydavatelství), zobrazují a prodávají na něj reklamu. Novináři z toho nic nemají a technologické společnosti ještě odmítají zodpovědnost za to, zda obsah porušuje či neporušuje autorská práva.

To je také skutečný důvod proč dochází k šíření fake news a podrývání principů demokratické společnosti. K ničemu podobnému ruské peníze prakticky nepotřebujete. Stačí vám třeba na stránky nasadit reklamní systém Googlu, troška šikovnosti při vytváření lživých zpráv, zaplatit reklamu pro pár příspěvků na Facebooku a když budete mít i trochu štěstí, máte web, který vás hravě uživí. Pro „nevěřící Tomáše“ doporučuji asi dva týdny staré vydání španělského deníku El Pais, který podrobně popisuje, jak Google žije v harmonii s fake news servery.

Otevřený dopis nicméně cituje několik ohrožení, které technologickému průmyslu údajně hrozí, pokud bude novinářům poskytnuta větší ochrana. Za prvé apeluje na poslance, aby vyslyšeli volání nejrůznějších spotřebitelských organizací a dalších expertů, kteří údajně většinově (samozřejmě uvedeno bez jediného důkazu) varují před přijetím směrnice. S ohledem na tuto problematiku doporučuji náš stále ještě čerstvý článek, kterak Google „korumpuje“ neziskové organizace napříč Evropou. A doporučuji také stránky europoslaneckého sdružení Digital Agenda Intergroup, které otevřený dopis vydalo. Na jeho „webovkách“ je celá řada eventů, které se v minulosti uskutečnily a na nichž vystupovala celá řada zástupců technologických firem. Pro koho tu tedy europoslanci, kteří podepsali dopis, jsou? Hájí zájmy občanů (tím pádem i novinářů) nebo často monopolních společností?

Ve druhém bodu europoslanci apelují opět na své kolegy, aby brali v potaz doporučení akademiků. Opět bych odkázal na výše zmíněný článek. Google a další patří k velkým sponzorům celé řady univerzit, které pak chrlí celou řadu studií, jež čirou náhodou souzní se zájmy technologického sektoru. Je to problém, který se poměrně intenzivně řeší ve Spojených státech, ale ani EU není podobného chování ušetřena.

Třetí bod upozorňuje na analýzu, kterou si výbor Evropského parlamentu nechal k autorské směrnici zpracovat. Autoři jsou lidé z univerzity Cambridge a lidé z takzvané Technopolis Group. Stačí připomenout, že například Google poměrně nedávno koupil za zhruba 20 milionů dolarů startup, který vzniknul právě na univerzitě Cambridge. Jistě záslužná činnost, ale studii tak není možné brát vážně. Bez ohledu na to, že Technopolis Group je víceméně lobbistická organizace.

Teprve v posledním odstavci ovšem poslanci skutečně odhalují karty, když vyzývají své kolegy, aby hlasovali pro smazání článku 11. Tedy článku, který přináší novinářům skutečnou ochranu a také kompenzaci, pokud dojde k porušení jejich autorských práv.

Já si závěrem dovolím apelovat na zmíněné europoslance, aby se alespoň jednou postavili na stranu, která si ochranu zaslouží a pro společnost udělala mnoho dobrého. Občané vás nevolili, abyste chránili obří zisky technologických společností, z nichž má prospěch velmi málo lidí. Bez novinářů se jen těžko obejdeme – sebelepší umělá inteligence od technologických společností je nenahradí.

Kdo jsou Češi v unijních institucích? Podívejte se na žebříček 50 nejvlivnějších podle INFO.CZ >>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1