Dlabajová: Brexit může ohrozit i výjezdy českých studentů | info.cz

Články odjinud

Dlabajová: Brexit může ohrozit i výjezdy českých studentů

KOMENTÁŘ MARTINY DLABAJOVÉ | Zatímco v Londýně pokračují bezvýsledně debaty o tom, jak a kdy by měla Velká Británie opustit evropskou osmadvacítku, EU se musí připravit na všechny možné scénáře, včetně takzvaného tvrdého brexitu bez dohody. Situace je totiž stále nejasná a termín vystoupení se neúprosně blíží.

Mezi evropskou sedmadvacítkou panuje jednoznačná shoda především v tom, že tvrdý brexit by velmi ublížil občanům a firmám v EU i Británii. Evropský parlament a členské státy v Radě EU proto přijaly sérii opatření, která mají minimalizovat negativní dopady případného tvrdého brexitu v oblasti sociálního zabezpečení, programu Erasmus, dopravy či rybolovu.

Obavy jsou bohužel namístě také v případě České republiky. Spojené království patří mezi naše klíčové obchodní partnery. V roce 2017 bylo pátým největším odbytištěm českého zboží a desátým největším vývozcem na náš trh. Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu dosáhl obchodní obrat mezi ČR a Spojeným královstvím v roce 2017 výše 310 miliard korun. České firmy se obávají úbytku zakázek, ale také vysokých administrativních požadavků zavedení netarifních bariér a cel.

Prioritou je zmírnit dopady brexitu na naše občany, kteří žijí ve Velké Británii a kteří kvůli neexistenci dohody cítí obrovskou nejistotu. Osobně kladu velký důraz na mladé lidi a na zachování jejich práv a možností při studiu ve Velké Británii. Odhaduje se, že se ve Spojeném království v současné době nachází 14 tisíc studentů ze zemí EU a 7 tisíc mladých lidí ze Spojeného království naopak studuje v rámci programu Erasmus v ostatních státech EU. Naším cílem je zajistit, aby tito mladí lidé mohli bez přerušení dokončit svůj výměnný program, aniž by přišli o kredity či finanční podporu v případě, že nebude uzavřena dohoda o vystoupení mezi EU a Británií.

Jedná se ovšem jen o přechodné opatření, které by se mělo vztahovat na pobyty, které byly zahájeny už před odchodem Velké Británie. Prioritou pro nás pořád zůstává uzavření komplexní dohody o řádném vystoupení Británie.

Nesmíme ovšem usnout na vavřínech a musíme se připravovat tak, abychom i v případě nejhorší varianty tvrdého brexitu byli schopni ochránit naše občany a poskytnout jim jistotu a záruku, že mohou dokončit své vzdělání za původních podmínek.

Autorka komentáře je poslankyní Evropského parlamentu zvolená za ANO.

Martina DlabajováMartina Dlabajováautor: Info.cz

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud