Druhá šance pro Brity. Komentář Tomáše Prouzy | info.cz

Články odjinud

Druhá šance pro Brity. Komentář Tomáše Prouzy

Jak se postupně rozpadá lživá masírka, kterou do hlav britských voličů cpali dnes už dávno do zahraničí odstěhovaní vůdcové Brexitu, ostrovanům dochází, že tady končí veškerý humor. V autorském komentáři pro INFO.CZ o tom píše bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Vypadá to jako ze scénky od Monty Python. V zemi, jejíž obyvatele nemůže nikdo podezírat z přehnaného zápalu pro Unii, dosáhla nedávno podpora setrvání v evropském společenství historického maxima. Jinak řečeno, dnes je v Británii vůbec nejvíce lidí pro zapojení jejich země do Evropské unie. Celých 59 procent Britů by si přálo v Evropské unii zůstat a jen 41 procent by ji chtělo opustit. Přitom ještě dva roky zpátky byl poměr mnohem těsnější. Setrvat si přálo 53 procent a odejít 47 procent (a u řady těch, kteří se hlásili k setrvání, to bylo až tak vlažné, že se ani neobtěžovali přijít k referendu).

Zkuste si představit, jak moc se musí Britové kvůli Brexitu bát o svou budoucnost, když rekordně podporují instituci, ze které si před dvěma roky odhlasovali odchod. A to je řeč o průzkumu, který se průběžně ptá stále stejných lidí, takže dokáže dobře vysledovat, jak zásadní dopad má odhalování lží lidí, jako byli Boris Johnson či Nigel Farage, při jejich kampani za odchod Británie z EU. Je tak jasné, že se ostrované, kteří Brexit před několika lety podporovali, od svého původního rozhodnutí odklánějí. Přejí si v Unii zůstat.

Ono se jim pod přívalem faktů o smutných vyhlídkách jejich země mimo Unii nejde divit. Každý den navíc sledují, jak se dříve velká Británie stává menší a menší. Ztrácí vliv v Evropě, je rejdištěm ruských zpravodajců a zároveň se bojí tvrdě zasáhnout, aby nepřišla o lukrativní byznys s ruskými oligarchy, kdysi tak pevné spojenectví s USA je kvůli Trumpovi v troskách, velké země bývalého britského impéria jako třeba Indie se soustředí na jednání o obchodní dohodě s Evropskou unií a nikoliv s Británií, a tak by šlo ještě chvíli pokračovat. Rozhádaná vláda bez většiny v parlamentu je neschopná přijít s rozumným řešením vztahů s EU a ani náhodou nemá čas vést zemi k důležitým reformám nebo řešením, která zlepší život běžných Britů. Stíhá jen běhat od jednoho požáru k druhému a zkouší je hasit, ale často se neshodne ani na tom, jaké nástroje na hašení použít.

Nejnovější data, která popisují rozevírání nůžek mezi brexiteers a remainers, jsou součástí aktuálních debat o druhém referendu. O druhé šanci, jejímž prostřednictvím by britští voliči získali možnost posvětit finální podobu dohody své země s Evropskou unií. Nezbývá než jim při rozhodování přát hroší kůži a pevné nervy. Protože pokud na referendum dojde, a je v britském zájmu, aby došlo, manipulátoři a populisté na ně nebudou pálit slepými.

Autor komentáře je Tomáš Prouza, bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud