Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Druhá šance pro Brity. Komentář Tomáše Prouzy

Druhá šance pro Brity. Komentář Tomáše Prouzy

Jak se postupně rozpadá lživá masírka, kterou do hlav britských voličů cpali dnes už dávno do zahraničí odstěhovaní vůdcové Brexitu, ostrovanům dochází, že tady končí veškerý humor. V autorském komentáři pro INFO.CZ o tom píše bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Vypadá to jako ze scénky od Monty Python. V zemi, jejíž obyvatele nemůže nikdo podezírat z přehnaného zápalu pro Unii, dosáhla nedávno podpora setrvání v evropském společenství historického maxima. Jinak řečeno, dnes je v Británii vůbec nejvíce lidí pro zapojení jejich země do Evropské unie. Celých 59 procent Britů by si přálo v Evropské unii zůstat a jen 41 procent by ji chtělo opustit. Přitom ještě dva roky zpátky byl poměr mnohem těsnější. Setrvat si přálo 53 procent a odejít 47 procent (a u řady těch, kteří se hlásili k setrvání, to bylo až tak vlažné, že se ani neobtěžovali přijít k referendu).

Zkuste si představit, jak moc se musí Britové kvůli Brexitu bát o svou budoucnost, když rekordně podporují instituci, ze které si před dvěma roky odhlasovali odchod. A to je řeč o průzkumu, který se průběžně ptá stále stejných lidí, takže dokáže dobře vysledovat, jak zásadní dopad má odhalování lží lidí, jako byli Boris Johnson či Nigel Farage, při jejich kampani za odchod Británie z EU. Je tak jasné, že se ostrované, kteří Brexit před několika lety podporovali, od svého původního rozhodnutí odklánějí. Přejí si v Unii zůstat.

Ono se jim pod přívalem faktů o smutných vyhlídkách jejich země mimo Unii nejde divit. Každý den navíc sledují, jak se dříve velká Británie stává menší a menší. Ztrácí vliv v Evropě, je rejdištěm ruských zpravodajců a zároveň se bojí tvrdě zasáhnout, aby nepřišla o lukrativní byznys s ruskými oligarchy, kdysi tak pevné spojenectví s USA je kvůli Trumpovi v troskách, velké země bývalého britského impéria jako třeba Indie se soustředí na jednání o obchodní dohodě s Evropskou unií a nikoliv s Británií, a tak by šlo ještě chvíli pokračovat. Rozhádaná vláda bez většiny v parlamentu je neschopná přijít s rozumným řešením vztahů s EU a ani náhodou nemá čas vést zemi k důležitým reformám nebo řešením, která zlepší život běžných Britů. Stíhá jen běhat od jednoho požáru k druhému a zkouší je hasit, ale často se neshodne ani na tom, jaké nástroje na hašení použít.

Nejnovější data, která popisují rozevírání nůžek mezi brexiteers a remainers, jsou součástí aktuálních debat o druhém referendu. O druhé šanci, jejímž prostřednictvím by britští voliči získali možnost posvětit finální podobu dohody své země s Evropskou unií. Nezbývá než jim při rozhodování přát hroší kůži a pevné nervy. Protože pokud na referendum dojde, a je v britském zájmu, aby došlo, manipulátoři a populisté na ně nebudou pálit slepými.

Autor komentáře je Tomáš Prouza, bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1