Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU prokázala, že se o migraci umí dohodnout. Babišova zásluha to ale není. Komentář M. Šojdrové

EU prokázala, že se o migraci umí dohodnout. Babišova zásluha to ale není. Komentář M. Šojdrové

Summit EU, který se věnoval migraci, se dohodl na řadě významných bodů. Podle české europoslankyně Michaely Šojdrové si ale zásluhy za jejich dojednání neprávem připisuje premiér Andrej Babiš. „Nechci, aby to znělo povýšeně, ale to, co bylo včera dohodnuto, říkám se svými kolegy z KDU-ČSL již několik let. Donedávna jsme byli v menšině a naše myšlenky byly považovány za nehumánní či extrémně pravicové,“ píše europoslankyně. Proč tomu tak bylo a kdo tedy za dohodu s ostatními státy EU může, si můžete přečíst v jejím komentáři pro INFO.CZ.

Včera v noci (28.6.2018, pozn.red.) došlo k průlomové dohodě na summitu lídrů EU v Bruselu v otázce migrace. Představitelé zemí EU se dohodli na tom, že zřídí zadržovací centra pro ekonomické migranty v Africe, kam je budou moci vracet i z Evropy. Aby bylo odlehčeno Itálii, která hrozila, že plány zablokuje, navrhl prezident Macron, že některé státy EU dobrovolně převezmou do speciálních center (hot-spotů) uprchlíky z Itálie a budou vyřizovat jejich žádosti o azyl na svém území.

Zároveň definitivně padla myšlenka tzv. povinných kvót, tj. povinné rozdělování žadatelů o azyl do všech zemí EU. Prosadila se tak idea tzv. flexibilní solidarity a nutnosti zadržovat tok migrantů již mimo EU. Tato dohoda zároveň zabrání tomu, aby Německo, Rakousko či jiné země musely zavést kontroly na hranicích. Schengen a volné cestování přes hranice je zachráněno, což je skvělá zpráva pro českou veřejnost a podniky.

Nechci, aby to znělo povýšeně, ale to, co bylo včera dohodnuto, říkám se svými kolegy z KDU-ČSL již několik let. Donedávna jsme byli v menšině a naše myšlenky byly považovány za nehumánní či extrémně pravicové. Nyní nám dala za pravdu Merkelová i další politici, kteří dříve volali po kvótách jako jediném možném řešení. Aby tato dohoda vydržela, budeme muset i my časem ukázat určitou dobrovolnou solidaritu se zeměmi, které jsou vystaveny přílivu uprchlíku, zejména Itálií a Řeckem.

Zásluhy na této dohodě si nyní přisvojuje Andrej Babiš, který nás na summitu reprezentoval. Babiš není mezi lídry EU dobře zapsán, jeho trestní stíhání je v jiných zemích EU vnímáno velmi negativně. Skutečnost, že Německo obrátilo, je výsledek vytrvalého úsilí všech politických představitelů uvnitř velkých evropských politických rodin, nás jako europoslance v Evropské lidové straně nevyjímaje.

V Evropě platí, že abyste byli bráni vážně, musíte být konstruktivní, konzistentní a realističtí. Morální a etické zakotvení, které je důležité např. pro evropskou křesťanskou demokracii, je také stěžejní. Ve svých postojích musíte být především důvěryhodní. Nic z toho Andrej Babiš není a nebude. Včerejší průlomová dohoda jeho zásluhou není. Je to plod naší vytrvalé práce uvnitř Rady a Evropského parlamentu. K něčemu jsou naši zástupci v Bruselu dobří, nemyslíte?

Autorka je poslankyní Evropského parlamentu zvolená za KDU-ČSL.

Michaela ŠojdrováMichaela Šojdrováautor: Info.cz

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232