EU prokázala, že se o migraci umí dohodnout. Babišova zásluha to ale není. Komentář M. Šojdrové | info.cz

Články odjinud

EU prokázala, že se o migraci umí dohodnout. Babišova zásluha to ale není. Komentář M. Šojdrové

Summit EU, který se věnoval migraci, se dohodl na řadě významných bodů. Podle české europoslankyně Michaely Šojdrové si ale zásluhy za jejich dojednání neprávem připisuje premiér Andrej Babiš. „Nechci, aby to znělo povýšeně, ale to, co bylo včera dohodnuto, říkám se svými kolegy z KDU-ČSL již několik let. Donedávna jsme byli v menšině a naše myšlenky byly považovány za nehumánní či extrémně pravicové,“ píše europoslankyně. Proč tomu tak bylo a kdo tedy za dohodu s ostatními státy EU může, si můžete přečíst v jejím komentáři pro INFO.CZ.

Včera v noci (28.6.2018, pozn.red.) došlo k průlomové dohodě na summitu lídrů EU v Bruselu v otázce migrace. Představitelé zemí EU se dohodli na tom, že zřídí zadržovací centra pro ekonomické migranty v Africe, kam je budou moci vracet i z Evropy. Aby bylo odlehčeno Itálii, která hrozila, že plány zablokuje, navrhl prezident Macron, že některé státy EU dobrovolně převezmou do speciálních center (hot-spotů) uprchlíky z Itálie a budou vyřizovat jejich žádosti o azyl na svém území.

Zároveň definitivně padla myšlenka tzv. povinných kvót, tj. povinné rozdělování žadatelů o azyl do všech zemí EU. Prosadila se tak idea tzv. flexibilní solidarity a nutnosti zadržovat tok migrantů již mimo EU. Tato dohoda zároveň zabrání tomu, aby Německo, Rakousko či jiné země musely zavést kontroly na hranicích. Schengen a volné cestování přes hranice je zachráněno, což je skvělá zpráva pro českou veřejnost a podniky.

Nechci, aby to znělo povýšeně, ale to, co bylo včera dohodnuto, říkám se svými kolegy z KDU-ČSL již několik let. Donedávna jsme byli v menšině a naše myšlenky byly považovány za nehumánní či extrémně pravicové. Nyní nám dala za pravdu Merkelová i další politici, kteří dříve volali po kvótách jako jediném možném řešení. Aby tato dohoda vydržela, budeme muset i my časem ukázat určitou dobrovolnou solidaritu se zeměmi, které jsou vystaveny přílivu uprchlíku, zejména Itálií a Řeckem.

Zásluhy na této dohodě si nyní přisvojuje Andrej Babiš, který nás na summitu reprezentoval. Babiš není mezi lídry EU dobře zapsán, jeho trestní stíhání je v jiných zemích EU vnímáno velmi negativně. Skutečnost, že Německo obrátilo, je výsledek vytrvalého úsilí všech politických představitelů uvnitř velkých evropských politických rodin, nás jako europoslance v Evropské lidové straně nevyjímaje.

V Evropě platí, že abyste byli bráni vážně, musíte být konstruktivní, konzistentní a realističtí. Morální a etické zakotvení, které je důležité např. pro evropskou křesťanskou demokracii, je také stěžejní. Ve svých postojích musíte být především důvěryhodní. Nic z toho Andrej Babiš není a nebude. Včerejší průlomová dohoda jeho zásluhou není. Je to plod naší vytrvalé práce uvnitř Rady a Evropského parlamentu. K něčemu jsou naši zástupci v Bruselu dobří, nemyslíte?

Autorka je poslankyní Evropského parlamentu zvolená za KDU-ČSL.

Michaela ŠojdrováMichaela Šojdrováautor: Info.cz

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud