Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU prokázala, že se o migraci umí dohodnout. Babišova zásluha to ale není. Komentář M. Šojdrové

EU prokázala, že se o migraci umí dohodnout. Babišova zásluha to ale není. Komentář M. Šojdrové

Summit EU, který se věnoval migraci, se dohodl na řadě významných bodů. Podle české europoslankyně Michaely Šojdrové si ale zásluhy za jejich dojednání neprávem připisuje premiér Andrej Babiš. „Nechci, aby to znělo povýšeně, ale to, co bylo včera dohodnuto, říkám se svými kolegy z KDU-ČSL již několik let. Donedávna jsme byli v menšině a naše myšlenky byly považovány za nehumánní či extrémně pravicové,“ píše europoslankyně. Proč tomu tak bylo a kdo tedy za dohodu s ostatními státy EU může, si můžete přečíst v jejím komentáři pro INFO.CZ.

Včera v noci (28.6.2018, pozn.red.) došlo k průlomové dohodě na summitu lídrů EU v Bruselu v otázce migrace. Představitelé zemí EU se dohodli na tom, že zřídí zadržovací centra pro ekonomické migranty v Africe, kam je budou moci vracet i z Evropy. Aby bylo odlehčeno Itálii, která hrozila, že plány zablokuje, navrhl prezident Macron, že některé státy EU dobrovolně převezmou do speciálních center (hot-spotů) uprchlíky z Itálie a budou vyřizovat jejich žádosti o azyl na svém území.

Zároveň definitivně padla myšlenka tzv. povinných kvót, tj. povinné rozdělování žadatelů o azyl do všech zemí EU. Prosadila se tak idea tzv. flexibilní solidarity a nutnosti zadržovat tok migrantů již mimo EU. Tato dohoda zároveň zabrání tomu, aby Německo, Rakousko či jiné země musely zavést kontroly na hranicích. Schengen a volné cestování přes hranice je zachráněno, což je skvělá zpráva pro českou veřejnost a podniky.

Nechci, aby to znělo povýšeně, ale to, co bylo včera dohodnuto, říkám se svými kolegy z KDU-ČSL již několik let. Donedávna jsme byli v menšině a naše myšlenky byly považovány za nehumánní či extrémně pravicové. Nyní nám dala za pravdu Merkelová i další politici, kteří dříve volali po kvótách jako jediném možném řešení. Aby tato dohoda vydržela, budeme muset i my časem ukázat určitou dobrovolnou solidaritu se zeměmi, které jsou vystaveny přílivu uprchlíku, zejména Itálií a Řeckem.

Zásluhy na této dohodě si nyní přisvojuje Andrej Babiš, který nás na summitu reprezentoval. Babiš není mezi lídry EU dobře zapsán, jeho trestní stíhání je v jiných zemích EU vnímáno velmi negativně. Skutečnost, že Německo obrátilo, je výsledek vytrvalého úsilí všech politických představitelů uvnitř velkých evropských politických rodin, nás jako europoslance v Evropské lidové straně nevyjímaje.

V Evropě platí, že abyste byli bráni vážně, musíte být konstruktivní, konzistentní a realističtí. Morální a etické zakotvení, které je důležité např. pro evropskou křesťanskou demokracii, je také stěžejní. Ve svých postojích musíte být především důvěryhodní. Nic z toho Andrej Babiš není a nebude. Včerejší průlomová dohoda jeho zásluhou není. Je to plod naší vytrvalé práce uvnitř Rady a Evropského parlamentu. K něčemu jsou naši zástupci v Bruselu dobří, nemyslíte?

Autorka je poslankyní Evropského parlamentu zvolená za KDU-ČSL.

Michaela ŠojdrováMichaela Šojdrováautor: Info.cz

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744