Hledá se žena s názorem. Komentář europoslankyně Michaely Šojdrové | info.cz

Články odjinud

Hledá se žena s názorem. Komentář europoslankyně Michaely Šojdrové

Ženy studují politiku, ekonomiku, lidská práva, různé vědní obory a jsou ve svých oborech úspěšné. Přesto jsou ženy v médiích citovány jako expertky jen v 17 % zpráv a jen 18 % jich vystupuje v roli komentátorek politiky nebo jiné oblasti lidské činnosti.  

Mezi absolventy žurnalistiky a mediálních oborů je 68 % žen, v médiích jich ale zůstane pracovat jen 40 % a v managementu mediálních společností je jich ještě méně, asi 30 %. A kam se poděly režisérky? V roce 2016 režírovalo filmy jen 4,2 % žen. Otevřete si noviny, nebo si zapněte televizi, podívejte se na titulky na konci filmu. 

Ženy mají stejný talent a předpoklady jako muži. A o tom, že mají svůj názor, často odlišný od toho mužského, taky asi nikdo nepochybuje. Proč jejich názor není příliš slyšet a vidět v médiích? 

Když jsem o studii a zprávě o ženách v mediích, kterou mám v Evropském parlamentu na starosti, vyprávěla na obědě jednomu z českých kolegů, který přijel do Bruselu, měl jediný komentář – to nemáte v Evropském parlamentu na práci nic důležitějšího? Ostatní kolegové byli přívětivější – moje poznámka, že budu slavit MDŽ prezentací zprávy o ženách v médiích, je jen upřímně rozesmála. 

Upřímně, MDŽ je pro mě podobně jako pro řadu lidí mé generace zatížený komunistickou minulostí. Mladá generace, ani Brusel, si tuto zátěž nenesou a slaví se tu každý rok hodně. Tedy, spíše než slaví, se diskutuje o tom, že ženy stále naráží na skleněný strop v mnoha oblastech a jejich zastoupení v politice a ve vedení firem, včetně těch mediálních, je velmi slabé. Ráda využívám příležitosti upozornit na to, že bez ženského názoru ve společnosti a médiích se k lidem dostává jen část pravdy, nedokončený příběh. 

Důležitá témata, která hýbou světem – migrace, bezpečnost a terorismus se dotýkají mužů i žen. Ženský pohled, otázky i odpovědi se určitě liší od těch mužských. Ženy analyzují situaci jinak a jinak řeší krize. Mají názor i na jiné věci, než jsou výchova dětí a kvalita pracích prášků.

Michaela Šojdrová je česká europoslankyně zvolená za KDU-ČSL. Je členkou Výboru pro kulturu a vzdělávání, Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví a Výbor pro zaměstnanost a sociální věci.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud