Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hledá se žena s názorem. Komentář europoslankyně Michaely Šojdrové

Hledá se žena s názorem. Komentář europoslankyně Michaely Šojdrové

Ženy studují politiku, ekonomiku, lidská práva, různé vědní obory a jsou ve svých oborech úspěšné. Přesto jsou ženy v médiích citovány jako expertky jen v 17 % zpráv a jen 18 % jich vystupuje v roli komentátorek politiky nebo jiné oblasti lidské činnosti.  

Mezi absolventy žurnalistiky a mediálních oborů je 68 % žen, v médiích jich ale zůstane pracovat jen 40 % a v managementu mediálních společností je jich ještě méně, asi 30 %. A kam se poděly režisérky? V roce 2016 režírovalo filmy jen 4,2 % žen. Otevřete si noviny, nebo si zapněte televizi, podívejte se na titulky na konci filmu. 

Ženy mají stejný talent a předpoklady jako muži. A o tom, že mají svůj názor, často odlišný od toho mužského, taky asi nikdo nepochybuje. Proč jejich názor není příliš slyšet a vidět v médiích? 

Když jsem o studii a zprávě o ženách v mediích, kterou mám v Evropském parlamentu na starosti, vyprávěla na obědě jednomu z českých kolegů, který přijel do Bruselu, měl jediný komentář – to nemáte v Evropském parlamentu na práci nic důležitějšího? Ostatní kolegové byli přívětivější – moje poznámka, že budu slavit MDŽ prezentací zprávy o ženách v médiích, je jen upřímně rozesmála. 

Upřímně, MDŽ je pro mě podobně jako pro řadu lidí mé generace zatížený komunistickou minulostí. Mladá generace, ani Brusel, si tuto zátěž nenesou a slaví se tu každý rok hodně. Tedy, spíše než slaví, se diskutuje o tom, že ženy stále naráží na skleněný strop v mnoha oblastech a jejich zastoupení v politice a ve vedení firem, včetně těch mediálních, je velmi slabé. Ráda využívám příležitosti upozornit na to, že bez ženského názoru ve společnosti a médiích se k lidem dostává jen část pravdy, nedokončený příběh. 

Důležitá témata, která hýbou světem – migrace, bezpečnost a terorismus se dotýkají mužů i žen. Ženský pohled, otázky i odpovědi se určitě liší od těch mužských. Ženy analyzují situaci jinak a jinak řeší krize. Mají názor i na jiné věci, než jsou výchova dětí a kvalita pracích prášků.

Michaela Šojdrová je česká europoslankyně zvolená za KDU-ČSL. Je členkou Výboru pro kulturu a vzdělávání, Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví a Výbor pro zaměstnanost a sociální věci.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867