Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

I já jsem Česká televize. Komentář M. Šojdrové

I já jsem Česká televize. Komentář M. Šojdrové

Média jsou jedním z pilířů demokracie. Není náhodou, že ti kteří vládnou nebo chtějí vládnout, je chtějí ovládat. Proto veřejnoprávní televize a rozhlas mají nezastupitelnou roli a jejich nezávislost musíme chránit.

Minulou středu proběhl již podruhé akt jmenování Andreje Babiše premiérem. Ponechme stranou premiérovo dosud neukončené sestavování vlády. Jiného politika by zřejmě prezident nejenom tímto úkolem podruhé nepověřil, ale veřejně by jej označil za zcela politicky neschopného. Andrej Babiš nenápadně, bez doprovodu štiplavých bonmotů proplul ceremonií. Tentokrát to – po kolikáté už – schytala od prezidenta veřejnoprávní Česká televize.

Ta podle prezidenta Zemana představuje „to nejhorší“ z české mediální scény. Připomeňme si, že podobnou rétoriku na adresu médií si prezident Zeman neodpustil ani při svém inauguračním projevu letos v březnu.

Každý máme právo na svůj názor na to, co představuje „to nejhorší“ z české mediální scény. V debatě o médiích mi ale osobně nejvíce vadí to, že kopání nejvyšších ústavních činitelů do médií se pomalu stává součástí naší politické (ne)kultury.

Prezident ve svých útocích na ČT není sám. Přidávají se k němu i další, zejména „jeho věrní“: bolševici různých odstínů. Je to jasný signál. Nechtějí svobodnou a nezávislou ČT. Chtějí, aby jim sloužila jako tlampač svých nebezpečných názorů (protože paušálně označovat Romy za bezpečností riziko je nebezpečné, pane poslanče Okamuro).

Podle nejnovějšího průzkumu CVVM důvěřuje prezidentovi 51 % dotázaných. To je fakt a realita. Ale my ostatní, kteří pamatujeme na Falkon Capital a další kontroverzní fakta z politického života Miloše Zemana, to nevzdáme. Budeme i nadále bránit veřejnoprávní média. Budeme chránit liberální demokracii u nás. A chceme, aby nás bylo slyšet - na Hradě, v Rusku i v Číně.

Podobně jako Miloš Zeman, i já jsem dostala důvěru přímo od voličů. Jim se odpovídám. Jejich názory reprezentuji a hájím. A proto všechny demokraticky smýšlející lidi ujišťuji, že „i já jsem Česká televize“.

Michaela Šojdrová je poslankyní Evropského parlamentu zvolená za KDU-ČSL.

Michaela ŠojdrováMichaela Šojdrováautor: Info.cz

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1