Články odjinud

Jak bojovat proti czexitu: Na nereálné sliby platí pouze nereálná hrozba. Komentář Karla Havlíčka

Jak bojovat proti czexitu: Na nereálné sliby platí pouze nereálná hrozba. Komentář Karla Havlíčka

Pokud chceme zažít skutečný Czexit, potom pokračujme v akademické rétorice, založené na konkurenceschopnosti naší ekonomiky a výhodách evropského superstátu. Ne snad, že by to nebyla částečně pravda, ale přesně proto Britové dnes sčítají všechny ztráty, které jim Brexit přinesl. 

I když se to někomu nemusí líbit, tak populistické názory nelze přebít seriózními argumenty, ale pouze argumenty neméně populistickými. Slušná rétorika a podložené ekonomické analýzy neměly v ostrovní zemi šanci vzdorovat počtu nových nemocnic, vystavěných za úspory vystoupení z EU. Fakt, že to byl nesmysl, je stejně tak nepodstatný jako to, že se političtí moderátoři brexitu vypařili jak pára nad hrncem týden po referendu. Jestli něco totiž populisté očekávají, tak je to serióznost jejich oponentů a předpoklad, že nikdo z nich se neopováží střílet stejnými náboji. Proto často vítězí.

Co by tedy Czexit přinesl?

Lidé by přišli o práci. Nejnižší míra nezaměstnanosti v Evropě by u nás díky poklesu exportu a importu evropského zboží stoupla podle odhadů na čtyřnásobek a lidí bez práce by byl skoro milion. Obyvatel ve městech by se to dotklo méně, zato sehnat práci na venkově, v příhraničí a v ohrožených regionech by bylo prakticky nemožné.

Znehodnotila by se koruna. Dovozové zboží by se podobně jako v Rusku stalo luxusním produktem, který by se lidem pořádně prodražil. Za průměrnou mzdu by si našinci ve srovnání s vyspělou Evropou kupovali stále méně, cestování do Rakouska by se každému turistovi prodražilo nejméně o třetinu, na lyžařské víkendy bychom začali jezdit opět na Špičák.

Na všech přechodech do Chorvatska by se opět stály nekonečné fronty, hraniční kontroly by neminuly každého, kdo se chystá zajet si nakoupit na vánoční trhy do Drážďan či do Polska. Na přechodech by stála policie a zapomenutý pas cyklisty na Šumavě by znamenal čelem vzad. Pochopitelně každý nákup v okolních zemích by se musel proclít.

Nastal by konec možnosti studia našich dětí a vnoučat na evropských univerzitách, neboť výměnný program, umožňující studentské pobyty v EU zdarma, by vystřídala standardní komerční nabídka, spočívající v ceně jednoho semestru ve Francii za 200 tisíc korun. Skončily by i výměnné středoškolské pobyty a možnost zahájení pracovní kariéry našich dětí v zahraničí.

Přišli bychom o bezpečnostní pojistku, vyplývající z kupecké úvahy, že ekonomicky silnou skupinu nikdo nenapadne. Nově nabytá svoboda by byla na úrovni hrdého vojáka v poli, ze všeho nejvíce připomínající rozhádanou a zranitelnou Ukrajinu. Pro dokreslení bych se nebál ukázat ilustrační obrázek Donbasu v roce 2013 a nyní.

Nepochybně bychom vymysleli ještě celou řadu dalších černých scénářů. Že se nedá nic z výše uvedeného prokázat? Možná nedá, ale stejně tak se nedá ani nic zcela vyvrátit. Je jasné, že celonárodní diskuse o czexitu již začala. A pokud nechceme, abychom za pár let počítali ztráty, pak nemá cenu ekonomickými argumenty přesvědčovat přesvědčené. Na nereálné sliby platí pouze stejně nereálná hrozba. Je to sice drsnější metoda, ale pro celkový efekt to má smysl udělat. Rozhoduje totiž výsledek a nikoliv úmysl.

Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků

 

 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud