Kam dál v Česku? Zamyšlení europoslance Pavla Svobody | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kam dál v Česku? Zamyšlení europoslance Pavla Svobody

Kam dál v Česku? Zamyšlení europoslance Pavla Svobody

Vyšli jsme do ulic, abychom vyjádřili nesouhlas s některými politiky, kteří se ale dostali k moci demokraticky. Výzkumy veřejného mínění potvrzují, že jejich podpora je stabilní. Můžeme si stokrát říkat, že u nás neplatí, že hlas lidu je hlas boží. Můžeme si stěžovat na ovlivňování voleb emocemi a dezinformacemi. Demokracie tu ukazuje své meze. Problém je v nedostatku informací. Problém je v elementární slušnosti. Staromilci tomu říkají ctnost.

Především si nezoufejme. Boj s lidskými nedostatky, otravujícími společenské soužití, tady patrně byl vždycky, což dokazuje slavný Shakespearův sonet č. 66. Nesmíme to vzdát.

Nehodlám objevovat Ameriku. Nedokáži to vyjádřit lépe než francouzský filozof Paul Janet (1823-1899), který před cca 140 lety napsal: „Ctnost zachraňuje státy a zkaženost je ničí. Necením málo zákonitých záruk veřejné svobody; mám úctu k zásadám politického hospodářství; ale kdybych měl nějakou oprávněnost, abych statečně mluvil k lidem této doby, řekl bych jim: ‚Milujete spravedlnost? Umíte si vážiti zákonů, byť i měly nedostatky, a úřadů, byť i nedokonalých? Umíte milovati právo sousedovo jako svoje vlastní? Necítíte nenávisti k těm, kdož mají víc než vy, ani opovržení k těm, kteří mají méně? Milujete více čest než bohatství a počestnou prostřednost víc než špatně zjednanou velikost? Jste schopni mluviti svobodně a při tom nenapadati, nelhati a nerozdmýchati stát? Umíte setrvati na své myšlence a uchovati své svědomí a při tom neučiniti násilí myšlence a svědomí druhých? Umíte konečně milovati svobodu a nechtít při tom panovati? Umíte-li to, zasluhujete, abyste byli občany; pakli neumíte, jest vaše politická a hospodářská věda od základu chybná a všecky revoluce světa vám nedají toho, čeho si žádáte.“

(Paul Janet, Dějiny vědy politické se zřetelem k mravovědě, kap. Poměr mravouky a politiky, str. XV, česky vyšlo nákladem Jana Laichtera na Královských Vinohradech v Praze r. 1896)

Přiznejme si například, že naše představa o dialogu je taková, že partner převezme náš názor. Jdeme do dialogu s tím, že by partner mohl mít alespoň částečně pravdu, a že tudíž i já jsem ochoten se přizpůsobit?

Mnoho politické moudrosti v humorném oděvu nalezneme u G. K. Chestertona (souhrn zde). Svoji schopnost lapidární syntézy dokázal, když okolo r. 1940 na otázku deníku The Times, co by se mělo zásadně změnit, aby společnost byla lepší, odpověděl Chesterton: „Vážení! Já.“

Pavel Svoboda je český europoslanec, který v Evropském parlamentu vede výbor pro právní záležitosti. Bruselský server Politico ho označil za jednoho nevlivnějších evropských poslanců.

Pavel Svoboda

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.