Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KOMENTÁŘ: Přesluhuje Rychetský? ÚS šéfuje 15 let a k rezignaci se nechystá. Je to ale dobře

KOMENTÁŘ: Přesluhuje Rychetský? ÚS šéfuje 15 let a k rezignaci se nechystá. Je to ale dobře

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský má za sebou polovinu svého druhého mandátu a v čele nejdůležitějšího soudu v zemi může strávit dalších pět let. V roce 2013, kdy se o další funkční období ucházel, to přitom vypadalo, že v létě roku 2018 povede Ústavní soud už úplně někdo jiný, nebo už se alespoň Rychetský bude brzy loučit. K ničemu takovému ale nedošlo a je pravděpodobné, že současný šéf Ústavního soudu dobrovolně dříve neskončí. Je to pro české právo dobrá zpráva?

Ve čtvrtek 20. června 2013 předstoupil před senátory prezident Miloš Zeman. Navrhl jim totiž další čtyři kandidáty na nové ústavní soudce a před klíčovým hlasováním horní komory je přišel osobně podpořit. Očekával, že i tentokrát potvrdí jeho volbu, stejně jako se tomu stalo před pár týdny v případě Milady Tomkové, Jana Filipa, Jaroslava Fenyka a Vladimíra Sládečka.

Tentokrát ale byla sestava navržených soudců ještě prestižnější. O další funkční období se totiž ucházel i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podle svých dřívějších slov, pronesených například před senátním Ústavně-právním výborem, chtěl v čele Ústavního soudu ještě nějakou dobu zůstat, aby dohlédl na kontinuitu jeho fungování.

Slova o tom, že všechno nemusí jít tak rychle, aby skutečně skončil dříve, než bude muset, nebo o tom, že když stojí v čele Konference evropských ústavních soudů, nebylo by to vhodné, nabrala svou intenzitu až mnohem později.

Co si myslel Zeman o Rychetském?

Svou roli v tom jistě sehrály i postupně zhoršující se vztahy s prezidentem Milošem Zemanem. Je zajímavé podívat se na to, co Zeman říkal o Rychetském, když jej senátorům před pěti lety představoval. 

„S Pavlem Rychetským jsem se seznámil v říjnu 1989, kdy jsem podával žalobu na deník Rudé právo – a on mě tehdy zastupoval. Znali jsme se poté ve Federálním shromáždění, v sociální demokracii, a když jsem vstoupil do vlády, požádal jsem pana Rychetského, ať vykonává funkci místopředsedy vlády a předsedy Legislativní rady,” popisoval tehdy prezident.

„Tato Legislativní rada byla složena z 24 špičkových odborníků v právní problematice, a musím říci, že pracovala velmi dobře. Právě Pavel Rychetský byl v mé vládě hlavním organizátorem přijímání zákonů, založených na harmonizaci právního řádu České republiky s evropským právem. Je to člověk, který dokázal hájit své vlastní stanovisko, a přitom plně respektovat mnohdy odlišná stanoviska ostatních, což se naposledy prokázalo právě při projednávání církevních restitucí u Ústavního soudu. Toto vše jsou důvody, proč v rámci těchto čtyř kandidátů mohu mluvit alespoň o člověku, kterého velmi dobře znám a kterého proto s čistým svědomím mohu doporučit,” pěl Zeman na Rychetského chválu podle senátního stenozáznamu.

A sám zmínil i to, že Rychetský chce skončit o dost dříve, než mu oficiálně vyprší mandát: „Vím, že proti Pavlu Rychetskému mluví jeden argument – jeho úmysl ukončit své období v roce 2017. Chtěl bych vás závěrem svého vystoupení ujistit, že vynaložím veškerou svoji nepopiratelnou výmluvnost, jakož i oslnivé osobní kouzlo, které je mně vlastní k tomu, abych v případě, když Pavla Rychetského schválíte, ho přesvědčil, aby vykonával svoji funkci patřičných deset let.”

Stenozáznam zachycuje i oživení v sále, a to při Zemanově tehdy možná ještě tolik neohraných vtipech.

Jak vidí Pavel Rychetský Ústavní soud?

Slovo tehdy samozřejmě dostal i Pavel Rychetský, který mluvil o poslání soudce. A  i jeho slova se hodí připomenout při jeho dnešním výročí – právě před pěti lety jej totiž Miloš Zeman jmenoval podruhé předsedou Ústavního soudu.

Rychetský na červnové schůzi Senátu mimo jiné popsal, co pro něj zejména představuje koncept ústavního soudnictví: „Před téměř třemi sty lety na půdě anglického parlamentu pronesl jeden starý Skot velice významnou větu, Skot jménem Ferguson. Ferguson tehdy řekl: Můžete nám vzít všechna práva a svobody, ale pokud nám ponecháte svobodu projevu, všechna práva a svobody získáme zpět. A to je ta myšlenka, která říká, že jsou významnější hodnoty, než je psané právo. A to jsou ty hodnoty, které jsou spojeny s osobou a institutem soudnictví.”

To, že tato slova trochu protiřečí jinému Rychetskému vyjádření, které pronesl letos pro Hospodářské noviny a týkaly se naznačené cenzury sociálních sítí, ponechme stranou. Věřme, že to Rychetský myslel dobře a mířil zejména na to, co by skutečně mělo být ve veřejném prostoru potíráno.

Tehdy v Senátu ale mluvil rovněž o tom, že ústavní soudnictví je v podobě, ve které ho známe dnes, „reflexí na nejhorší zkušenost, kterou lidstvo zažilo, na zkušenost druhé světové války a hrůz holocaustu.”

„Po druhé světové válce se teprve konstituuje ústavní soudnictví jak výraz vůle společnosti, najít nějakou pojistku, která bude fungovat, když se ukázalo před druhou světovou válkou, že demokracie nemá v sobě dostatek obranných mechanismů a není schopna se sama ubránit,” dodal k tomu Rychetský.

Před pěti lety to ještě nevypadalo, jak toto jeho pojetí Ústavního soudu bude klíčové v roce 2018, a to vzhledem k aktuálním společenským i politickým poměrům. Ochrana demokracie je třeba a je dobře, že si předseda Ústavního soudu uvědomuje svou roli.

Přešlapy pana předsedy? Zatím mu je odpusťme

Pavel Rychetský je tak stále ukázkovým předsedou Ústavního soudu, i když se zvláště v poslední době dopouští určitých přešlapů a s řadou jeho kroků lze minimálně nesouhlasit. Zatím mu je lze odpouštět, jen jen třeba dohlédnout na to, aby jich nebylo ještě více.

Předseda Ústavního soudu tak například komentuje aktuální politickou situaci. Stejně jako, alespoň v náznaku, některé živé kauzy či společenské dění, nejčerstvěji to kolem H-Systemu. Z titulu své funkce by měl ale zůstat daleko zdrženlivější. Zvláště na jaře se pak snažil prostřednictvím médií usilovně zapojit do hledání nového předsedy Nejvyššího správního soudu.

To, že by si toho končícího, Josefa Baxu, představoval jako svého nástupce v čele Ústavního soudu, už ani nebylo tajemstvím. Události posledních let by se ale musely ubírat trochu jinak, aby se nezhoršily Rychetského vztahy s prezidentem a této výměny se podařilo některým justičním špičkám dosáhnout. Vše mohlo být jinak, třeba i pokud by už dříve vznikla Nejvyšší rada soudnictví. Právě Rychetský by se skvěle vyjímal jako její první šéf.

Takzvaný třetí Ústavní soud ale pod jeho vedením získal jasnou tvář skutečné pojistky základních hodnot, byť v některých případech možná až příliš aktivistické. To je ale přirozené, tvoří jej výrazné osobnosti, které mají na právo a spravedlnost své jasné názory. 

Přes to všechno, co mu můžeme vyčítat, buďme za Pavla Rychetského jako předsedu Ústavního soudu rádi. Zvláště v dnešní době.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1