Články odjinud

Kvóty nejsou mrtvé, bulharské předsednictví je vydatně živí. Komentář europoslance Petra Ježka

Čas od času slyšíme nebo čteme, že „kvóty“ jsou mrtvé, že někdo někomu slíbil, že nebudou, nebo že se o reformě azylu nebude rozhodovat kvalifikovanou většinou, jak určují smlouvy, ale jednomyslně. A tak bychom mohli pokračovat. Jaký je ve skutečnosti stav této otázky, o níž nakonec rozhodne Rada ministrů EU a Evropský parlament na společných jednáních? A s čím novým přichází Bulharsko, které nyní Radě ministrů předsedá?

Jednorázové rozhodnutí o relokaci určitého počtu žadatelů o azyl z Itálie a Řecka, které schválili ministři vnitra zemí EU v Radě v září 2015, po dvou letech vypršelo a zůstala po něm m. j. žaloba Evropské komise u Soudního dvora EU proti České republice, Polsku a Maďarsku kvůli porušení práva EU. V současnosti EU pracuje na plánované reformě společného evropského azylového systému, jejíž součástí má být podle návrhu Evropské komise z roku 2016 i přerozdělování azylantů („kvóty“). 

Evropský parlament už své stanovisko pro jednání přijal, přičemž obsahuje přerozdělování azylantů nejen při významném nárůstu jejich počtu v některé zemi unie, jak navrhla Komise, ale automatický rozdělovací mechanismus v rámci zemí EU při příchodu každého žadatele o azyl a bez ohledu na stát, v němž do unie vstoupí. 

Pokud jde o Radu EU, v níž jsou zastoupeny všechny členské státy, ta na expertní úrovni projednává dva týdny starý návrh bulharského předsednictví na „opatření a dodatečná kritéria v reakci na náročné okolnosti a vážnou krizi“. O co v něm jde? 

Jako „náročné okolnosti“ bulharské předsednictví označuje situaci, v níž by počet žádostí o azyl dosáhl v některém členském státě 100 % definovaného spravedlivého podílu daného státu na celkovém počtu žádostí v EU. Automatickou reakcí by v takovém případě byla přímá finanční pomoc danému státu, technická a materiální pomoc v oblasti azylu, ochrany hranic a návratů odmítnutých žadatelů. Ostatní členské státy by mohly na dobrovolné bázi přebírat žadatele o azyl z daného státu a Evropská komise by připravila analýzu situace zaměřenou m. j. na vnější opatření ke snížení přílivu žadatelů. 

Pokud by se přijatá opatření ukázala jako nedostatečná a podíl žadatelů v daném státě by vzrostl na 160 % podílu a zároveň na víc než 0,1 % počtu jeho obyvatel, Rada by na návrh Komise rozhodla kvalifikovanou většinou o povinném přerozdělování žadatelů do ostatních členských států. Pokud by Rada nepřijala rozhodnutí (nepodpořila by ho kvalifikovaná většina) a počet žadatelů v daném státě by vzrostl na 180 % podílu, rozhodnutí Rady o návrhu Komise by bylo považováno za přijaté, pokud by ho Rada kvalifikovanou většinou neodmítla do dvou týdnů od dosažení 180% podílu (tzv. obrácená kvalifikovaná většina). Kritériem počtu pro alokování žadatelů o azyl by měl být stejným dílem podíl státu na HDP a obyvatelstvu EU. 

Návrh dále počítá s tím, že celkový počet žadatelů o azyl z jednoho státu EU by měl být nanejvýš 200 tisíc na období dvou let. Členský stát by se mohl „vykoupit“ z přejímání žadatelů, maximálně do výše 25 % své kvóty částkou 30 tisíc eur za osobu indexovanou poměrem HDP na hlavu vykupujícího státu vůči průměru EU. 

Bulharské předsednictví v návrhu popisuje i „vážnou krizi“. Ta by podle něj nastala v momentě, pokud by se předcházející opatření ukázala být jako nedostatečná. V takovém případě by Rada měla možnost kvalifikovanou většinou na návrh Komise činit prováděcí rozhodnutí o dodatečném přerozdělování žadatelů o azyl, které již nebude omezené horní hranicí 200 tisíc žadatelů z daného státu. 

Je jasné, že bulharské předsednictví usiluje o kompromis, o čemž m. j. svědčí i na jedné straně odmítavý postoj k návrhu ze strany států, které jsou proti jakémukoli přerozdělování azylantů (zejm. V4), a na druhé straně zemí podporujících co největší přerozdělování (uprchlickou a migrační krizí nejvíce postižené jižní země a mnohé další). První skupina by přinejmenším chtěla mechanismus nastavit tak, aby povinné přerozdělování v praxi v zásadě nespustil, druhá by chtěla přerozdělovat při co nejmenším počtu žadatelů a automaticky. 

Většinová představa v Radě EU je v současnosti taková, že nebude-li dosaženo shody do konce června, tedy bulharského předsednictví, následující rakouské předsednictví předloží poslední verzi textu podporovanou většinou států k rozhodnutí Radě EU kvalifikovanou většinou (v souladu se zakládajícími smlouvami). Bude-li schválen, začne Rada jednat s Evropským parlamentem o výsledné podobě reformy společného evropského azylového systému. 

Jakkoli technicky a matematicky mohou být návrhy na přerozdělování teoreticky propracované, je stále otázkou, zda mohou dobře fungovat v praxi, kdy představy obyvatel různých zemí EU ale také žadatelů o azyl z různých třetích zemí mohou být odlišné. 

Spíše než o kvótách na uprchlíky se bavme o praktičtějším řešení 

Jako alternativu k debatám o technice přerozdělování bych upřednostnil praktičtější přístup, opřený o pozitivní zkušenosti. Klíčovou je dva roky stará dohoda mezi EU a Tureckem (společné prohlášení), která zastavila migrační proud přes Turecko do unie. Autorem myšlenky na tuto dohodu, který ji nakonec díky své neúnavné aktivitě i prosadil do praxe, je Gerald Knaus z analytického střediska Iniciativa pro evropskou stabilitu (ESI) v Berlíně. Ten v současnosti má i propracovaný plán, jak zastavit nyní nejproblematičtější migrační vlnu, z Libye. A nejen ji. 

Základem plánu je zkrátit dlouhá azylová řízení v Itálii a případně dalších či všech ostatních členských státech na 6 - 8 týdnů, jak to u běžných případů probíhá v Nizozemsku, při zajištění všech práv žadatelů, včetně odvolání atd. Návazným opatřením jsou pak dohody se západoafrickými zeměmi původu migrantů, kdy země budou promptně přejímat odmítnuté žadatele o azyl a výměnou za to se jim od EU dostane benefitů, od finanční pomoci, přes technickou, know-how nebo třeba určitého počtu víz pro studenty. Uvedení těchto opatření do praxe by znamenalo zásadní snížení počtu příchozích ekonomických migrantů; věděli by totiž, že zaplatí tisíce dolarů pouze za to, že po 6-8 týdnech strávených třeba v azylovém zařízení v Itálii budou vráceni domů. Přitom by samozřejmě nadále platilo, že ti, kteří se pro udělení mezinárodní nebo doplňkové ochrany kvalifikují - a z těchto zemí je to zatím jen pod 3 % žadatelů - ji obdrží. 

To vše by zásadně zmírnilo migrační krizi a patrně i oslabilo tlak na přerozdělování žadatelů o azyl. A mohlo vyústit i v to - opět podle G. Knause - že reforma společného evropského azylového systému by umožnila, aby země EU, která nechce v krizové době přejímat azylanty z postižených zemí unie, mohla tuto skutečnost kompenzovat větší angažovaností v zemích původu migrantů podle stanovených pravidel. 

S Gerhardem Knausem jsme jeho návrhy před časem probírali a dohodli jsme se, že mu budu pomáhat s jejich prosazováním na relevantních místech v členských státech a s jejich publicitou. 

Některé jsou již k přečtení zde, včetně analýzy z 26.1. „Jak může azylový systém podle nizozemského vzoru pomoci vyřešit středomořskou uprchlickou krizi“. Jejich autor má oproti mnoha jiným skvělou referenci: stojí za ním nezpochybnitelný úspěch v podobě zastavení nejsilnějšího migračního toku přes Středozemní moře do Evropy.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818