Lid promluvil. Může konec střídání času v EU inspirovat českou politiku? Komentář europoslance Svobody | info.cz

Články odjinud

Lid promluvil. Může konec střídání času v EU inspirovat českou politiku? Komentář europoslance Svobody

Žádná iniciativa se v Evropském parlamentu neprosazuje jednoduše. 751 poslanců představuje 751 názorů a nápadů, kterých chce každý z nich dosáhnout. Naši iniciativu za zrušení střídání času trvalo prosadit téměř celý mandát. Nakonec se to podařilo díky téměř pěti milionům Evropanů. Do této doby byla totiž Evropská komise v tomto problému nečinná, nepovažovala to za nosné téma, ale pak evropský lid promluvil a najednou je to téma, které se objevilo i v letošní Junckerově Zprávě o stavu Unie. Nemůže to být také inspirace pro Česko?

Zrušení střídání času bylo jedním ze slibů, které jsme jako KDU-ČSL dali našim voličům v roce 2014 u voleb do Evropského parlamentu. Jako zvolený europoslanec jsem navázal na interní diskuse některých europoslanců z předchozího volebního období, které však neměly žádné výsledky. Věci se daly do pohybu poté, co se mi podařilo zformovat pracovní skupinu asi 80 europoslanců napříč politickým spektrem všech osmi frakcí Evropského parlamentu. 

Prvním viditelným úspěchem bylo veřejné slyšení Evropského parlamentu nazvané „Nastal čas revidovat letní čas?“ v březnu 2015. Odborníci zde předložili výzkumné poznatky o možném dopadu úpravy letního času na dopravu a cestovní ruch, evropský průmysl, zdraví a na úspory energie. Vědecké důkazy, známé jako studie devíti univerzit, předložené na tomto slyšení, uváděly, že současná úprava letního času má více negativních než pozitivních dopadů. Toto veřejné slyšení zaštiťoval výbor pro právní záležitosti, kterému mám tu čest předsedat, ve spolupráci s dopravním výborem a výborem pro průmysl, výzkum a energetiku. Slyšení se účastnil i senátor Petr Šilar, autor petice For One Time Only. 

Důležitou součástí našich vyjednávání byl kontakt s komisařkou Violetou Bulc. Poté se mi u výzkumné služby Evropského parlamentu podařilo přes právní výbor objednat studii k tématu. Ta dospěla k závěru, že důsledky střídání času pro lidské zdraví jsou vážnější, než se dosud předpokládalo. 

Tato studie byla popudem k tomu, že letos v únoru plénum Evropského parlamentu schválilo můj návrh rezoluce, která vyzvala Evropskou komisi, aby se tímto tématem zabývala a zvážila nový legislativní návrh. Pro rezoluci hlasovalo 384 europoslanců, 153 bylo proti a 12 se zdrželo. Takto přesvědčivý výsledek hlasování pléna Evropského paramentu přiměl Evropskou komisi, aby spustila on-line veřejnou konzultaci. Ta proběhla od 4. července do 16. srpna 2018 a stala se dosud největší veřejnou konzultací vůbec. Do hlasování se zapojilo 4,6 milionů Evropanů, zatímco dosavadní rekord veřejné konzultace byl 550 000 respondentů. 

Zájem o toto téma ze strany občanů mě náramně potěšil. Je to totiž téma, které se týká úplně všech lidí bez rozdílu věku, vzdělání, nebo postavení. Čas ovlivňuje každého z nás bez výjimky. Z oficiálních výsledků víme, že 83 procent respondentů negativní zkušenosti se změnou času. 

Tak jako tak, mediální zájem o usnesení Evropského parlamentu z února 2018 i zájem veřejnosti o veřejnou konzultaci ukazují, že KDU-ČSL se nebála přijít na veřejnost s neprávem zanedbaným, ale důležitým tématem. Jako vedlejší produkt v širším kontextu se ukazuje, že pro mnoho Evropanů byla tato veřejná konzultace objevná v tom, že se vůbec mohou vyjadřovat k iniciativám Evropské unie. Ale dosavadních 486 takových konzultací ukazuje, že Unie chce slyšet názory Evropanů dlouhodobě a systematicky – tak toho využívejme, třeba to poslouží i jako inspirace pro politiku českou.

Autor komentáře je český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL).

Pavel Svoboda

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud