Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lid promluvil. Může konec střídání času v EU inspirovat českou politiku? Komentář europoslance Svobody

Lid promluvil. Může konec střídání času v EU inspirovat českou politiku? Komentář europoslance Svobody

Žádná iniciativa se v Evropském parlamentu neprosazuje jednoduše. 751 poslanců představuje 751 názorů a nápadů, kterých chce každý z nich dosáhnout. Naši iniciativu za zrušení střídání času trvalo prosadit téměř celý mandát. Nakonec se to podařilo díky téměř pěti milionům Evropanů. Do této doby byla totiž Evropská komise v tomto problému nečinná, nepovažovala to za nosné téma, ale pak evropský lid promluvil a najednou je to téma, které se objevilo i v letošní Junckerově Zprávě o stavu Unie. Nemůže to být také inspirace pro Česko?

Zrušení střídání času bylo jedním ze slibů, které jsme jako KDU-ČSL dali našim voličům v roce 2014 u voleb do Evropského parlamentu. Jako zvolený europoslanec jsem navázal na interní diskuse některých europoslanců z předchozího volebního období, které však neměly žádné výsledky. Věci se daly do pohybu poté, co se mi podařilo zformovat pracovní skupinu asi 80 europoslanců napříč politickým spektrem všech osmi frakcí Evropského parlamentu. 

Prvním viditelným úspěchem bylo veřejné slyšení Evropského parlamentu nazvané „Nastal čas revidovat letní čas?“ v březnu 2015. Odborníci zde předložili výzkumné poznatky o možném dopadu úpravy letního času na dopravu a cestovní ruch, evropský průmysl, zdraví a na úspory energie. Vědecké důkazy, známé jako studie devíti univerzit, předložené na tomto slyšení, uváděly, že současná úprava letního času má více negativních než pozitivních dopadů. Toto veřejné slyšení zaštiťoval výbor pro právní záležitosti, kterému mám tu čest předsedat, ve spolupráci s dopravním výborem a výborem pro průmysl, výzkum a energetiku. Slyšení se účastnil i senátor Petr Šilar, autor petice For One Time Only. 

Důležitou součástí našich vyjednávání byl kontakt s komisařkou Violetou Bulc. Poté se mi u výzkumné služby Evropského parlamentu podařilo přes právní výbor objednat studii k tématu. Ta dospěla k závěru, že důsledky střídání času pro lidské zdraví jsou vážnější, než se dosud předpokládalo. 

Tato studie byla popudem k tomu, že letos v únoru plénum Evropského parlamentu schválilo můj návrh rezoluce, která vyzvala Evropskou komisi, aby se tímto tématem zabývala a zvážila nový legislativní návrh. Pro rezoluci hlasovalo 384 europoslanců, 153 bylo proti a 12 se zdrželo. Takto přesvědčivý výsledek hlasování pléna Evropského paramentu přiměl Evropskou komisi, aby spustila on-line veřejnou konzultaci. Ta proběhla od 4. července do 16. srpna 2018 a stala se dosud největší veřejnou konzultací vůbec. Do hlasování se zapojilo 4,6 milionů Evropanů, zatímco dosavadní rekord veřejné konzultace byl 550 000 respondentů. 

Zájem o toto téma ze strany občanů mě náramně potěšil. Je to totiž téma, které se týká úplně všech lidí bez rozdílu věku, vzdělání, nebo postavení. Čas ovlivňuje každého z nás bez výjimky. Z oficiálních výsledků víme, že 83 procent respondentů negativní zkušenosti se změnou času. 

Tak jako tak, mediální zájem o usnesení Evropského parlamentu z února 2018 i zájem veřejnosti o veřejnou konzultaci ukazují, že KDU-ČSL se nebála přijít na veřejnost s neprávem zanedbaným, ale důležitým tématem. Jako vedlejší produkt v širším kontextu se ukazuje, že pro mnoho Evropanů byla tato veřejná konzultace objevná v tom, že se vůbec mohou vyjadřovat k iniciativám Evropské unie. Ale dosavadních 486 takových konzultací ukazuje, že Unie chce slyšet názory Evropanů dlouhodobě a systematicky – tak toho využívejme, třeba to poslouží i jako inspirace pro politiku českou.

Autor komentáře je český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL).

Pavel Svoboda

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1