Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrat staronové kancléřky. Bez Merkelové to v Evropě nepůjde. Glosa Lucie Bednárové

Návrat staronové kancléřky. Bez Merkelové to v Evropě nepůjde. Glosa Lucie Bednárové

Počítat kolika bruselských summitů, tedy vrcholných setkání evropských premiérů a prezidentů, se dosud zúčastnila německá kancléřka Angela Merkelová, nemá smysl – bylo jich opravdu hodně. Nejsilnější unijní ekonomiku totiž Merkelová reprezentuje už od roku 2005 a od minulého týdne, kdy ji Spolkový sněm už počtvrté v řadě zvolil kancléřkou, se s ní v nejvyšších evropských politických kruzích musí počítat na další čtyři roky. Ještě nedávno tomu tak ale nebylo a ve vzduchu to bylo pořádně cítit. Dnes je atmosféra v Bruselu jiná. Zkrátka: čekalo se na Angelu a její vládu.

Třeba takový summit loni v prosinci. Angela Merkelová kráčela po červeném koberci a něco bylo jinak. Všiml si toho každý, nejen my, evropští novináři, kteří na summitech trávíme už nějaký čas, ale i zámořští žurnalisté, kteří tak často nejezdí. „Německá kancléřka Angela Merkelová udávala tón na evropské politické scéně celou poslední dekádu. Když ale procházela přes červený koberec, její obvyklá aura byla pryč,“ napsaly New York Times.

Měly pravdu. Kancléřčini křesťanští demokraté sice vyhráli loni v září německé parlamentní volby, oslabili ale natolik, že se jim několik měsíců nedařilo domluvit koalici. Mluvilo se o tom, že éra Merkelové spěje nenávratně ke konci a je třeba se připravovat na dobu, která přijde po ní. To pořád platí. Ani sama kancléřka, kterou minulý týden do čela nové vlády potvrdil Spolkový sněm, se netají tím, že za čtyři roky s nejvyšší pravděpodobností skončí. Do té doby se s ní ale musí počítat.

A to přesně bylo cítit dnes při její další promenádě po červeném koberci v budově Evropské rady. Merkelová v klasickém saku růžové barvy se sebejistotou jí vlastní předstoupila před novináře a řekla, co měla na srdci. Doplňující otázky reportérů nepřipustila a pokračovala dál. Summit, který dnes večer jedná v Bruselu, má na programu hned několik důležitých bodů, v nichž je názor německé kancléřky klíčový. Tím se ostatně při příjezdu na jednání netajil ani český premiér Andrej Babiš. Na novinářský dotaz, zda by unijní lídři měli v rámci společného postupu vůči Moskvě kvůli kauze Skripal přikročit k vyhošťování ruských diplomatů, odpověděl, že si rád vyslechne přímé reakce velkých států unie, zejména pak německou kancléřku. Další signál, že bez Merkelové Evropa – minimálně při summitech na bruselské půdě - neběží naplno.

Angela Merkelová je zkrátka zpátky. A ví to Němci i jejich partneři v jednání, což dnes večer potvrdil také nejmenovaný diplomat, který se pohybuje v jejich blízkosti. Na německé straně je prý ve srovnání s předchozími summity cítit znovu nabytá jistota a při výměně názorů se mluví více otevřeně. A to je dobře. Evropa potřebuje jít kupředu a bez Německa to nepůjde.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867