Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nehrajme šiřitelům „fake news“ do karet. Komentář europoslanců K. Konečné a J. Maštálky

Nehrajme šiřitelům „fake news“ do karet. Komentář europoslanců K. Konečné a J. Maštálky

Se zájmem jsme si přečetli článek od Michala Půra, kde nás a dalších 100 europoslanců napříč politickým spektrem viní z toho, že jsme snad málem placeni velkými firmami, jako je Google. V reakci na toto obvinění uvádíme následující:

Článek 11 směrnice o autorském právu, který M. Půr tak obhajuje, je údajně namířený proti online službám, jako je Google News, které zajišťují vyhledávání novinových článků. Tyto služby zpravodajským serverům zvyšují návštěvnost a tedy i příjmy z reklamy, v některých případech až o desítky procent. Návrh, který leží na stole, požaduje, aby vyhledávače vydavatelům ještě navíc platily.

Navíc článek 11 vyžaduje od každého, kdo využívá byť i jen části publikovaných článků, aby si vyžádal licenci od vydavatele. Je smutné, že nás autor zmíněného článku nutí snad k podpoře omezování základních práv a svobod občanů, jako je svoboda projevu a šíření informací. Protože to přesně se v praxi stane. Nařízení totiž dopadne na téměř každé sdílení odkazů na článek na sociálních sítích. A co udělá běžný uživatel sociální sítě? Raději odkazy na články začne plošně mazat, než aby platil licenční poplatky. Tím však silně omezíme možnost sdílení informací na internetu.

Tento návrh má také údajně přispět k rozvoji kvalitní žurnalistiky a bojovat tak proti „fake news“. Samozřejmě i my bychom byli rádi za kvalitní žurnalistiku. Nicméně jsme, a to spolu se stovkami internetových uživatelů a občanů a to nejen z ČR, kteří nám doslova denně píší, přesvědčeni, že dopady navrhované reformy budou zcela opačné. Je přece velice pravděpodobné, že někdo, kdo chce šířit tzv. „fake news“, nebude vyžadovat licenci na zobrazení svého obsahu, který se tak pro běžného uživatele stane mnohem lákavější ke „kliknutí“. Také tím jen hrajeme šiřitelům „fake news“ do karet.

Dále nechápeme, proč bychom měli zavádět na celo-unijní úrovni něco, co již ve dvou členských státech selhalo. Ve Španělsku podobné snahy vedly k tomu, že všechny novinové vyhledávače ukončily činnost a Google jednoduše zablokoval zobrazování zpráv z této země. Místní zpravodajské servery tak přišly o 6-14 % příjmů. V Německu ukončily činnost všechny vyhledávače kromě Google News, který od vydavatelů dostal bezplatnou licenci.

A na závěr nelze nezmínit, že se autor zaměřuje jen na článek 11 návrhu, přičemž zcela opomíjí článek 13 směrnice, který počítá v podstatě s celoplošným filtrováním obsahu na internetu, a jeho dopady mohou být velmi nebezpečné.

A tak se s autorem článku můžeme shodnout pouze na jediném, „potřebujeme kvalitní žurnalistiku a nikoli pouze poloviční informace“.

Kateřina Konečná a Jiří Maštálka jsou poslanci Evropského parlamentu zvolení za KSČM.

Kateřina Konečná

Jiří Maštálka

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1