Nehrajme šiřitelům „fake news“ do karet. Komentář europoslanců K. Konečné a J. Maštálky | info.cz

Články odjinud

Nehrajme šiřitelům „fake news“ do karet. Komentář europoslanců K. Konečné a J. Maštálky

Se zájmem jsme si přečetli článek od Michala Půra, kde nás a dalších 100 europoslanců napříč politickým spektrem viní z toho, že jsme snad málem placeni velkými firmami, jako je Google. V reakci na toto obvinění uvádíme následující:

Článek 11 směrnice o autorském právu, který M. Půr tak obhajuje, je údajně namířený proti online službám, jako je Google News, které zajišťují vyhledávání novinových článků. Tyto služby zpravodajským serverům zvyšují návštěvnost a tedy i příjmy z reklamy, v některých případech až o desítky procent. Návrh, který leží na stole, požaduje, aby vyhledávače vydavatelům ještě navíc platily.

Navíc článek 11 vyžaduje od každého, kdo využívá byť i jen části publikovaných článků, aby si vyžádal licenci od vydavatele. Je smutné, že nás autor zmíněného článku nutí snad k podpoře omezování základních práv a svobod občanů, jako je svoboda projevu a šíření informací. Protože to přesně se v praxi stane. Nařízení totiž dopadne na téměř každé sdílení odkazů na článek na sociálních sítích. A co udělá běžný uživatel sociální sítě? Raději odkazy na články začne plošně mazat, než aby platil licenční poplatky. Tím však silně omezíme možnost sdílení informací na internetu.

Tento návrh má také údajně přispět k rozvoji kvalitní žurnalistiky a bojovat tak proti „fake news“. Samozřejmě i my bychom byli rádi za kvalitní žurnalistiku. Nicméně jsme, a to spolu se stovkami internetových uživatelů a občanů a to nejen z ČR, kteří nám doslova denně píší, přesvědčeni, že dopady navrhované reformy budou zcela opačné. Je přece velice pravděpodobné, že někdo, kdo chce šířit tzv. „fake news“, nebude vyžadovat licenci na zobrazení svého obsahu, který se tak pro běžného uživatele stane mnohem lákavější ke „kliknutí“. Také tím jen hrajeme šiřitelům „fake news“ do karet.

Dále nechápeme, proč bychom měli zavádět na celo-unijní úrovni něco, co již ve dvou členských státech selhalo. Ve Španělsku podobné snahy vedly k tomu, že všechny novinové vyhledávače ukončily činnost a Google jednoduše zablokoval zobrazování zpráv z této země. Místní zpravodajské servery tak přišly o 6-14 % příjmů. V Německu ukončily činnost všechny vyhledávače kromě Google News, který od vydavatelů dostal bezplatnou licenci.

A na závěr nelze nezmínit, že se autor zaměřuje jen na článek 11 návrhu, přičemž zcela opomíjí článek 13 směrnice, který počítá v podstatě s celoplošným filtrováním obsahu na internetu, a jeho dopady mohou být velmi nebezpečné.

A tak se s autorem článku můžeme shodnout pouze na jediném, „potřebujeme kvalitní žurnalistiku a nikoli pouze poloviční informace“.

Kateřina Konečná a Jiří Maštálka jsou poslanci Evropského parlamentu zvolení za KSČM.

Kateřina Konečná

Jiří Maštálka

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud