Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neredukujme diskusi o reformě copyrightu na boj proti korumpujícím společnostem. Komentář P. Svobody

Neredukujme diskusi o reformě copyrightu na boj proti korumpujícím společnostem. Komentář P. Svobody

Komentář Michala Půra publikovaný na serveru Info.cz se týká dopisu některých europoslanců, kteří jsou proti zavedení nového práva vydavatelů. Tento konkrétní dopis jsem nepodepsal, předložil jsem však pozměňovací návrh požadující vymazání původního návrhu Komise zavádějícího nové právo vydavatelů. Považuji však za důležité se k tomuto komentáři vyjádřit především proto, že dle mého názoru zjednodušuje celé téma pro mě již nepřijatelným způsobem.

Především tento dopis nepodepsala „skupina několika málo českých europoslanců“, jak se uvádí v úvodu komentáře. Tento dopis podepsalo celkem 107 poslanců různých národností celkem ze 7 různých politických skupin.

Autor dále tvrdí, že „europoslanci naletěli nejsilnější lobby“ současnosti a podpisem dopisu potvrdili, že „zájmy velkých technologických společností staví nad zájmy kvalitní žurnalistiky“. Je třeba říci, že velké technologické společnosti nejsou v textu dopisu zmíněny ani jednou.

Autoři dopisu pouze vyjadřují obavy, zda navrhovaná novelizace, která má z vydavatelů nově učinit držitele práv, nepřinese nepředvídatelné následky pro spotřebitele. Vyjadřují tak stejné obavy, jaké vyjádřil například Senát Parlamentu ČR, který ve svém usnesení z 9. března 2017 konstatuje, že se staví negativně „k navrhovanému zavedení nového práva pro vydavatele tiskových publikací k digitálnímu užití jejich publikací, neboť je toho názoru, že obdobné pokusy o vnitrostátní regulaci této oblasti v některých členských státech měly převážně negativní dopad nejen na poskytovatele služeb informační společnosti, ale v důsledku i na samotné spotřebitele“.

Podobné obavy vyjádřil také BEUC, zastřešující organizace národních spotřebitelských organizací (českým členem je dTest). Autor tvrdí, že tato organizace může být zkorumpovaná, když doporučuje „náš stále ještě čerstvý článek, kterak Google ´korumpuje´ neziskové organizace napříč Evropou“ a zároveň se ptá, čí zájmy europoslanci hájí: „Hájí zájmy občanů (tím pádem i novinářů) nebo často monopolních společností?“

Sám nesouhlasím se všemi postoji BEUC v oblasti autorského práva, ale tvrdit, že BEUC hájí zájmy monopolních společností, protože vystupuje proti zavedení nového práva pro vydavatele (nikoli pro konkrétní novináře) je skutečně podivuhodné tvrzení. BEUC je organizace, která se mimo jiné zajímala také například o problematiku dvojí kvality potravin, a těžko o ní můžeme tvrdit, že jde na ruku monopolních společností.

Pokud jde o otázku, čí zájmy europoslanci hájí, lze odpovědět tak, že hájí zájmy svých voličů a celá debata o reformě copyrightu spočívá v tom najít rovnováhu mezi zájmy držitelů práv a zájmy spotřebitelů. Obě tyto strany mají své legitimní zájmy. Redukovat diskusi na boj proti korumpujícím technologickým společnostem vůbec nijak nepřispívá k nalezení konsensuálního řešení.

Kvalitní novináři mají naprosto zásadní význam pro fungování demokratické společnosti. Je však třeba dodat, že navrhovaná novelizace se bude týkat všech vydavatelů, tedy nejen těch, které autor zmiňuje jako „časem prověřených“, ale i těch ostatních. Boj proti fake news nemá s navrhovanou reformou přímou souvislost.

Domnívám se, že snahou nás všech, kteří máme zájem na objektivním zpravodajství, například z EU, by mělo být nezjednodušovat a nepoužívat černobílou optiku při referování o komplexních problémech.

Autor je poslanec Evropského parlamentu zvolený za KDU-ČSL a předseda výboru pro právní záležitosti JURI v EP.

Pavel SvobodaPavel Svobodaautor: Info.cz

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1