Odložený sen o sjednocené pravici před evropskými volbami? Nesmysl. Komentář europoslance Pavla Svobody | info.cz

Články odjinud

Odložený sen o sjednocené pravici před evropskými volbami? Nesmysl. Komentář europoslance Pavla Svobody

Rozhodnutí předsednictva křesťanských demokratů sestavit pro volby do Evropského parlamentu (proběhnou na jaře 2019; pozn. red.) samostatnou kandidátku je mnohými interpretováno tak, že vinou lidovců se odkládá sen o sjednocení pravice. Takové hodnocení nejenže nepracuje s fakty, ale odráží i plochost české politické diskuse a je tendenční.

Mezi fakta patří především to, že před pěti lety KDU-ČSL získala v eurovolbách bezmála 10 procent a tři mandáty. Dále, celostátní konference KDU-ČSL již v březnu 2018 přijala usnesení o tom, že vedení strany má připravovat samostatnou kandidátku. Otázka koaliční spolupráce se přetřásala dlouhodobě, ale pachuť z nedávného pokusu o koalici KDU-ČSL – STAN, jejíž neúspěch byl tendenčně připsán na vrub lidovců, také ke „koalování“ nepřispěl. 

Každopádně říjnová mediální výzva STAN k vytvoření volební koalice s lidovci a TOP 09 byla nošením dříví do lesa. Navíc přes média se vyzývá ministr k demisi, ne partner ke spolupráci. Média také nedávno uveřejnila návrh memoranda, sepsaného STAN, jež v rámci úvah o dlouhodobé spolupráci každopádně předpokládá podporu kandidatury Václava Hampla (nestraník za KDU-ČSL) na předsedu senátu. Jak to dopadlo? STAN hlasoval pro kontroverzního kandidáta ODS Kuberu. Dále netřeba vysvětlovat. 

Plochost české politické diskuse se projevuje i zde snahou vtěsnat celou politickou scénu do jednorozměrného schématu levice – pravice. Jenže takový pohled vytěsňuje další podstatná kritéria, jako je rozdíl mezi liberály a konzervativci. 

A právě tento rozdíl je pro tento případ rozhodující: vynikající výsledek lidovců z minulých voleb spočívá právě v tom, že své konzervativní voliče dostali k volebním urnám. V tomto mandátu v řadě případů, mají-li tito voliči přijít v květnu 2019 k urnám znovu, je riziko je odrazovat společnou kandidátkou s liberály. 

Martin Fendrych z Aktuálně.cz tvrdí, rozdíl konzervativec – liberál je na pravici k nerozeznání. Já ale znám mnoho lidí, kteří se v politice angažují právě kvůli konzervativním hodnotám a kteří, byť pravicově založení, by v pravicově liberální straně nikdy nebyli. 

A tendenční interpretace v neprospěch KDU-ČSL? Ať mi dnešní kritici suverénního rozhodnutí lidovců jít do eurovoleb samostatně ukažou jediný článek, kterým kritizovali vznik TOP 09 či STAN za to, že dezintegrují, rozmělňují pravici. Aha, on žádný takový článek neexistuje, takže dvojí metr a předsudky… 

Autor komentáře je český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) a lídr křesťanských demokratů na kandidátce do voleb do Evropského parlamentu v květnu 2019.

Pavel SvobodaPavel Svobodaautor: Info.cz

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud