Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otevřená debata uprostřed rostoucího nacionalismu: Jak překonat rozpory? Komentář eurokomisařky Věry Jourové

Otevřená debata uprostřed rostoucího nacionalismu: Jak překonat rozpory? Komentář eurokomisařky Věry Jourové

„Protižidovské urážky, se kterými jsem byl konfrontován, nepocházely od neonacistů ani od extrémní levice, ale od obyčejných lidí z politického středu“. Toto je jen jeden ze stovek příběhů, jež denně slýcháme po celé EU, a toto se děje navzdory tomu, že existuje Listina základních práv stanovující společný soubor hodnot, jimiž se řídíme a které nám umožňují žít pospolu ve společnosti založené na pluralismu, zákazu diskriminace, toleranci, spravedlnosti a rovnosti. Tak začíná komentář, který pro INFO.CZ napsala česká eurokomisařka Věra Jourová.

Bohužel se zdá, že se trendy v Evropě ubírají odlišným směrem.

Na vzestupu je ta „špatná“ verze nacionalismu, která hlásá vyloučení a nenávist. Stejně tak přibývá rasové nesnášenlivosti a diskriminace. Například ve Francii, Spojeném království a Německu jsou denně zaznamenány přibližně čtyři incidenty spojené s antisemitismem. V České republice se naštěstí s antisemitskými postoji nesetkáváme, ale naše politická debata je stále hluboce rozdělená.

Je smutné, že hlavní politické strany určitou část této vylučující rétoriky akceptují.

Toto vylučování mě děsí, protože si jako mnoho Čechů pamatuji život v totalitním režimu, kde existovala pouze jedna správná ideologie a jeden povolený diskurz. Nerespektovala se rozmanitost názorů a stanovisek.

Dnešní nacionalismus založený na vyloučení se podobným způsobem pokouší přimět lidi, aby se vymezovali vůči ostatním, a naznačuje, že být součástí většiny z nás dělá něco lepšího.

Domnívám se, že hlavním zdrojem takového nacionalismu je jednoduše strach. Když se bojíme, často přestáváme racionálně uvažovat a necháváme se vést svými instinkty, někdy i těmi nejtemnějšími.

Na tento strach bychom neměli reagovat poučováním nebo zesměšňováním. Místo toho se musíme snažit pochopit, proč taková vize světa lidi oslovuje, usilovat o dialog a nabídnout důvěryhodnou alternativu. Dle mého názoru bychom měli podporovat zdravý patriotismus založený na začleňování.

To, co se tu snažím vyjádřit, popsal Václav Havel, když hovořil o vztahu mezi Českou republikou a Evropou: „Cítím-li se být Evropanem, neznamená to přece, že přestávám být Čechem. Je tomu právě naopak: jakožto Čech jsem i Evropanem. Poněkud poeticky říkávám, že Evropa je vlast našich vlastí.“ Takto to cítím i já při své práci evropské komisařky.

Když přemýšlím o tom jak tuto situaci zlepšit, vidím, jak významnou roli při šíření tohoto pocitu vyloučení i při boji proti němu hrají politici, média a digitalizace.

Jako politici máme zvláštní odpovědnost zachovávat, a to i ve veřejné debatě, umírněnost. Nazývat média „nepřáteli lidu“ nebo obviňovat menšinové skupiny z hospodářského nezdaru nejsou příklady z třicátých let minulého století, ale z nedávné minulosti.

Média mohou budovat kulturu dialogu nebo naopak prohlubovat rozpory a šířit dezinformace. Mne například jedny české noviny obvinily z pokusu o znárodnění Facebooku nebo z pokusu zcenzurovat internet.

Rozumím, že tradiční média jsou pod tlakem digitálního světa, který jim přebírá čtenáře a příjmy. Proto jsem velkým zastáncem evropského přístupu, který spočívá v nezávislých zdrojích financování veřejných sdělovacích prostředků a podpoře nezávislých médií.

Média neposkytují pouze informace, ale ženou také politiky k zodpovědnosti. Jejich práce může být pro nás politiky nepříjemná, ale musíme respektovat klíčový význam, který mají média pro demokracii.

A nakonec digitální revoluce, která je nyní největším zdrojem změn v našich životech.

Podívejme se na prezidentské volby v USA nebo na případ Facebooku a Cambridge Analytica. Tyto události nám pomohly si uvědomit, že moderní technologie mohou být využívány soukromými či zahraničními zájmy k profitování z naší digitální přítomnosti a k manipulaci voleb. Proto EU přijala soubor opatření, která mají zajistit svobodné a spravedlivé volby do Evropského parlamentu v květnu příštího roku.

Musíme spolupracovat, ať už jsme z jakékoliv strany politického spektra, na obraně svobodných a spravedlivých voleb. O nás, politiky, nejde. Jde o to, aby lidé měli co nejsvobodnější výběr a nebyli vystaveni nezákonné manipulaci.

Musíme zajistit, aby společnost měla ve volební proces důvěru. Jinak prohrajeme všichni. Musíme znovu s pokorou požádat občany o důvěru a podporovat naději a hodnoty, jež s sebou přináší Listina základních práv.

Musíme vést upřímný a otevřený dialog, při němž se pokusíme lidem ukázat, že základní práva náleží všem a že tato práva v praxi hodně znamenají.

Musíme obnovit jednak odpovědnost za základní práva a hodnoty, jednak naši společenskou smlouvu k tomu, co tato práva představují a co všechno hájí.

Autorka komentáře je česká eurokomisařka pro ochranu spotřebitele, rovnost žen a mužů a spravedlnost a bývalá ministryně pro místní rozvoj.

Věra JourováVěra Jourováautor: Info.cz

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1