Články odjinud

Pozitivní zprávy ze zemí V4: Česko v čerpání fondů EU nedělá ostudu. Komentář europoslankyně Martiny Dlabajové

Pozitivní zprávy ze zemí V4: Česko v čerpání fondů EU nedělá ostudu. Komentář europoslankyně Martiny Dlabajové

Pozitivními zprávami by se nemělo šetřit. Jsem ráda, že jedna taková zazněla i v Evropském parlamentu a týkala se Česka. Má radost je o to větší, že k tomu došlo během prezentace ve výboru pro rozpočtovou kontrolu, kde se s tím tak často nesetkáváme. Česká republika rozhodně nedělá ostudu v rámci plnění cílů politiky soudržnosti a svým způsobem ji lze považovat i za vlajkovou loď. Naše členství v EU je přínosné, ekonomicky výhodné a přináší užitky občanům, podnikům i státní správě. Spíše než hledat negativa a posilovat předsudky bychom se měli soustředit na to, jak zlepšit čerpání fondů EU a více využít potenciálu, jež nám členství v EU dává.

Minulý týden byl hostem výboru pro rozpočtovou kontrolu pan Lemaitre z Generálního ředitelství pro regionální a městskou politiku, který prezentoval hodnocení politiky soudržnosti v Maďarsku, Polsku, na Slovensku a v České republice, a to za období od jejich přistoupení k EU do současnosti. Dovolte mi se podělit o pár zajímavých postřehů, které jsem si z prezentace odnesla. 

Úvodem pan ředitel sdílel svoje přesvědčení, že politika soudržnosti má v Evropě své místo a že je svým způsobem nenahraditelná i do budoucna. A na konkrétních případech pak svůj názor opřel o reálná ekonomická data. Jako člověka uvnitř „bubliny“ V4 mě velmi překvapil snímek prezentace ukazující odolnost ekonomik zemí V4 na důsledky globálních krizí. Od roku 2004 všechny rostou rychlejším tempem než je průměr EU-28 (míněn růst reálného hrubého domácího produktu). Jen pro ilustraci, ČR průměrně ročně rostla o 3,9 %, Slovensko o 3,6 %, Polsko o 3,4 % a Maďarsko o 2,8 % (průměr EU-28 byl 2,1 %). 

Z toho pro mne vyplývají dvě skutečnosti. První vlastně odpovídá základnímu záměru hlavní investiční politiky EU, a to sbližování ekonomické úrovně regionů EU v rámci jejich kontinuálního růstu prostřednictvím podpory vytváření pracovních míst, konkurenceschopnosti firem, hospodářského růstu, udržitelného rozvoje a zlepšování kvality života občanů. Jestliže tedy jedni z hlavních příjemců finanční podpory z politiky soudržnosti vykazují vyšší tempo růstu než zbytek EU (až téměř dvojnásobné), je tento záměr skutečně plněn a dokazuje se tak, že být členem EU má pozitivní dopad i na občany členských států. Druhým postřehem je právě odolnost na vnější krize. Pokud by země V4 nebyly členskými státy, musely by se potýkat s dopady krizí samostatně (jako například Švýcarsko, jehož průměr je za dané období na úrovni 1 %). 

Členství v EU a přístup ke kohezní politice pro ČR znamená i zvýšení životního standardu o 12 procentních bodů (ze 78 % průměru EU v roce 2004 na úroveň 90 % v roce 2017), výrazného snížení míry nezaměstnanosti o 5,3 procentního bodu (z 8,3 % v roce 2004 na úroveň 3 % v roce 2017) na historické minimum, které je ojedinělé i v rámci celé EU (průměr je 7,8 % v roce 2017). Dále došlo ke snížení podílu obyvatel ohrožených chudobou z téměř 20 % v roce 2005 na 13,3 % v roce 2016 (průměr EU v roce 2016 je 23,5 %). V neposlední řadě byly prezentovány údaje týkající se politiky soudržnosti jako významného zdroje nejen veřejného investování v zemích V4. V případě ČR politika soudržnosti odpovídá více než 2,5 % HDP v období 2007-2014 a předpokládá se obdobný přínos na úrovni 2 % pro současné programové období.

Jinými slovy, bez kohezní politiky by ČR nedosáhla na nárůst HDP o přibližně 3,7 procentního bodu (což odpovídá téměř jedné pětině růstu HDP v období 2006-2015). Dané také odpovídá, pro lepší představivost, růstu reálných mezd a produktivity na úrovni 3 %. 

Co říci závěrem? Že Česká republika rozhodně nedělá ostudu v rámci plnění cílů politiky soudržnosti, svým způsobem ji lze považovat i za vlajkovou loď. Ale především je potřeba zdůraznit, že naše členství v EU je přínosné, ekonomicky výhodné a přináší užitky občanům, podnikům i státní správě. Spíše než hledat negativa a posilovat předsudky bychom se měli soustředit na to, jak zlepšit čerpání fondů EU a více využít potenciálu, jež nám členství v EU dává. 

Pozitivní prezentace na výboru pro rozpočtovou kontrolu ve mně vyvolala také osobní vzpomínky. Jako zpravodajka absolutoria Evropské komise za rok 2014 jsem v průběhu slyšení příslušných komisařek a komisařů požadovala představení úspěchů evropské politiky (nejen rozpočtové), realizovaných projektů se skutečným evropským přínosem a v neposlední řadě i zamyšlení nad tím, jak zkušenosti využít v další práci. Poučení se z neúspěchů, a naopak opakování či zdokonalování osvědčených postupů (best practices) jsem považovala a stále považuji za hybnou sílu nejen evropské politiky. Jsem proto velmi ráda, že po dvou letech jsem se dočkala podobného přístupu. Má radost je o to větší, že se tak stalo na výboru pro rozpočtovou kontrolu, kde se obvykle pozitivními zprávami šetří, a že předmětem pozitivních zpráv byla i Česká republika.

Martina DlabajováMartina Dlabajováautor: Info.cz
Autorka textu je poslankyně Evropského parlamentu (ALDE), místopředsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a členka výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL).

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818