Rokos: Na Nutellu nám nesahejte, pane Salvini! | info.cz

Články odjinud

Rokos: Na Nutellu nám nesahejte, pane Salvini!

GLOSA MILANA ROKOSE | Amerika na prvním místě, Itálie na prvním místě, přišel čas vzít si naši zemi zpět… Populističtí politici v Evropě i zámoří se snaží svým voličům namluvit, že jim jejich domovinu někdo ukradl a že je nutné bránit národní zájmy. Když se ale do této mise naposledy pustil vůdce italských populistů Matteo Salvini, dopadlo to neslavně.

„Boj za národní zájem“ se někdy může ukázat ošidný. Italský exministr a vůdce Ligy Matteo Salvini, jinak milovník čokoládovo-oříškové pomazánky Nutella vyráběné italskou společností Ferrero, se při shromáždění minulý čtvrtek nechal slyšet, že ji už jíst nebude. Ferrero totiž zjevně páchá hřích – světově oblíbenou pochoutku vyrábí nejen z italských, ale především z tureckých oříšků.

Nic na tom, že Italové se svojí produkcí lískových oříšků za Tureckem zaostávají a nedokázali by pokrýt světovou poptávku po Nutelle. Fakta pro Salviniho nehrála roli, důležitý byl slogan „Itálie na prvním místě“. Tentokrát to ale rázný odpůrce migrantů i tureckých oříšků trochu nedomyslel.

Po jeho překvapivém prohlášení (ještě v roce 2015 se Ferrera zastával, když ho kritizovala francouzská politička Ségolene Royalová kvůli používání surovin způsobujících kácení pralesů) se na něj totiž snesla taková vlna kritiky, že mu jeho spindoktoři poradili rychlou otočku o 180 stupňů. O den později se tak už Salvini usmíval ze svého twitterového účtu vedle regálu s nutellami. Turecké oříšky v mžiku přestaly vadit.

Nutelly se mezitím zastal i ministr pro regionální záležitosti Stefano Buffagni z Hnutí pěti hvězd. Ten řekl, že Ferrero sice turecké oříšky nakupuje, pětina použitých oříšků prý ale pochází z Itálie.

Nacionalista Salvini je teď samozřejmě terčem politických soupeřů. „Pokud se nedokážete vyjádřit kompetentně k Nutelle, je jasné, že důvěryhodnost toho, co říkáte o Evropském stabilizačním mechanismu (ESM), je dosti špatná," uvedl například ministr hospodářství Roberto Gualtieri, který tak komentoval petici Ligy proti schválení ESM.

Místo Nutelly si Salvini bude muset zvykat na jinou italskou specialitu, sardinky. Tentokrát ale s velkým S. Tak se totiž jmenuje hnutí, které se v posledních týdnech šíří Itálií a protestuje proti rasismu, nenávisti a populismu.

Když mluví Salvini o lednových regionálních volbách v kraji Emilia Romagna, slibuje jeho „osvobození“, jako kdyby ještě probíhala válka. Tisíce „Sardinek“ vycházejících do ulic italských měst si jistý druh osvobození přejí také – od Salviniho.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud